Jak urządzić zielnik w ogrodzie?

Zielnik z pachnącymi roślinami możemy zaaranżować na balkonie, tarasie czy parapecie w kuchni. W tradycyjnej wersji urządzamy go także w przydomowym ogrodzie. Zyskujemy wówczas apetyczny dodatek do naszych ulubionych warzyw. Jak urządzić zielnik w ogrodzie?

skrzynka pełna ziół

Zioła bardzo dobrze znoszą warunki, jakie jesteśmy im w stanie zapewnić w naszych ogrodach. Umieszczone w dobrze nasłonecznionej, odpowiednio przygotowanej glebie, będą nie tylko dekoracją działki, ale przede wszystkim także pachnącym dodatkiem do wielu potraw. Od czego rozpocząć przygotowanie takiego zielnika?

Jeśli nie chcemy sadzić roślin bezpośrednio do podłoża?

Wówczas warto skorzystać z drewnianej palety, która będzie naszą podstawą do stworzenia ogrodu wertykularnego. Starą paletę omiatamy z zanieczyszczeń i przecieramy papierem ściernym oraz ponownie oczyszczamy. Następnie całą jej powierzchnię malujemy dowolnym, wybranym przez siebie kolorem farby. Kiedy drewno przeschnie, w miejscu, gdzie będziemy układać rośliny, przybijamy odmierzone deseczki, będące podstawą dla ziemi.

Deski także malujemy, a po wyschnięciu farby w tak przygotowanych rowkach układamy jutę, która uniemożliwi osypywanie się ziemi. Dokładamy podłoże oraz sadzimy dowolne zioła. Stwórzmy bogatą kompozycję, tak, aby nasz ogródek przepięknie pachniał i ładnie wyglądał.

W tworzeniu ziołowego ogródka mogą nam także pomóc skrzynki oraz ceramiczne donice (niekiedy mają one schodkową, piętrową konstrukcję). Posadzone w nich zioła będziemy mogli kontrolować pod kątem wzrostu. Nie zapanują dzięki temu nad naszym ogrodem.

Spośród donic oraz koszyków najmodniejsze są te utrzymane w naturalnych kolorach. Najczęściej brązowe lub beżowe.

bazylia

Zioła w glebie – jakie stanowisko oraz jak sadzić?

Jeśli zdecydujemy się na stworzenie ogródka w podłożu, warto wybrać ku temu stanowisko bardzo dobrze nasłonecznione i, co ważne, najlepiej usytuowane możliwie blisko kuchni. Świeże zioła będziemy mieć wówczas zawsze pod ręką. Gleba nie wymaga specjalnego przygotowania oraz nawożenia. Wystarczy dobrze ją spulchnić i przekopać. Dookoła naszego zielnika możemy posadzić aksamitki. Ich zapach odstrasza komary.

Zioła najlepiej sadzić z doniczek bezpośrednio do gruntu. Wówczas mamy pewność, że poszczególne sadzonki przyjmą się i prawidłowo ukorzenią. Umieszczamy je w rzędach, najlepiej poszczególnymi gatunkami. W ogrodzie możemy umieścić zarówno zioła jednoroczne, jak i wieloletnie. Jednoroczne będzie trzeba na okres zimy przenieść do domu.

Zioła jednoroczne to bazylia, cząber, koper, kolendra, majeranek, ogórecznik, trybula. Zioła wieloletnie to estragon, koper włoski, lawenda, lubczyk, mięta, rozmaryn, rumianek, szałwia, szczypiorek, tymianek.

 

Data publikacji: 21.07.2016