Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zamocować uchwyt na flagę na balkonie, oknie, przy wejściu do domu?

Czy to wszystko jedno, jak wywiesimy flagę na czas ważnych państwowych uroczystości? Oczywiście, że nie! Aby poszanować symbol narodowy, najlepiej zamocować flagę na drzewcu wkładanym do uchwytu. Sprawdźmy, jak w nieskomplikowany sposób zamontować flagę do fasady budynku lub balustrady balkonu.

flagi

Krótko o przepisach dotyczących wywieszania flagi państwowej

W sprawie wywieszania flagi są bardzo precyzyjne i szczegółowe przepisy. Wygląd polskiej flagi państwowej reguluje ustawa o godle, barwach i hymnie z 1980 roku oraz jej nowelizacje. Prawo do wywieszania flagi ma każda osoba, która chce w ten sposób uczcić państwowe święta i uroczystości. Należy jednak pamiętać o okazywaniu szacunku – świadomość tych przepisów jest więc istotna. Bo chociaż nie jest to zakazane, to w niektórych miejscach po prostu nie wypada mocować flagi, na przykład nad wejściem do sklepu z bielizną. Więcej na temat przepisów dotyczących wieszania flagi piszemy w artykule Czy wiesz, jak prawidłowo wieszać flagę?

Czy wiesz, że...?

Polska flaga z herbem na białym tle przysługuje tylko polskim placówkom dyplomatycznym, portom, lotniskom, statkom handlowym i wojsku za granicą.

uchwyt na flagęJak zamontować flagę?

Flaga, ze względu na dobre obyczaje i tradycję, nie powinna być przyczepiona do parapetu lub szyby okna. Zamocujmy ją na drzewcu, czyli specjalnym trzonku do flagi umieszczonym w uchwycie zamontowanym do barierki. Nie może dotykać podłoża, więc przez zamontowaniem uchwytu sprawdźmy, czy nie jest on umiejscowiony zbyt blisko ziemi lub posadzki balkonu.

1. Wybór uchwytu do flagi – możemy wybrać uchwyt do flagi pojedynczy lub podwójny. Sprawdźmy, czy elementy wykonane z metalu mają antykorozyjne zabezpieczenie. Jeśli nie, pomalujmy je emalią ochronną przed rdzą. Dostępne są specjalne mocowania na poręcze barierek balkonowych lub uchwyty przykręcane do fasady budynku – znajdziemy je w kategorii flagi.

2. Zamocowanie uchwytu – uchwyty na flagę mają fabrycznie przygotowane otwory pod wkręty. Pamiętajmy, aby dobrać wkręty odpowiednie do danego podłoża! Do ścian ocieplonych płytami styropianowymi należy dokupić kołki poliamidowe/nylonowe przeznaczone do zamocowań w płytach poliuretanowych i elewacjach styropianowych. Wkręty muszą być odpowiednio długie i nie grubsze niż otwory w płytce uchwytów. Do montażu mocowania niezbędna będzie też wiertarko-wkrętarka i oczywiście – jeśli zamierzamy przytwierdzić flagę na wyższej wysokości – również drabina.

jak zamocować flagę

3. Włożenie flagi na drzewcu – pamiętajmy, że biały kolor flagi ma być na górze, czerwony na dole. Zwykle flagi mają wszyty tunel, do którego wsuwamy drzewiec. Jeśli nasza flaga go nie posiada, koniecznie musimy taki mankiet przeszyć samodzielnie. Możemy dodatkowo wykorzystać poprzeczną belkę, która będzie stabilizowała materiał u dołu w warunkach bezwietrznych i zapobiegnie owijaniu się flagi wokół trzonka. Tak zamocowaną flagę na drzewcu możemy dumnie zawiesić przy oknie, na balkonie lub przy wejściu do domu. Uwaga! Drewniany kijek na flagę może pęcznieć i wtedy trudniej go wyjąć z mocowania. Wtedy poczekajmy na słoneczny dzień – gdy trzonek wyschnie na słońcu, łatwo go wysuniemy z uchwytu.

Poprawnie zamocowany uchwyt będzie nam służył wiele lat w czasie ważnych świąt i uroczystości państwowych, takich jak Święto Narodowe Trzeciego Maja czy Narodowe Święto Niepodległości.

Data publikacji: 05.01.2018