LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak wyposażyć garaż

Przydomowy garaż to przede wszystkim miejsce, które zapewnia bezpieczny postój Twojemu samochodowi. Może być jednak także praktycznym warsztatem lub doskonale zorganizowanym schowkiem. W tym artykule dowiesz się, jak wyposażyć garaż, by maksymalnie wykorzystać jego potencjał!

Jak wyposażyć garaż? Praktyczne porady

Wyposażenie garażu to zadanie, które nie należy do najtrudniejszych, lecz mimo to wymaga namysłu. Właściwe rozplanowanie przestrzeni jest koniecznym etapem urządzania każdego pomieszczenia – później w znaczący sposób przełoży się na jego funkcjonalność. Niezależnie od tego, jakim metrażem dysponujesz, możesz stworzyć miejsce uporządkowane i wygodne w korzystaniu.

Jeżeli jeszcze nie postawiłeś swojego garażu i na razie koncentrujesz się na stworzeniu jak najlepszego projektu, warto jeszcze raz przemyśleć kwestię wymiarów. Według regulacji polskiego prawa minimalny metraż stanowiska parkingowego wynosi 2,5 x 5 m – dodatkowo co najmniej 0,3 m z każdej strony powinno dzielić pojazd od ściany. Szerokość musi być nawet o metr dłuższa, jeśli z auta korzystają również osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. Garaż takiej wielkości nie daje Ci zbyt wielkiego pola manewru, chyba że posiadasz auto o niewielkich gabarytach.

jak wyposażyć garażjak wyposażyć garażjak wyposażyć garażjak wyposażyć garaż

Planując zbudowanie garażu, weź pod uwagę nie tylko wymagania prawne oraz swoje preferencje pod kątem pojazdów – również tych, które zakupisz w przyszłości. Zastanów się, w jaki jeszcze sposób chcesz wykorzystać to pomieszczenie. Potrzebujesz tylko schowka na rowery lub narzędzia? A może przydałby Ci się aneks majsterkowicza lub nawet mały przydomowy warsztat? To wszystko warto uwzględnić już na etapie projektowania garażu – dzięki temu łatwo wygospodarujesz miejsce do określonych zadań w już postawionej przybudówce.

Jeśli zaś dysponujesz już postawionym garażem o danym metrażu – nic straconego! Z nami dowiesz się, jak urządzić go optymalnie bez względu na wymiar. Do funkcjonalnej aranżacji dostępnej przestrzeni przydadzą Ci się meble i akcesoria garażowe.

Gadżety do garażu i akcesoria garażowe

Meble, akcesoria i gadżety do garażu to elementy, które pomogą doskonale zagospodarować Twój garaż, maksymalnie wykorzystując jego funkcjonalny potencjał. Musisz jednak podjąć niełatwą decyzję o profesjonalnym charakterze tego miejsca.

W praktyce oznacza to przede wszystkim, że nie będziesz traktować garażu jako magazynu na rzeczy obecnie nieużywane, na przykład domowe meble. Wykorzystywanie ich w garażu to zaledwie pozorna oszczędność. Nie dość tego, że zajmą znaczną powierzchnię, ich funkcjonalność jest bardzo niska. Jeżeli zaczniesz przechowywać w nich akcesoria techniczne, między innymi narzędzia, szybko przekonasz się, że drewniane lub drewnopodobne segmenty nie są tak odporne na uszkodzenia, jak meble przeznaczone specjalnie do garażu lub warsztatu.

Najlepsze rozwiązanie to meble magazynowe, które wykonywane są z materiałów łączonych. Najczęściej spotkasz konstrukcje powstałe z ocynkowanej stali, która jest zabezpieczona przed korozją. Jeżeli półki nie są metalowe, to zastosowane do ich wykonania drewno lub płyta MDF wyróżniają się znacznie większą odpornością na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak wahania temperatury czy wilgoć.

akcesoria garażoweakcesoria garażoweakcesoria garażoweakcesoria garażowe

Tego rodzaju meble są również niewrażliwe na uszkodzenia mechaniczne oraz znaczne obciążenie. Maksymalny udźwig danego modelu jest zawsze określony przez producenta, więc bez trudu sprawdzisz tę informację, planując zakup wyposażenia do garażu lub warsztatu. Możesz wybrać regał dostosowany do swoich potrzeb, zależnie od tego, jakie przedmioty będziesz w nim przechowywać. Ciężar, który udźwigną oferowane w naszym markecie meble magazynowe, wynosi od kilkudziesięciu do nawet 400 kg. Do Twojej dyspozycji są zarówno wolnostojące, jak i modułowe regały.

Obecność metalowych mebli w garażu automatycznie otwiera przed Tobą zastosowanie nowoczesnych akcesoriów magnetycznych. To kompaktowe i niezwykle wygodne w użytkowaniu gadżety, które możesz dowolnie przemieszczać podczas różnych zajęć. Na przykład lampka magnetyczna zasilana przez zwykłe baterie może towarzyszyć Ci w każdym zakątku garażu. Przy jej pomocy doświetlisz trudno dostępne miejsca, do których nie docierają promienie z głównego źródła światła. Ten prosty gadżet znacznie ułatwi Ci codzienne majsterkowanie lub naprawę samochodu.

Aby maksymalnie wykorzystać funkcjonalny potencjał swojego garażu, pomyśl o odpowiednim zagospodarowaniu ścian. Zastosuj dodatkowe wieszaki i haki, które umożliwią Ci na przykład zawieszenie roweru. Jednoślad w optymalnych warunkach przezimuje okres, w którym nie będzie wykorzystywany.

Organizacja narzędzi w garażu

Garaż to miejsce, które w oczywisty sposób służy do przechowywania narzędzi, nawet jeżeli jest pozbawione rozbudowanego aneksu warsztatowego. Każdy majsterkowicz posiada nie tylko skrzynkę drobnych, podstawowych akcesoriów. ale także sprzęty większego kalibru – na przykład elektronarzędzia, które zajmują więcej miejsca i wymagają przechowywania w odpowiednich warunkach.

Organizacja narzędzi w garażu to zadanie, w którym możesz wykazać się ogromną kreatywnością. Do wyboru masz bardzo wiele opcji, które z pewnością będą odpowiadać Twoim potrzebom – ich zastosowanie zależy tylko od dwóch rzeczy: Twojej wyobraźni oraz przestronności pomieszczenia.

organizacja narzędzi w garażuorganizacja narzędzi w garażuorganizacja narzędzi w garażuorganizacja narzędzi w garażu

Niezbędnym elementem aneksu majsterkowicza jest stół warsztatowy lub specjalny blat. Jeżeli chcesz przy okazji zamocowywania go zaoszczędzić trochę miejsca, umieść pod nim praktyczne szuflady. Dzięki temu zawsze będziesz mieć pod ręką niezbędne akcesoria.

Łatwy dostęp do potrzebnych narzędzi do jedna z naczelnych zasad dobrego zagospodarowania garażowego warsztatu. Jak połączyć wygodę z praktycznym wymiarem organizacji narzędzi? Rozwiązanie jest bardzo proste – to naścienna tablica warsztatowa, dzięki której maksymalnie wykorzystasz przestrzeń. Przybory do codziennego majsterkowania znajdziesz na wyciągnięcie ręki, a jednocześnie nie zajmą one zbyt wiele miejsca!

Ze względu na oszczędność przestrzeni to doskonały pomysł zwłaszcza dla garażu o niewielkich rozmiarach. Pamiętaj jednak, że odsłonięte narzędzia będą dużo bardziej narażone na negatywne działanie czynników zewnętrznych, na przykład wilgoć, brud oraz uszkodzenia mechaniczne. Regularna konserwacja może okazać się niezbędna do ich prawidłowego funkcjonowania.

Różnego rodzaju sprzęty, gadżety i inne akcesoria możesz także pogrupować w przeznaczonych do tego pojemnikach o zwiększonej wytrzymałości. Ciężkie pudła gwoździ lub spore walizki z elektronarzędziami bezpiecznie położysz na regałach magazynowych, które bez problemu poradzą sobie z tak dużym obciążeniem, zapewniając optymalne warunki do przechowywania tych przedmiotów.

Jeżeli jesteś wprawnym majsterkowiczem, a w garażu możesz stworzyć zaledwie kącik warsztatowy, z pewnością docenisz takie rozwiązanie, jak szafa serwisowa. Jej antypoślizgowy blat zapewni Ci powierzchnię do wykonywania drobnych prac, zaś dzięki kółkom w razie potrzeby sprawnie przetransportujesz ją w inne miejsce. Hamulec z kolei zagwarantuje Ci stabilność szafki. Jeżeli wybierzesz model z wyposażeniem, wewnątrz szuflad znajdziesz posegregowane narzędzia. To opłacalna inwestycja, dzięki której już przy jednym zakupie stworzysz swój mini warsztat garażowy.

wyposażenie garażuwyposażenie garażuwyposażenie garażuwyposażenie garażu

Jeżeli posiadasz własne komplety niezawodnych narzędzi, wybierz szafę bez wyposażenia, która również oczaruje Cię swoją wyjątkową trwałością. Stalowe profile nie ugną się nawet pod dużym naporem, zaś zamykane na klucz szuflady pomogą Ci zabezpieczyć się przed ewentualną kradzieżą części. Do metalowej szafy z blatem łatwo przymocujesz akcesoria magnetyczne – w ten sposób powstanie Twój przenośny aneks warsztatowy, w którym znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze przybory dla każdego majsterkowicza.

Data publikacji: 08.03.2019