LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak usunąć klej ze ściany po tapecie? Poznaj skuteczne metody

Tapeta jest ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym, które może szybko odmienić wnętrze. Co jednak w sytuacji, gdy się zniszczy, wyblaknie lub po prostu znudzi? Zdejmowanie jej to jedynie część pracy, bardzo ważne jest także usuwanie kleju po tapecie. Dowiedz się, jak usunąć klej do tapet ze ścian, aby nie uszkodzić tynku i uniknąć brzydkich śladów na powierzchni ściany.

Tapeta to sposób na szybką odmianę wnętrza, szczególnie obecnie, gdy wielu producentów oferuje dekoracyjne, wyraziste motywy. Te jednak mogą się dość szybko znudzić, a przy kolejnej zmianie aranżacji tapetę trzeba zerwać. Można to zrobić samodzielnie, istnieje kilka sprawdzonych sposobów na skuteczne usunięcie tapety. Poza warstwą materiału, z którego została wykonana, pozostaną jednak resztki kleju, których również należy się pozbyć. Poznaj sposoby na to, jak usunąć klej ze ściany po tapecie, aby uniknąć nieestetycznych śladów i uszkodzeń ściany.

Jak usunąć klej ze ściany po tapecie – skuteczne sposoby

Zanim poznasz sposoby na to, jak usunąć klej ze ściany po tapecie, pamiętaj, aby zabezpieczyć remontowane pomieszczenie. Zakryj podłogę folią malarską, możesz przykleić ją taśmą, aby nie się nie przesuwała. Zabezpiecz również kontakty i włączniki, użyj do tego celu taśmy malarskiej

Usuwanie kleju po tapecie może się odbywać na kilka sposobów. Czasami użyty klej jest jednak tak mocny, że konieczne będzie wypróbowanie kilku metod aż do znalezienia tej skutecznej.  

  • Usuwanie kleju za pomocą środków chemicznych

Obecnie najprostszym sposobem na usuwanie kleju po tapecie jest zastosowanie specjalnych środków chemicznych. Zawierają one mieszankę składników, które rozpuszczają resztki kleju. Pamiętaj jednak, że takie preparaty chemiczne mają silne działanie drażliwe, więc należy ich używać z umiarem oraz przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa. 

Najczęściej preparaty te zalecane są do usuwania jednocześnie i tapety, i kleju, który się pod nią znajduje. Zmiękczają bowiem materiał i rozpuszczają klej, a w efekcie tapeta odchodzi od ściany całymi płatami i nie pozostawia po sobie śladów.

Ważne! Środków chemicznych nie można stosować równocześnie z urządzeniami parowymi. Grozi to bowiem chemicznym poparzeniem skóry i dróg oddechowych. 

  • Usuwanie kleju na mokro

Jak zmyć klej po tapecie bez użycia mocnej chemii i czy jest to w ogóle możliwe? Na szczęście często do usunięcia resztek kleju wystarczy gorąca woda i ogólnodostępny detergent, np. mydło malarskie. Im cieplejsza woda, tym łatwiej będzie rozpuścić klej. Myj ścianę gąbką fragmentami, kawałek po kawałku. Pamiętaj, aby często wymieniać wodę. Gąbki używaj po tzw. ostrej stronie. Możesz wykorzystać również druciany zmywak lub szczotkę

  • Usuwanie kleju za pomocą pary

Jeśli masz taką możliwość, usuwanie kleju po tapecie możesz przeprowadzić za pomocą urządzenia czyszczącego różne powierzchnie za pomocą pary wodnej.

Działanie jest tu podobne jak w przypadku klasycznego sposobu z wykorzystaniem gorącej wody. Przy tej metodzie oszczędzisz sobie pracy, ponieważ urządzenie wytwarza gorącą parę bez przerwy, nie musisz więc wymieniać co chwila miski ze stygnącą wodą. Co więcej, do urządzenia możesz podłączyć również specjalny zdzieracz, który dodatkowo ułatwi usuwanie kleju po tapecie. 

Zobacz także: Tapety 3D - dlaczego i gdzie warto je zamocować?

jak-usunac-klej-ze-sciany-po-tapeciejak-usunac-klej-ze-sciany-po-tapeciejak-usunac-klej-ze-sciany-po-tapeciejak-usunac-klej-ze-sciany-po-tapecie

Usuwanie kleju ze ściany – przydatne narzędzia

Gdy wiesz już, jak usunąć klej po tapecie ze ściany, przed rozpoczęciem pracy przygotuj sobie zestaw narzędzi. W wersji podstawowej powinieneś mieć pod ręką:

Warto jednak ułatwiać sobie pracę i wykorzystać akcesoria, które przyspieszą usuwanie nie tylko samej tapety, ale i kleju. Pamiętaj, że im lepiej przygotujesz się do procesu usuwania tapety, tym mniej kleju pozostanie na ścianie. 

Jeśli tapeta, którą chcesz usunąć, została położona na całej ścianie, warto użyć myjki ciśnieniowej lub innego urządzenia, które wytwarza gorącą parę. Dzięki temu, przy usuwaniu tapety i kleju metodą na mokro, szybciej i łatwiej usuniesz starą  powłokę. Pamiętaj, że takiego urządzenia nie musisz kupować, wystarczy skorzystać z wypożyczalni sprzętu i narzędzi w swojej okolicy.

Nie każdą tapetę da się namoczyć wodą za pomocą gąbki. Warto użyć narzędzia zwanego tygrysem tapetowym, czyli specjalnego wałka z kolcami do dziurkowania tapety. Zamiennie, z podobnym efektem, sprawdzi się szczotka druciana lub gruboziarnisty papier ścierny. 

Do szybszego usuwania tapety możesz wykorzystać również specjalne środki chemiczne, które zmiękczają materiał i rozpuszczają klej, łączący materiał ze ścianą.

jak-usunac-klej-ze-sciany-po-tapeciejak-usunac-klej-ze-sciany-po-tapeciejak-usunac-klej-ze-sciany-po-tapeciejak-usunac-klej-ze-sciany-po-tapecie

Usuwanie kleju po tapecie – czemu jest tak ważne?

Dlaczego należy wiedzieć, jak usunąć klej ze ściany po tapecie przy zrywaniu jej ze ściany? Ponieważ kolejne etapy prac remontowych wymagają, aby ściany były czyste i równe. Inaczej efekty dalszego remontu będą niezadowalające, niezależnie od zakresu wykonywanych prac. 

W przypadku, gdy chcesz położyć nową tapetę, usunięcie starej warstwy kleju jest bardzo ważne z dwóch powodów – wizualnego i jakościowego. Przede wszystkim pozostawione fragmenty pozostawią nierówności, które będą widoczne pod nową tapetą. Ponadto klej od nowej tapety może wejść w reakcję chemiczną z poprzednim, co może spowodować, że będzie nierównomiernie wsiąkał w ścianę lub tapeta będzie się odklejać. 

Malowanie po zerwaniu tapety powinno się odbyć po uprzednio przygotowanej powierzchni ściany. Inaczej kolejne warstwy farby stworzą nieestetyczne wypukłości, a co więcej, może dochodzić do łuszczenia się farby ze ściany. Jak zatem przygotować sobie malowanie po zerwaniu tapety? W pierwszej kolejności przetrzyj powierzchnię papierem ściernym, aby usunąć nierówności. Następnie umyj ścianę wodą z dodatkiem mydła malarskiego lub innego detergentu. Zanim przystąpisz do dalszej pracy, ściana musi wyschnąć. Ewentualne ubytki należy zaszpachlować. Przed samym malowaniem warto pokryć ścianę gruntem, który wzmocni powierzchnię i wyrówna jej chłonność. 

Data publikacji: 16.12.2014