Jak wybrać przyczepkę samochodową?

Przyczepka samochodowa, którą możemy doczepić i ciągnąć przy użyciu auta, jest bardzo przydatnym pojazdem w wielu okolicznościach. Może okazać się niezwykle pomocna podczas przeprowadzki, prac na budowie czy na działce. Pozwala nam transportować dodatkowe materiały, stanowiąc uzupełnienie samochodu. O czym należy pamiętać przy wyborze przyczepki?

przyczepa samochodowa Eco castoramaPrzepisy prawne

W zgodzie z panującymi przepisami, do prowadzenia pojazdu z przyczepką samochodową, wystarczające jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. O tym, jaką konkretnie przyczepę możemy ciągnąć danym modelem auta, decyduje dopuszczalna masa całkowita tych dwóch pojazdów. Wartość ta nie może zostać przekroczona zgodnie z rubrykami znajdującymi się na ostatniej stronie dowodu rejestracyjnego auta. Są to kolejno rubryki: O.1 odnosząca się do przyczep z hamulcem najazdowym oraz O.2 dotycząca przyczep bez hamulca. Według przepisów prawnych, znaczenia nie ma tutaj natomiast fakt, czy pojazd ciągniony jest jedno- czy dwuosiowy.

Przyczepka dostosowana do potrzeb

Wybór przyczepki samochodowej powinien odpowiadać przede wszystkim indywidualnym wymaganiom. Na rynku znajdziemy pojazdy przeznaczone zarówno do amatorskiego, jak i bardziej profesjonalnego użytku. Przed zakupem konkretnego modelu powinniśmy zastanowić się dokładnie, do czego będzie nam służyć przyczepka. Jeśli mamy zamiar korzystać z niej stosunkowo rzadko, przewożąc za jej pomocą sprzęt i materiały ogrodowe, to wystarczający będzie dla nas produkt z niższej półki cenowej. Głównie dlatego, że nie musimy decydować się wówczas na zakup przyczepki o większej ładowności oraz modelu posiadającego hamulec najazdowy. Inaczej będzie w sytuacji, kiedy pojazd ten mamy zamiar eksploatować często i w każdych warunkach pogodowych, przewożąc na przykład sprzęt i materiały budowlane. Wtedy niezbędne jest wyposażenie się w model z amortyzatorami i hamulcami najazdowymi. W zależności od potrzeb, konieczne może być też doposażenie go w szczelną plandekę.przyczepka z plandeką

Najważniejsze parametry

Jednym z najbardziej istotnych parametrów podczas wyboru odpowiedniej przyczepki samochodowej są jej wymiary oraz szacowana ładowność. Kupując pojazd, który będziemy ciągnąć za pomocą naszego auta, nie możemy zapominać również o bezpieczeństwie podczas jazdy. W grę wchodzi tutaj zarówno bezpieczeństwo nasze, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Stąd też warto zwrócić uwagę na solidność wykonania każdego z elementów przyczepki, a szczególnie jej podwozia, które może mieć kształt litery T lub V, oraz które może posiadać automatycznie regulowaną wysokość.

 

Data publikacji: 23.01.2015