Jak zaprojektować łazienkę?

Stworzenie łazienki, która będzie jednocześnie funkcjonalna i stylowa, to niełatwe zadanie. Taki efekt możesz osiągnąć jedynie poprzez odpowiednie zaplanowanie przestrzeni. Wykonanie projektu, który wykorzysta każde dostępne miejsce w łazience, to klucz do sukcesu. Warto na początku określić, które kwestie są dla Ciebie najważniejsze. Łazienka dla dużej rodziny będzie różnić się od tej przeznaczonej dla jednej osoby. Istotne jest również to czy wolisz kąpać się, czy brać prysznic. Określ także, czy potrzebujesz dodatkowych szafek, by przechowywać kosmetyki i akcesoria. Choć remont jest dość uciążliwym zadaniem, odpowiednio zaplanowany ułatwi Ci dostosowanie łazienki do Twoich potrzeb i stylu życia.

jak zaprojektować łazienkę

Jak zaprojektować łazienkę samemu? Zainspiruj się

Marzysz o łazience w stylu minimalistycznym, czy wolisz jednak postawić na wyrazisty akcent kolorystyczny? Zanim rozpoczniesz remont, odpowiedz sobie na to pytanie. Poszukaj inspiracji – możesz wykorzystać w tym celu nasze porady! Wyobraź sobie idealną łazienkę i zastanów się, jak będziesz się w niej czuć. W zależności od tego, na jaki styl się zdecydujesz, możesz urządzić harmonijne wnętrze, sprzyjające relaksowi lub takie, które pobudzi Cię do działania.

Jak zaprojektować łazienkę? Projekt i przygotowanie

Krok 1: Dostępna przestrzeń – wykorzystaj ją w pełni

Projektując łazienkę, weź pod uwagę, jak wygląda Twój dzień – czy zmagasz się z codziennymi kolejkami do toalety, rankiem bierzesz prysznic, a wieczorem planujesz relaksującą kąpiel. Zastanów się, co na chwilę obecną przeszkadza Ci najbardziej – dzięki temu będziesz mógł uwzględnić najważniejsze poprawki, które zapewnią Ci komfortowe korzystanie z łazienki. Odpowiedni plan pozwoli Ci przeprowadzić wszystkie prace zgodnie z harmonogramem w ramach przewidzianego budżetu. Jeśli uważasz, że obecnie przestrzeń jest źle wykorzystana, pora to zmienić. Dzięki temu w łazience możesz np. umieścić zarówno wannę, jak i prysznic. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwi Ci życie.

Krok 2: Kwestie techniczne

Planując remont, nie zapomnij uwzględnić kwestii technicznych, zwłaszcza jeśli chcesz zmienić umiejscowienie pralki, wanny, czy toalety. Upewnij się, gdzie znajdują się rury odpływowe i jak w pomieszczeniu przebiega instalacja elektryczna. Pamiętaj, że fachowe zadania najlepiej zlecić specjalistom, zwłaszcza jeśli wymagają one skomplikowanego montażu, zmiany instalacji grzewczej, elektrycznej czy układania płytek.

jak zaprojektować łazienkę samemu

Krok 3: Diabeł tkwi w szczegółach

Już wiesz, jak zaprojektować łazienkę i w jakim stylu ją urządzić? Ostatnim etapem jest więc zrobienie zakupów. Dzięki temu szybciej zrealizujesz swój plan, a Twoja łazienka zyska wymarzony kształt i wygląd. Poszukiwania w sklepie zacznij w dziale oświetlenia – to ono będzie odpowiadać za to, jak będzie prezentować się pomieszczenie.

Zastanów się również, jaki typ ogrzewania wybrać. Ogrzewanie podłogowe zapewni Ci komfort w chłodne poranki, z kolei na dużych grzejnikach zmieszczą się ręczniki wszystkich domowników. Nie zapomnij również o funkcjonalnych szafkach, np. Imandra, w których będziesz mógł przechowywać niezbędne kosmetyki i akcesoria. Zarówno zabudowane szafki, jak i regał łazienkowy z otwartymi półkami nie tylko pomogą Ci utrzymać w łazience porządek, ale będą również modnym elementem w aranżacji. W ofercie Castoramy znajdziesz zarówno zestawy mebli łazienkowych, jak i praktyczne dodatki – wolnostojące regały, półki czy organizery.

projekt łazienki

Choć urządzenie funkcjonalnej łazienki, która podniesie Twój komfort życia, może wydawać się ogromnym wyzwaniem, odpowiednio wykonany plan pomoże Ci szybko i efektywnie zrealizować to zadanie. Chcemy Cię w tym wesprzeć – dzięki nam Twoja łazienka zyska zupełnie nowy wygląd.


„Projektowanie to proces, podczas którego rozwiązujemy problemy i tworzymy coś, co zaspokaja potrzeby ludzi” – Ralph Caplan, konsultant ds. projektowania
 

Data publikacji: 30.05.2019