Sianie ziół – co musimy wiedzieć?

Świeże zioła to rzecz niezastąpiona w każdej kuchni. Nadają smak i aromat naszym potrawom, są zdrowe i pełne witamin. Z łatwością można je uprawiać samemu w domu. Ziołowy ogród można urządzić nawet na małej powierzchni.

Sianie ziół

Podstawowe informacje o ziołach

Po pierwsze – większość ziół lubi ciepło. Ważne, by znaleźć dla nich odpowiedni zakątek i zapewnić im ochronę przed wiatrem. Dobrym miejsce będzie ogród lub taras, ale też kuchenny parapet. Zioła w domu można również z powodzeniem uprawiać w innych miejscach niż kuchnia. Po drugie – ziemia pod uprawę powinna być zawsze żyzna, próchniczna i musi dobrze przepuszczać wodę. Doskonałym wyborem będzie tu tradycyjna ziemia ogrodowa zmieszana z kompostem. Jej odczyn powinien być obojętny lub lekko zasadowy. Po trzecie – woda do podlewania ziół powinna mieć temperaturę pokojową. Może to być woda z kranu, ale warto, żeby najpierw kilka godzin postała w butelce, by chlor w niej zawarty opadł na dno. Zaś optymalną temperaturą powietrza dla ziół będzie najczęściej 15-20 stopni.

Jak siać zioła w doniczkach?

Zioła możemy sadzić w doniczkach ceramicznych. Ważne, by na ich dnie były otwory – im więcej, tym lepiej dla korzeni. Do każdej doniczki musimy dokupić podstawkę w odpowiednim rozmiarze. Na samym początku wsypiemy keramzyt lub drenaż ze żwiru czy gruzu. Następnie dodamy ziemię na wysokość 1/3 doniczki, wsadzimy sadzonkę lub nasiona i dosypiemy więcej ziemi, mocno ją ugniatając. Powinna sięgać ok. 2 cm poniżej doniczki.

Sianie ziół

O czym warto pamiętać, sadząc zioła?

- Do sadzenia ziół nie możemy stosować ziemi kwiatowej. Zazwyczaj znajduje się w niej zbyt dużo nawozu. Ważne, by nawóz do ziół był organiczny.
- Należy regularnie przycinać wierzchołki. Zagwarantuje to stały i równomierny wzrost naszych roślin. Pamiętajmy też, że najbardziej aromatyczne są młode listki i łodygi, które wyrastają zaraz po przycięciu.
- Najlepsze w smaku są świeżo zebrane zioła. Najlepiej robić to rano zanim zaczną wydzielać olejki eteryczne, które uwalniane są pod wpływem ciepła
- zioła można zasuszyć, zamrozić lub zakonserwować w oleju czy occie.
- Jeśli chcemy też sadzić kiełki, pamiętajmy, że w pierwszej kolejności musimy je opłukać, a nasiona namoczyć w przegotowanej, letniej wodzie. Kiełki lubią półcień – w nasłonecznionych miejscach szybko rozwija się na nich pleśń

Porada eksperta

Zioła należy ciąć ostrym nożem. Tylko w ten sposób nie miażdżymy łodyg, a roślina może się rozkrzewiać zamiast rosnąć w górę (górne liście mają mniej smaku i aromatu).

Sianie ziół

Rośliny jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie

Zioła dzielimy na jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie. Te pierwsze wymagają z naszej strony minimalnego wysiłku przy sadzeniu i pielęgnacji, te pozostałe – po pierwszym zasianiu – pozwalają dłużej się sobą cieszyć.
Zioła jednoroczne – bazylia, cząber, koper, majeranek, pietruszka, rzeżucha.
Zioła dwuletnie – kminek, koper włoski, seler, wiesiołek.
Zioła wieloletnie – dziurawiec, estragon, lawenda, lubczyk, melisa, mięta, oregano, rozmaryn, szałwia, tymianek.

Pamiętajmy, by każdą roślinę uprawiać w osobnej doniczce.