Jak zaprojektować taras na piętrze?

Taras nie zawsze musi znajdować się wyłącznie na parterze. Coraz częściej realizowane są projekty, w których taras można stworzyć na piętrze. O czym warto pamiętać?

Wśród właścicieli domów jedno- lub kilkurodzinnych, często kładzie się nacisk na zagospodarowanie parteru, gdzie chętnie projektujemy reprezentacyjne salony, jadalnie czy gabinety oraz taras i ogród. Jeśli chcemy także na piętrze stworzyć miejsce, w którym domownicy będą mogli się relaksować i wygrzewać na słońcu –rozważmy zaprojektowanie tarasu.

taras na piętrze

Dzięki nowym technikom i materiałom, tworzenie szczelnych, bezpiecznych i efektownych tarasów – nawet na piętrze – jest dość łatwo osiągalne. Na przykład zastosowanie technologii tzw. dachu odwróconego, przy zachowaniu odpowiedniej dbałości i jakości wykonania łączeń – daje nam możliwość dowolnego lokowania tarasów.

O czym warto pamiętać?

Podczas projektowania domu zwykle to, co wystaje poza obrys piętra, architekt często proponuje przykryć dachem – płaskim lub spadzistym. Tradycyjnym rozwiązaniem jest przedłużanie konstrukcji pochyłego dachu poprzez tworzenie kolejnych połaci dachowych, np. nad garażem. Jednak nie zawsze spadzisty dach pasuje do budynku i okolicy, nie zawsze jest też najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem. Jeśli chcemy zadbać o atrakcyjność i optymalne doświetlenie piętra, warto rozważyć zastosowanie płaskiego dachu, a na nim zlokalizować taras. W wielu przypadkach taras może stanowić praktyczne zadaszenie kondygnacji, sprawdzające się lepiej niż zastosowanie spadzistego dachu.

Wady i zalety tarasu na piętrze

Olej do tarasów

Zbudowanie tarasu na piętrze, zamiast zakończenia go spadzistym dachem, będzie rozwiązaniem nieco droższym od zastosowania dachu spadzistego. W tym przypadku dojdą koszty uzbrojenia płaskiego stropodachu, na którym zlokalizujemy taras. Płyta tarasu powinna wytrzymywać spore obciążenia, zarówno w zimie – gdy może zalegać na niej śnieg – jak i w lecie, gdy domownicy będą spędzać na niej czas.

Wysoko zlokalizowany taras stanowi świetną alternatywę dla pochyłego dachu domu, pozwalając uzyskać dodatkową przestrzeń dla mieszkańców. Ponadto wyjście z sypialni na piętrze prowadzące bezpośrednio na taras może stanowić bardzo ciekawe rozwiązanie.

Nie zawsze skośne dachy są dobrym rozwiązaniem. Zdarza się, że strome skosy dachu niższej części budynku przysłaniają sąsiadujące ściany, uniemożliwiając umieszczenie w nich okien. Bywa też, że spadziste dachy zasłaniają okna na piętrze. Natomiast taras, urządzony na płaskim stropie piętra czy półpiętra, zmniejszy problem niedoświetlenia niektórych ścian czy okien.

Minusem umieszczenia tarasu na piętrze jest konieczność okresowego oczyszczania jego powierzchni. Po obfitych opadach śniegu powinniśmy taras odśnieżyć, a gdy w pobliżu znajdują się drzewa liściaste – również usuwać gromadzące się na nim liście i zabrudzenia.

Data publikacji: 09.12.2015