Produkty

Jak usunąć pozostałości po starej farbie i tapecie?

Jak usunąć pozostałości po starej farbie i tapecie?

Prace remontowe rządzą się swoimi prawami – nie można zacząć malowania czy tapetowania, jeśli powierzchnia ścian nie została odpowiednio przygotowana. Aby się za to zabrać, trzeba uporać się z tym, co ostało się na ścianach od czasu ostatniego remontu. Od czego zacząć?

zdzieranie farbyKażdy, kto miał wątpliwą przyjemność malować na nieskutecznie zdartej warstwie farby klejowej lub emulsyjnej, drugi raz nie popełni tego samego błędu. Odchodząca ze ścian, złuszczająca się farba, jej fragmenty na pędzlu i w pojemniku z farbą, nierówno pomalowane przez to połacie, prześwity, napęczniałe fragmenty starej powłoki na ścianie – wszystko to czeka nas w przypadku, gdy nie dość dokładnie pozbyliśmy się starych pozostałości.

Nie mniejszy błąd popełnimy, kiedy zechcemy położyć tapetę na nieoczyszczoną z wiekowej farby ścianę. Na szczęście do tego rodzaju pomyłek dopuszczamy coraz rzadziej i – być może pamiętając poprzednie niedogodności, które sami spowodowaliśmy – wiemy coraz więcej o tym, jak doprowadzać do porządku ściany, którym zapragnęliśmy nadać nowy wygląd. W przypadku starych tapet nasze zadanie wydaje się proste – mamy się ich pozbyć. Jeśli do pokrycia ścian użyto tapety słabej jakości, a jakość kleju pozostawiała wiele do życzenia, mamy szczęście, bo nie utrudzimy się tak bardzo, jak miałoby to miejsce w przypadku zastosowania dobrych jakościowo materiałów.

Ścianę ze starą tapetą traktujemy tak samo, jak tę ze złogami farby – moczymy ją, odczekujemy aż nasiąknie i usuwamy. Tę ostatnią czynność wykonujemy za pomocą szpachelki, a w przypadku szczególnie trudnych do usunięcia fragmentów możemy posłużyć się specjalnym skrobakiem z wymiennymi ostrzami. Niestety, nie obejdzie się bez pyłu i kurzu, a ściana po usunięciu pozostałości poprzedniego malowania czy tapetowania będzie wymagała reperacji – tu przyda się gładź szpachlowa.

opalarkaW przypadku tapet i farb, w które nie wsiąka woda, użyć możemy chemii. Pod tapetę aplikowany jest środek, który rozpuszcza klej użyty do jej położenia. Z kolei płyn do usuwania powłok malarskich jest gęsty, a jego zastosowanie polega na naniesieniu go na stare złogi farby, odczekaniu podanego przez producenta czasu i ich usunięciu. Preparat tego typu jest żrący i wymaga użycia rękawic ochronnych, niezbędna będzie również sprawna wentylacja. Takie zabiegi możemy stosować w przypadku niewielkich fragmentów ściany, jednak kiedy do usunięcia mamy większą jej połać, na przykład starą lamperię, nasz wybór odpowiednich środków powinien być skierowany w inną stronę.

Tu możemy posiłkować się opalarką. Nawiew gorącego powietrza skierowany na farbę rozgrzewa ją i sprawia, że pęczniejąc, jest łatwa do usunięcia za pomocą szpachelki lub skrobaka. Nie możemy zapomnieć o rękawicach ochronnych, których materiał jest odporny na działanie wysokich temperatur – dzięki nim nasze dłonie nie będą poparzone. Praca z opalarką jest na tyle długa, że warto przemyśleć inną strategię, dzięki której co prawda nie usuniemy lamperii, ale schowamy ją pod warstwą tynku o zwiększonej przyczepności. Ścianę z warstwą farby należy najpierw oczyścić z zanieczyszczeń, usunąć luźne fragmenty farby, następnie porysować ostrą krawędzią (na przykład zdzierakiem do tynku), odpylić, odtłuścić i pozostawić do wyschnięcia. Na tak przygotowaną ścianę nakładamy specjalny tynk, po wyschnięciu którego możemy położyć gładź. Później przygotowujemy połać ściany do następnej fazy remontu – malowania lub tapetowania.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Podstawowe narzędzia remontowo-budowlane – wybór i zastosowanie

Podstawowe narzędzia remontowo-budowlane – wybór i zastosowanie
Pace, kielnie, szpachle, mieszadła, zdzieraki, łomy, przecinaki, punktaki i rysiki. To podstawowe narzędzia, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić...
Czytaj więcej

Jak usunąć stary tynk?

Jak usunąć stary tynk?
W niektórych przypadkach remont obejmuje nieco większy zakres prac niż pokrycie ścian nową farbą. Czasami powierzchnia jest na tyle zniszczona, że kon...
Czytaj więcej

Jak wybrać zdzierak?

Jak wybrać zdzierak?
Skrobanie, ścieranie, wygładzanie, usuwanie – to zadania, jakie jesteśmy w stanie zrealizować przy użyciu zdzieraków. Dzięki nim nadamy pożądanego wyg...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak usunąć pozostałości po starej farbie i tapecie?