Produkty

Jak walczyć z szarą pleśnią?

Jak walczyć z szarą pleśnią?

Szara pleśń to niezwykle rozpowszechniona i często spotykana choroba grzybowa. Możemy zauważyć ją na wielu roślinach – ozdobnych, sadowniczych, warzywnych, doniczkowych, nawet na niektórych drzewach i krzewach. Dodatkowo grzyb ten poraża rośliny w różnych stadiach rozwoju, od nasion po owoce. Jak więc sobie z nią poradzić?

Botrytis cinerea

Szara pleśń wywoływana jest przez grzyba Botrytis cinerea. Choroba ta przenoszona jest razem z powietrzem i dociera do roślin przez uszkodzone liście, kwiaty lub przez spękania w korze. Bardzo łatwo przenosi się, powodując duże straty w uprawach w ogrodzie, domu, szklarniach, tunelach foliowych, a także podczas przechowywania, np. Szara pleśńw chłodni.

Choroba ta jest dużym zagrożeniem dla roślin praktycznie w każdym etapie ich wzrostu i rozwoju. Objawem jej występowania jest na pewno doskonale wszystkim znany szary nalot poprzedzony wodnistymi plamami. Tak porażone części roślin ciemnieją, a następnie obumierają. Pojawiają się następnie owocniki grzyba – czarne, okrągłe skleroty.

Infekcję pierwotną powodują zarodniki, które tworzą się przez grzybnię, a ta zimuje na martwych częściach chorych roślin. Następnie wiosną, gdy rozpoczyna się wegetacja, szara pleśń zaczyna atakować różne rośliny w różnych stadiach wzrostu. Rozwojowi choroby sprzyjają określone warunki środowiska, tj. wysoka wilgotność powietrza podczas opadów (gwałtowny rozwój szarej pleśni przy 96-100% wilgotności) oraz temperatura 15-25°C. Podczas gdy warunki mniej sprzyjają chorobie, może rozwijać się w formie utajonej.

Występowanie szarej pleśni

Szara pleśń to utrapienie dla sadowników, ogrodników, posiadaczy szklarni czy osób mających rośliny doniczkowe w swoim domu. Choroba ta poraża prawie wszystkie rośliny prócz drzew owocowych i zbóż.

Przykłady roślin atakowanych przez szarą pleśń:

- rośliny doniczkowe: filodendron, begonia, fikus, dracena, kalla, kalanchoe, cyklamen;
- rośliny warzywne: dyniowe, marchew, kapusta, pomidor, sałata, cebula, czosnek;
- rośliny sadownicze: truskawki, maliny, winorośl;
- rośliny ozdobne: róże, begonia, lilie, mieczyki, tulipany;
- krzewy i drzewa: jałowiec, cyprysik, jodła, świerk.

Zapobieganie szarej pleśni

Szara pleśń to niezwykle rozpowszechniona choroba, więc warto dbać o to, by zmniejszać ryzyko jej wystąpienia.

Zapobieganie jej polega przede wszystkim na odpowiedniej pielęgnacji roślin, w taki sposób, by nie tworzyć grzybowi sprzyjających warunków do rozwoju. Rośliny podlewajmy bezpośrednio przy ziemi, unikajmy długiego zraszania liści. Pamiętajmy także, by wietrzyć tunele foliowe, szklarnie i inne pomieszczenia. Kontrolujmy rośliny, usuwajmy uszkodzone czy martwe ich części.

Starajmy się także nie zagęszczać nasadzeń, dajmy roślinom odpowiednio dużo miejsca, tak by miały przewiew i nie dusiły się. Natomiast podczas zbiorów owoców czy warzyw bardzo delikatnie je zrywajmy i równie delikatnie wkładajmy do skrzynek czy innych pojemników. Unikajmy rzucania i układania wielu warstw zbiorów na sobie. Następnie po opróżnieniu skrzynek dokładnie je umyjmy, zwłaszcza gdy zauważyliśmy objawy szarej pleśni na owocu czy warzywie.

Środek ochrony roslinPodczas przechowywania plonów kontrolujmy poziom wilgotności powietrza i temperaturę. Sprawdzajmy, czy nie pojawiają się jakieś niepokojące objawy. W przypadku zauważenia zmian na skórce, szybko usuńmy taki owoc.

Ważne jest również odpowiednie nawożenie, zwłaszcza azotem z odpowiednią ilością dobrze przekompostowanego obornika. To ważne, ponieważ świeży obornik może dawać działanie odwrotne i sprzyjać rozwojowi grzyba.

Zwalczanie szarej pleśni

Niestety samo zapobieganie szarej pleśni często nie wystarcza. Dlatego warto zainteresować się specjalistycznymi środkami chemicznymi zwalczającymi tę chorobę. W przypadku pojawienia się objawów możemy zastosować fungicydy. W sklepach ogrodniczych mamy do wyboru różne preparaty. Warto przed zakupem przeczytać uważnie etykietę i zapoznać się z wytycznymi producenta. Zabieg możemy wykonać na początku kwitnienia roślin, w pełni kwitnienia oraz przed zbiorami.

Inną metodą walki z szarą pleśnią jest zastosowanie preparatu z żywym organizmem, czyli niepatogenicznym grzybem Pythium oligandrum. Jest to pasożyt niektórych gatunków grzybów chorobotwórczych działający w strefie korzeniowej roślin i zmniejszający konkurencyjne działanie grzybów. Dodatkowo, korzystnie wpływa na roślinę przez wprowadzenie do niej fitohormonów oraz fosforu i cukrów. Preparat najlepiej działa w podłożu o temperaturze 12-25oC oraz pH 5,5-7,5.

Jak widać, szara pleśń to bardzo popularna choroba grzybowa. Choć wstępuje na licznych roślinach, walka z nią nie jest z góry przegrana. Ważne, by starannie działać w kwestii zapobiegania jej pojawianiu się, a gdy już ją zauważymy - szybko jej przeciwdziałać.

Data publikacji: 27.01.2016
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Choroby ogórków – jak je zwalczać?

Choroby ogórków – jak je zwalczać?
Ogórki to jedne z najczęściej uprawianych roślin w przydomowych ogródkach, szklarniach i tunelach foliowych. Niezależnie od tego, na jak...
Czytaj więcej

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie
Pogoda powinna się stopniowo poprawiać, dzięki czemu Twój ogród będzie wracał do życia i pełni kolorów. Gleba będzie się nagrzewa...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak walczyć z szarą pleśnią?