Produkty

Jak usunąć wgniecenia w metalowych sprzętach

Jak usunąć wgniecenia w metalowych sprzętach

Od dłuższego czasu modne są metalowe obudowy w różnych sprzętach. Wybieramy stalowe i aluminiowe wykończenie lodówek, pralek, zmywarek, a także przedmioty w całości wykonane z metalu, na przykład kubły na śmieci. Jednak w czasie codziennego użytkowania może się zdarzyć, że powstaną na nich wgniecenia. Jak przywrócić metalowym sprzętom oryginalny wygląd? 

wgniecenia w metalowych sprzętachMetalowe przedmioty prezentują się atrakcyjnie, jednak łatwo o ich uszkodzenie. Tak samo jak na karoserii samochodu, na lodówce czy pralce może pojawić się zagniecenie. Nowy sprzęt wygląda wtedy na kilka lat starszy. Oczywiście wolelibyśmy uniknąć jego wymiany na nowy, zwłaszcza gdy urządzenie jest sprawne. Również wożenie go do specjalisty może się okazać kosztowne i kłopotliwe. Dlatego na początek możemy spróbować domowych sposobów na usunięcie zagnieceń z metalowych sprzętów.

Po pierwsze sprawdźmy, czy uszkodzenia da się wyklepać. Dotyczy to przedmiotów w całości wykonanych z metalu, w których posiadamy bezpośredni dostęp do wewnętrznej strony. Dobrym przykładem jest stalowy kubeł na śmieci. Do jego naprawy potrzebny jest gumowy młotek, za pomocą którego uderzamy delikatnie od spodu we wgniecenie. Nie można uderzać centralnie w najwyższy wystający punkt, tylko z boku uszkodzenia. Uderzamy raz z jednej, raz z drugiej strony i obserwujemy z zewnątrz, jak zachowuje się wgniecenie. Jeśli operacja się udała, to na koniec warto wypolerować kubeł środkiem do czyszczenia stali.

Druga metoda wymaga większych przygotowań. Sprawdzi się na powierzchniach, w których nie mamy dostępu do wewnętrznej strony, czyli na przykład w zmywarce czy lodówce. Potrzebna jest suszarka do włosów i pojemnik ze sprężonym powietrzem. Wgniecenie i jego okolice ogrzewamy ciepłem z suszarki przez około dwie minuty, trzymając wylot powietrza blisko powierzchni. Następnie szybko schładzamy wybrane miejsce sprężonym powietrzem. Różnica temperatur powinna najpierw rozszerzyć, a potem skurczyć objętość blachy, dzięki czemu wgniecenie zostanie wypchnięte. Można powtórzyć całą operację, jeśli za pierwszym razem nie przyniosła oczekiwanych efektów. Po udanej naprawie polerujemy powierzchnię odpowiednim preparatem.powietrze sprężone

Trzeci sposób jest stosowany do napraw wgniecionej karoserii samochodowej. Polega na bezinwazyjnym odessaniu wgniecenia. Możemy spróbować wykorzystać do tego przetykacz do toalety, lecz lepiej zakupić specjalne urządzenie. Zestawy różnych producentów różnią się między sobą, ale zasada działania jest podobna – przyssawki ustawiamy w wybranym miejscu, przyklejamy, a następnie odciągamy wgniecenie za pomocą dźwigni. Jeśli uszkodzenie nie ma załamania, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że widoczny ślad zniknie całkowicie.

Data publikacji: 03.02.2016
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Młotki – rodzaje i wybór

Młotki – rodzaje i wybór
Nie każdy wie, jak wiele jest różnych odmian i rodzajów młotków. Na co zwrócić uwagę, by odpowiednio dobrać je do konkretnych zastosowań?
Czytaj więcej

Jak bezpiecznie używać młotka

Jak bezpiecznie używać młotka
Młotek jest narzędziem, które znajduje się w większości domów. Z tej racji, że stosunkowo trudno go zastąpić innym, odpowiadającym mu funkcją narzędzi...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak usunąć wgniecenia w metalowych sprzętach