Produkty

Jak wybrać i kiedy wymienić olej silnikowy?

Jak wybrać i kiedy wymienić olej silnikowy?

Jedną z najważniejszych czynności pozwalających utrzymać samochód w odpowiednim stanie jest regularna wymiana oleju silnikowego, który z upływem czasu ulega zużyciu. Podczas tego zabiegu warto wymienić od razu filtr, na którym osadzają się zanieczyszczenia. Dowiedzmy się, jak wybrać odpowiedni olej silnikowy, kiedy go wymienić oraz jak to zrobić.

olej silnikowyJaki olej silnikowy wybrać?

Jedną z kluczowych kwestii jest dobranie odpowiedniego oleju silnikowego do naszego pojazdu. Nie będzie to trudne zadanie, jeśli samochód kupowaliśmy u dilera i otrzymaliśmy wraz z nim instrukcję i szereg informacji o jego użytkowaniu. Schody zaczynają się jednak, jeśli zaopatrzyliśmy się w pojazd z drugiej ręki i nie mamy pewności co do zastosowanego w nim preparatu. Jeśli poprzednia wymiana oleju przeprowadzana była w serwisie istnieje spore prawdopodobieństwo, że osoba za to odpowiedzialna pozostawiła stosowną adnotację o wykorzystanym płynie silnikowym – należy szukać jej pod maską na zawieszce. Jeśli jednak nie odnajdziemy poszukiwanej informacji, wówczas pozostaje nam dowiedzieć się, jaki olej silnikowy nadaje się do stosowania w naszym aucie. Wiedzy możemy zaczerpnąć w wyszukiwarce internetowej lub poradzić się w serwisie samochodowym profesjonalistów.

Kiedy wymieniać olej silnikowy?

Czas, przez który może pracować nasz samochód bez wymiany oleju silnikowego, najczęściej określony jest w instrukcji pojazdu. Zostały jednak przyjęte bezpieczne granice wyznaczające konieczność wymiany płynów eksploatacyjnych. W przypadku oleju silnikowego zaleca się przeprowadzanie takiego zabiegu po przejechaniu 15 000 km. Nie każdy kierowca pokonuje jednak takie dystanse w krótkim czasie – jeśli minął rok, a na naszym liczniku nie osiągnęliśmy takiej wartości i tak powinniśmy wymienić nasz olej.

Uwaga!

Pamiętajmy, że poziom oleju powinniśmy sprawdzać regularnie, przynajmniej raz w miesiącu. Niektóre silniki szybciej zużywają olej, powodując jego ubywanie, wówczas konieczna jest dolewka płynu. Kontrolę ilości oleju przeprowadźmy również przed dłuższą podróżą, aby mieć pewność bezpiecznej jazdy i sprawności naszego pojazdu.

Jak wymienić olej silnikowy?olej silnikowy

Usługę wymiany oleju silnikowego oferują wszystkie serwisy samochodowe, więc z powodzeniem możemy z niej skorzystać, pozbywając się problemu. Jeśli jednak nasze ambicje lub chęć zaoszczędzenia skłaniają nas do samodzielnego przeprowadzenia tej czynności, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednią wiedzę oraz narzędzia:

- olej odpowiedni do naszego pojazdu,
- klucze: nasadowy i do filtra oleju,
- filtr oleju,
- podnośnik,
- miska na zużyty olej,
- ściereczki lub papierowe ręczniki.

jak wymienić olejPrzed przystąpieniem do pracy można lekko rozgrzać silnik – dzięki temu zgromadzony w nim olej stanie się nieco rzadszy oraz łatwiejszy do usunięcia. W sprawnym spuszczaniu płynu pomoże również wcześniejsze odkręcenie korka wlewu w górnej części silnika. Pod korkiem spustowym należy umieścić przygotowany wcześniej pojemnik. Następnie, korzystając z klucza nasadowego, odkręcamy korek spustowy oleju. Płyn może wyciekać powoli, dlatego należy odczekać kilkanaście minut, aby mieć pewność, że całkowicie wypłynął. Następnie konieczne jest zlokalizowanie i odkręcenie filtra oleju. Ściereczką oczyszczamy jego gniazdo i zwilżamy je nowym olejem, podobnie jak uszczelkę na nowym filtrze, który następnie mocujemy w odpowiednim miejscu. Po tym możemy zakręcić korek spustowy. Następnie przez wlew oleju wlewamy świeży płyn – po 10 minutach sprawdzamy jego poziom i w razie potrzeby dolewamy ponownie. Jeśli jesteśmy pewni, że ilość oleju jest odpowiednia, możemy zakończyć proces wymiany oleju silnikowego.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Wybieramy lejek do paliwa

Wybieramy lejek do paliwa
Jeśli używamy paliwa w kanistrze, powinniśmy koniecznie zaopatrzyć się w pasujący doń lejek – bez niego zatankowanie samochodu nie będzie proste. ...
Czytaj więcej

Kiedy i jak wymieniać płyny w samochodzie?

Kiedy i jak wymieniać płyny w samochodzie?
Za bezpieczeństwo jazdy oraz sprawność pojazdów odpowiedzialne są rozmaite płyny eksploatacyjne, które stosowane są w układach samochodowych. Ważn...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać i kiedy wymienić olej silnikowy?