Jaki olej silnikowy wybrać?
Jedną z kluczowych kwestii jest dobranie odpowiedniego oleju silnikowego do naszego pojazdu. Nie będzie to trudne zadanie, jeśli samochód kupowaliśmy u dilera i otrzymaliśmy wraz z nim instrukcję i szereg informacji o jego użytkowaniu. Schody zaczynają się jednak, jeśli zaopatrzyliśmy się w pojazd z drugiej ręki i nie mamy pewności co do zastosowanego w nim preparatu. Jeśli poprzednia wymiana oleju przeprowadzana była w serwisie istnieje spore prawdopodobieństwo, że osoba za to odpowiedzialna pozostawiła stosowną adnotację o wykorzystanym płynie silnikowym – należy szukać jej pod maską na zawieszce. Jeśli jednak nie odnajdziemy poszukiwanej informacji, wówczas pozostaje nam dowiedzieć się, jaki olej silnikowy nadaje się do stosowania w naszym aucie. Wiedzy możemy zaczerpnąć w wyszukiwarce internetowej lub poradzić się w serwisie samochodowym profesjonalistów.
Kiedy wymieniać olej silnikowy?
Czas, przez który może pracować nasz samochód bez wymiany oleju silnikowego, najczęściej określony jest w instrukcji pojazdu. Zostały jednak przyjęte bezpieczne granice wyznaczające konieczność wymiany płynów eksploatacyjnych. W przypadku oleju silnikowego zaleca się przeprowadzanie takiego zabiegu po przejechaniu 15 000 km. Nie każdy kierowca pokonuje jednak takie dystanse w krótkim czasie – jeśli minął rok, a na naszym liczniku nie osiągnęliśmy takiej wartości i tak powinniśmy wymienić nasz olej.
Uwaga! Pamiętajmy, że poziom oleju powinniśmy sprawdzać regularnie, przynajmniej raz w miesiącu. Niektóre silniki szybciej zużywają olej, powodując jego ubywanie, wówczas konieczna jest dolewka płynu. Kontrolę ilości oleju przeprowadźmy również przed dłuższą podróżą, aby mieć pewność bezpiecznej jazdy i sprawności naszego pojazdu. |
Jak wymienić olej silnikowy?
Usługę wymiany oleju silnikowego oferują wszystkie serwisy samochodowe, więc z powodzeniem możemy z niej skorzystać, pozbywając się problemu. Jeśli jednak nasze ambicje lub chęć zaoszczędzenia skłaniają nas do samodzielnego przeprowadzenia tej czynności, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednią wiedzę oraz narzędzia:
- olej odpowiedni do naszego pojazdu,
- klucze: nasadowy i do filtra oleju,
- filtr oleju,
- podnośnik,
- miska na zużyty olej,
- ściereczki lub papierowe ręczniki.
Przed przystąpieniem do pracy można lekko rozgrzać silnik – dzięki temu zgromadzony w nim olej stanie się nieco rzadszy oraz łatwiejszy do usunięcia. W sprawnym spuszczaniu płynu pomoże również wcześniejsze odkręcenie korka wlewu w górnej części silnika. Pod korkiem spustowym należy umieścić przygotowany wcześniej pojemnik. Następnie, korzystając z klucza nasadowego, odkręcamy korek spustowy oleju. Płyn może wyciekać powoli, dlatego należy odczekać kilkanaście minut, aby mieć pewność, że całkowicie wypłynął. Następnie konieczne jest zlokalizowanie i odkręcenie filtra oleju. Ściereczką oczyszczamy jego gniazdo i zwilżamy je nowym olejem, podobnie jak uszczelkę na nowym filtrze, który następnie mocujemy w odpowiednim miejscu. Po tym możemy zakręcić korek spustowy. Następnie przez wlew oleju wlewamy świeży płyn – po 10 minutach sprawdzamy jego poziom i w razie potrzeby dolewamy ponownie. Jeśli jesteśmy pewni, że ilość oleju jest odpowiednia, możemy zakończyć proces wymiany oleju silnikowego.