icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak wybrać i kiedy wymienić olej silnikowy?

Jedną z najważniejszych czynności pozwalających utrzymać samochód w odpowiednim stanie jest regularna wymiana oleju silnikowego, który z upływem czasu ulega zużyciu. Podczas tego zabiegu warto też wymienić filtr, na którym osadzają się zanieczyszczenia. Dowiedzmy się, kiedy powinniśmy wymienić olej silnikowy i jak się do tego zabrać.

olej silnikowyOlej silnikowy – dlaczego jest ważny?

To jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w naszych samochodach, którego kluczową funkcją jest odpowiednie smarowanie wszystkich ruchomych elementów silnika. Ponadto chroni je przed korozją i pomaga odprowadzać ciepło. W momencie, w którym jest go zbyt mało, narażamy się na zatarcie silnika, a to oznacza duże koszty naprawy. 

Jaki olej silnikowy wybrać?

Jedną z kluczowych kwestii jest dobranie odpowiedniego oleju silnikowego do naszego pojazdu. Nie będzie to trudne zadanie, jeśli samochód kupowaliśmy u dilera i otrzymaliśmy wraz z nim szereg informacji o jego użytkowaniu. Schody zaczynają się jednak, jeśli zaopatrzyliśmy się w pojazd z drugiej ręki i nie mamy pewności co do zastosowanego w nim preparatu. Rozważmy tu dwa scenariusze:

 • Jeśli poprzednia wymiana oleju została przeprowadzona w serwisie, istnieje spore prawdopodobieństwo, że osoba za to odpowiedzialna pozostawiła stosowną adnotację o wykorzystanym płynie silnikowym. Takiego zapisu możemy szukać na zawieszce pod maską.

 • Jeśli nie mamy pojęcia, jaki olej silnikowy wybrać, aby pasował do naszego auta, możemy zaczerpnąć wiedzy w wyszukiwarce internetowej lub poradzić się w profesjonalnym serwisie samochodowym.

Kiedy wymieniać olej silnikowy?

Najlepszym źródłem informacji o naszym pojeździe jest jego instrukcja użytkowania. To właśnie tam powinna znaleźć się adnotacja o tym, jak długo możemy korzystać z samochodu bez wymiany oleju silnikowego.

Aby jednak ułatwić ten proces, zostały przyjęte bezpieczne granice wyznaczające konieczność wymiany płynów eksploatacyjnych. W przypadku oleju, ten zabieg jest zalecany po przejechaniu 15 000 km. Nie każdy kierowca pokonuje jednak takie dystanse w stosunkowo krótkim czasie. Zwróćmy uwagę, że jeśli minął rok, a na naszym liczniku nie osiągnęliśmy tej wartości, wymiana oleju silnikowego i tak powinna nastąpić.

Porada eksperta

Pamiętajmy, że poziom oleju powinniśmy sprawdzać regularnie – przynajmniej raz w miesiącu. Niektóre silniki szybciej go zużywają, co oznacza potrzebę częstszego uzupełniania. Kontrolę ilości przeprowadzajmy również przed każdą dłuższą podróżą, co pozwoli na bezpieczną jazdę.

olej silnikowyWymiana oleju silnikowego – co przygotować?

Wymiana oleju silnikowego jest popularną usługą, którą oferują wszystkie serwisy samochodowe. To doskonała wiadomość dla tych, którzy nie mają ochoty na samodzielne próby i wolą pozbyć się problemu, oddając swój pojazd w ręce profesjonalistów. Jeśli jednak nasze ambicje lub chęć zaoszczędzenia skłaniają nas do samodzielnego przeprowadzenia tej czynności, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednią wiedzę oraz narzędzia samochodowe:

 • olej silnikowy, który jest odpowiedni do naszego pojazdu,

 • klucze: nasadowy i do filtra oleju,

 • filtr oleju,

 • podnośnik,

 • miska na zużyty olej,

 • ściereczki lub papierowe ręczniki.

jak wymienić olejJak wymienić olej silnikowy krok po kroku?

Zwróćmy uwagę, że warto zaparkować na podjeździe lub podnośniku, który pozwoli nam na łatwy dostęp do spodu samochodu. 

 1. Zanim przystąpimy do pracy, możemy lekko rozgrzać silnik. Ten zabieg sprawi, że zgromadzony olej stanie się nieco rzadszy oraz łatwiejszy do usunięcia. Pamiętajmy jednak, aby finalnie silnik był wyłączony. 

 2. Umieszczamy wcześniej przygotowany pojemnik pod korkiem spustowym. Ten odkręcamy przy wykorzystaniu klucza nasadowego. Płyn może wyciekać dość powoli, dlatego należy odczekać kilkanaście minut, aby mieć pewność, że całkowicie wypłynął. 

 3. Lokalizujemy i odkręcamy filtr oleju, a następnie oczyszczamy jego gniazdo za pomocą ściereczki i zwilżamy nowym olejem, podobnie jak uszczelkę na świeżym filtrze, który następnie mocujemy w odpowiednim miejscu. 

 4. Zakręcamy korek spustowy. To też dobry moment na ewentualną wymianę uszczelki, jeżeli zauważymy taką potrzebę.

 5. Wlewamy świeży płyn przez wlew oleju, a następnie po 10 minutach sprawdzamy jego poziom. W razie potrzeby dolewamy go raz jeszcze. Gdy jesteśmy pewni, że ilość oleju jest odpowiednia, wymiana oleju silnikowego jest już za nami!

Porada eksperta

Oprócz rozgrzania silnika, w sprawnym spuszczaniu płynu pomoże również wcześniejsze odkręcenie korka wlewu w jego górnej części.