Produkty

Jaki sekator kupić? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru sekatorów

Jaki sekator kupić? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru sekatorów

Podstawowym i niezbędnym narzędziem w ogrodzie jest sekator. Aby utrzymać dobrą kondycję krzewów i drzew potrzebujesz odpowiedniego sekatora. Asortyment narzędzi ogrodowych jest bardzo szeroki. Zapoznaj się z rodzajami sekatorów, ich przeznaczeniem i charakterystyką, a dowiesz się, jaki sekator kupić, aby był pasowany do Twoich potrzeb.

Przejdź do następnych akapitów:

Jaki jest dobry sekator?

Jak za chwilę się przekonasz, na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sekatorów. Właściwie dobrane narzędzie nie tylko ułatwi pracę i zmniejszy nasz wysiłek. Będzie również miało wpływ na rośliny, które poddamy pielęgnacji poprzez cięcie. Ostrza dobrej jakości mniej kaleczą cięte miejsca, dzięki czemu rośliny szybciej się goją i są mniej narażone na ryzyko wszelkiego rodzaju infekcji. 

Nacięta roślina zachowa się jak Twoja skóra – ścięcie ostrym, czystym ostrzem sprawi, że łatwiej się zagoi. Rany na gałęziach, szczególnie tych grubszych, spowodowane ostrzem zanieczyszczonym lub złej jakości, mogą sprzyjać powstawaniu chorób grzybowych, bytowaniu szkodników, czy zmniejszonej mrozoodporności.

jaki-sekator

Rodzaje sekatorów

Wchodząc do sklepu ogrodniczego, możemy mieć spory dylemat, na które z tego rodzaju narzędzi powinniśmy się zdecydować. Przyjrzyjmy się zatem rodzajom sekatorów oraz ich przeznaczeniu.

Sprawdź rodzaje sekatorów w naszym sklepie.

Sekatory kowadełkowe (jednoostrzowe) oraz nożycowe (dwuostrzowe) 

Różnią się od siebie konstrukcją mechanizmu tnącego. Zastanawiasz się jaki sekator do sadu kupić? Wybierz model kowadełkowy. To narzędzie działa na zasadzie dociskania ostrza do metalowej stalnicy. Zaletą sekatora kowadełkowego jest jego waga oraz fakt, że tnie gałęzie do końca, nawet gdy jest już lekko stępiony. 

Zobacz również: Jak naostrzyć sekator i nożyce do żywopłotu? 

Z kolei sekator nożycowy posiada obie części tnące – część wypukła odpowiada za cięcie, a wklęsła za przytrzymanie gałęzi. To sprawia, że narzędzie jest bardziej precyzyjne, a cięcie gładkie, dlatego stosujemy je głównie do roślin młodych. Wybierając sekator nożycowy, zadbaj o regularne dokręcanie śruby. 

Sekatory jednoręczne i dwuręczne

Sekatory można podzielić również na te jedno- i dwuręczne. Czym charakteryzują się i różnią od siebie te dwa modele? 

Już nazwa wskazuje, że sekator jednoręczny przeznaczony jest do użytku jedną ręką, podczas gdy drugi model wymaga siły nacisku dwóch rąk. Pierwsza grupa jest przeznaczona do podcinania roślin niewielkich, głównie kwiatów i pędów małej grubości. Sekator jednoręczny jest niewielki, lekki i poręczny, a także ma mały rozstaw uchwytów. Te cechy sprawiają, że polecany jest dla kobiet. 

Sekator jednoręczny to narzędzie o większych możliwościach. Możesz go zastosować zarówno do cięcia cienkich gałęzi, jak i takich o średnicy około 50 mm. Jaki sekator dwuręczny wybrać? Zwróć uwagę na informację producenta, jakiej maksymalnej grubości gałęzie możesz nim ciąć. Ponieważ wymaga użycia siły dwóch rąk, warto, aby miał ergonomiczne i antypoślizgowe rękojeści, co znacznie ułatwi Ci pracę. 

Sekatory teleskopowe i tyczkowe

Jaki sekator kupić, gdy musisz przyciąć wyższe partie drzew lub trudno dostępne gałęzie krzewów? Jaki sekator do grubych gałęzi będzie odpowiedni? Tu z pomocą przyjdą modele teleskopowe oraz tyczkowe. Sekatory tyczkowe mają zasięg nawet do 6 metrów. Jeśli zastanawiasz się, jaki sekator teleskopowy kupić, porównaj wagę dostępnych modeli, ponieważ są one cięższe niż klasyczne, krótkie sekatory.

Poza ogólnodostępnymi sekatorami ręcznymi, w dziale ogrodniczym znajdziesz również sekatory elektryczne oraz akumulatorowe. To może być dla Ciebie dobre rozwiązanie, jeśli zastanawiasz się jaki sekator wybrać do częstej pracy z dość dużą liczbą drzew czy krzewów. 

Sekator elektryczny nie wymaga pracy rąk, jednak potrzebujesz mieć – to dostęp do prądu. Pamiętaj również, że nie jest on polecany do grubych i zdrewniałych pędów. Od źródła prądu uniezależnisz się, wybierając sekator akumulatorowy. Ten model również odciąży Twoje ręce przy pracy. Dodatkowo nie musisz się musisz się martwić, że podczas cięcia będzie Ci przeszkadzał kabel. 

Sekator do szczepienia

Specjalistycznym rodzajem sekatora jest ten przeznaczony do szczepienia. Jest to tzw. narzędzie dwufunkcyjne. Służy nie tylko do przycinania pędów, ale umożliwia również szczepienie roślin. To zabieg wykorzystywany w ogrodnictwie do rozmnażania roślin, służący m.in. do poszukiwania nowych form. Część sekatora przeznaczona do szczepienia wykonuje na dwóch częściach rośliny odpowiednie nacięcia. Rośliny spasowuje się ze sobą i obwiązuje specjalną folią.

jaki-sekator

Jaki sekator wybrać pod kątem jakości wykonania?

W pierwszej kolejności decyzja o tym, jaki sekator kupić, powinna być podyktowana przeznaczeniem. Jednak na komfort pracy wpływa także jakość wykonania sekatora i materiały, których użyto do jego wyprodukowania. Dobierzmy taki model, który będzie dopasowany do naszej dłoni, co znacznie usprawni cięcie. Odpowiednio wyprofilowany sekator zmniejsza bowiem obciążenia dłoni i nadgarstka. Zwróćmy również uwagę na rozwartość rękojeści, abyśmy mogli swobodnie operować narzędziem w trakcie pracy. Jeżeli ma z niego korzystać kilka osób, dobrym rozwiązaniem jest nabycie sekatora o regulowanej rozwartości rączek.

Ponadto, jeżeli ostrza pokryte są teflonem, to tarcie podczas cięcia gałęzi będzie mniejsze, dzięki czemu możemy wkładać mniej energii w naszą pracę. Niektóre modele posiadają na rączkach powłokę antypoślizgową, co również nie jest bez znaczenia. Warto także zwrócić uwagę, że sekatory są lżejsze, gdy wykonane są ze wzmocnionych tworzyw sztucznych.

Bardzo ważna jest również jakość wykonania ostrzy. Najlepsze do pracy w ogrodzie nadają się ostrza ze stali nierdzewnej lub węglowej. Istotna jest również możliwość ich wymiany, a nie każdy model nam to gwarantuje.

Podczas zakupu zwróćmy również uwagę na to, czy – w razie ewentualnej wady lub wyrobienia niektórych elementów – dostępne są części zamienne. Naturalne jest bowiem, że części ulegają zużyciu i po pewnym czasie konieczna będzie ich wymiana. Niektórzy producenci dają nawet dwa lata gwarancji na wykonane przez siebie sekatory, co ma znacznie w przypadku częstego ich używania do prac w ogrodzie.

 

Data publikacji: 15.06.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?
Listopad w ogrodzie kojarzy się z opadającymi liśćmi, niską temperaturą, wiatrem oraz deszczem. Twój ogród będzie musiał zaakceptować ws...
Czytaj więcej

Luty w ogrodzie

Luty w ogrodzie
Wiosna jest tuż za rogiem i pomimo zimowego krajobrazu i utrzymującego się chłodu czuć, że powietrze staje się cieplejsze, a w ogrodzie zaczynają się ...
Czytaj więcej

Styczeń w ogrodzie

Styczeń w ogrodzie
Nowy Rok za pasem, okres świętowania dobiegł końca, więc czas na świeży start oraz nowe postanowienia. Dotyczy to w szczególności pielęgnacji o...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jaki sekator kupić? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru sekatorów