Jak zwalczać choroby i szkodniki domowymi sposobami?

Naturalne sposoby eliminowania chorób i szkodników roślin ogrodowych są po pierwsze tanie, a po drugie w pełni ekologiczne. Stanowią świetną alternatywę dla gotowych środków chemicznych, których rola jest jednak również w wielu przypadkach nieoceniona. Poniżej przedstawiamy domowe metody, dzięki którym jesteśmy w stanie pozbyć się najbardziej popularnych chorób i szkodników.

Preparat na chwasty Agrecol Chwastox Trio 540 SL 20 ml
Preparat na chwasty Agrecol Chwastox Trio

Woda

To doskonały przykład na to, że pielęgnacja roślin domowymi sposobami nie musi być ani kosztowna, ani skomplikowana. Czasami wystarczy zwykła woda, której możemy użyć na różne sposoby. Pierwszym z nich są kąpiele, które należy powtarzać regularnie co kilka dni, aż do momentu pozbycia się wszystkich szkodników. Szczególnie dobrze działają one na mszyce i przędziorki. Zaatakowaną roślinę należy wstawić do wanny lub większego pojemnika i zmyć mocnym strumieniem wody.

Pamiętajmy jednocześnie o tym, by zabezpieczyć jej ziemię folią oraz nie wystawiać jej na słońce bezpośrednio po kąpieli. Drugim sposobem jest spryskiwanie rośliny, które również przeciwdziała takim szkodnikom jak przędziorki. Należy robić od góry do dołu, po obu stronach liści. Trzeci sposób to podlewanie, które dostarcza roślinom niezbędnych składników ochronnych. Należy stosować do tego wodę, której używaliśmy do gotowania jajek (zawiera wapń), ziemniaków lub makaronu (zawiera skrobię) czy szpinaku (posiada żelazo i potas).

Porada eksperta:

Pamiętajmy o tym, że woda po gotowaniu jajek, ziemniaków, makaronu czy szpinaku nie może być solona.

Aksamitka rozpierzchła Top Decor
Aksamitka rozpierzchła Top Decor

Napary, wyciągi i gnojówki

Rośliny są w stanie wzajemnie się ratować. Możemy przygotowywać z nich napary, wyciągi oraz gnojówki, które są wyjątkowo skuteczne w walce z chorobami i szkodnikami. Napary uzyskuje się poprzez zalanie wrzątkiem leczniczej rośliny i pozostawienie jej na najmniejszym ogniu przez kilkanaście minut – po tym czasie należy ostudzić wodę i opryskać nią poszkodowany okaz. Wyciągi uzyskuje się zaś poprzez drobne posiekanie leczniczej rośliny oraz zalanie jej zimną wodą na ok. 24 h. Gnojówki z kolei należy przygotowywać ze świeżo ściętych roślin, które podobnie jak w przypadku wyciągów, powinny być drobno pocięte i zalane wodą, lecz przechowywane pod przykryciem przez ok. 3 tygodnie, a nawet miesiąc. Pamiętajmy o mieszaniu gnojówki co kilka dni w trakcie jej fermentacji.

Walka z grzybami

To choroby roślin, których powinniśmy się jak najszybciej pozbywać. Skutecznym sposobem na ich wyeliminowanie jest zastosowanie wyciągu ze skrzypu lub preparatu uzyskanego z drożdży. Pierwszy z nich można przygotować z 300 g świeżego skrzypu (lub 100 g suszonego), który zalewamy w dużym naczyniu 3 litrami wody i pozostawiamy na 24 h. W tym czasie należy kilka razy przemieszać roztwór, a po upływie doby gotować przez 1 minutę, ostudzić, odcedzić i rozcieńczyć z wodą. Wyciąg w takiej formie jest gotowy do opryskiwania pomidorów, ogórków czy winorośli, jest też antidotum na szkodniki róż. Drugi z wymienionych środków przygotowujemy poprzez rozpuszczenie drożdży w wodzie w proporcji 25 g na 4 l i nim także opryskujemy rośliny wymagające opieki.

Walka z mszycami

Domowe sposoby na mszyce? Oczywiście istnieją i takie. Poza tym, że możemy się ich pozbyć przez zastosowanie samej wody, mamy jeszcze kilka innych sposobów, które pomogą nam wyeliminować szkodniki bez użycia chemii. Skutecznym sposobem może być, chociażby wyciąg z czosnku – w tym celu rozcieramy 200 g ząbków lub liści, które zalewamy 10 l wody na 24 h. Efekt może przynieść też wywar z cebuli – tutaj używamy 75 g pociętej cebuli, którą zalewamy 10 l wody i gotujemy 30 minut. Skutek mogą przynieść również wyciągi z mniszka lekarskiego lub pokrzywy – w pierwszym przypadku 400 g liści zalewamy 10 l wody, pozostawiając na 3 h, w drugim w 10 l wody umieszczamy aż 1 kg roślin, które nie weszły jeszcze w okres kwitnienia, i pozostawiamy na 24 h. Wszystkie te preparaty stosujemy bez rozcieńczania.

Cebula Sochaczewska grupa II
Cebula Sochaczewska grupa II

Porada eksperta:

Mszycom może szkodzić również bliska obecność roślin, które śmiało możemy nazwać odstraszaczami, takich jak: czosnek, cebula, mięta czy lawenda.

Szczaw Belwilski
Szczaw Belwilski

Walka z przędziorkami

Temu problemowi również możemy zaradzić na przynajmniej kilka sposobów. Jednym z najprostszych jest zmieszanie płynu do naczyń z wodą i spryskanie takim preparatem rośliny poniżej jej liści. Oprysk możemy wykonać również roztworem spirytusu salicylowego i wody, zmieszanych w proporcjach 1:1. Na te szkodniki roślin skutecznie może zadziałać również połączenie szarego mydła i denaturatu, które należy rozpuścić w wodzie – na 1 l wody 20 g mydła i 10 ml denaturatu. Chcąc pozbyć się przędziorków, warto też spróbować posmarować dolną stronę blaszki liściowej roślin olejem roślinnym.

Podobnie jak w przypadku mszyc i tutaj pomocny okazuje się też wyciąg z czosnku – aby go przygotować, należy drobno posiekać ok. 25 g ząbków czosnku i zalać je wodą na 12 h, po tym czasie zaś przecedzić i rozcieńczyć z wodą w proporcjach 1:1.

Tytoń oskrzydlony Top Decor
Tytoń oskrzydlony Top Decor

Walka z mącznikami

Skutecznym sposobem na to zagrożenie dla naszych roślin może być zastosowanie naparu tytoniowego, którym możemy opryskiwać lub podlewać poszkodowane okazy. Tego rodzaju napar odstrasza mączniki, które zaatakowały rośliny ogrodowe lub rośliny balkonowe. Jak go przygotować?

Należy użyć 100 g tytoniu, zalać go 1 l wrzącej wody i pozostawić przez 24 h, następnie przecedzić i rozcieńczyć z wodą w proporcjach 1:2. Pomocny może się okazać również wywar z ziela wrotyczu – aby go stworzyć, należy rozdrobnić 50 g ziela, zalać je 1 l wody i odstawić na 24 h, po czym gotować przez ok. 20 minut, następnie pozostawić do wystygnięcia, przecedzić i rozcieńczyć z wodą w proporcjach 1:5.

Porada eksperta:

Mączników możemy pozbyć się również, używając odkurzacza. Należy to przeprowadzić wczesnym rankiem, potrząsając zagrożoną rośliną i wciągając
szybko szkodniki, które wzbiły się do lotu.

Walka ze ślimakami

To szkodniki, które są bardzo dobrze znane w polskich ogrodach. Na szczęście, żeby pozbyć się ślimaków, nie musimy uciekać się do drastycznych metod czy też zbierania ich jeden po drugim. Możemy spróbować je zwalczyć, posypując solą, która natychmiast rozpuszcza ich powłokę. W miejscach, w których najczęściej borykamy się z tymi szkodnikami, możemy też umieścić w ziemi słoiki z mieszanką drożdży i cukru. Co ciekawe, alternatywą dla tych składników może być też piwo, które zwabia i zatapia te stworzenia.

Walka z mrówkami

Istnieją też domowe sposoby na mrówki, które podsypują kopczyki, narażając tym samym nasze rośliny na wysychanie. Aby się ich pozbyć, możemy rozsypać wokół zaatakowanej rośliny cynamon, który skutecznie odstrasza te niewielkie stworzenia. Innym sposobem wyeliminowania mrówek jest zastosowanie roztworu z czosnku i pokrzywy, które należy moczyć w wodzie przez 2-3 dni, a następnie wylać bezpośrednio na gniazdo mrówek. Odstraszy je również zapach octu, świeżych liści pomidora czy wrotyczu.

Bardzo nietypowe pomoce

W ochronie i pielęgnacji naszych roślin zbawienne mogą okazać się też produkty, których z pewnością nie posądzalibyśmy o owe właściwości. Pomagają wzmacniać zarówno rośliny doniczkowe, jak i te rosnące w gruncie. Do tych produktów należą m.in. skórki od banana, które można włożyć do naczynia, zalać wodą i odstawić na kilka dni. Dzięki temu uzyskamy idealny roztwór do podlewania kwitnących kwiatów. Podobnie jest z mlekiem, które dostarcza roślinom wapnia, wyjątkowo dobrze wpływając na kwiaty zielone. Skorupki z jaj oraz łupiny z ziemniaków są zaś w stanie dostarczyć odpowiednich ilości azotu – aby tak się stało, należy je pokruszyć i zalać wodą, a następnie odstawić na kilka dni. Fusy z herbaty lub kawy dostarczają z kolei potas, co wpływa na bujniejszy rozwój naszych roślin. Poza tym fusy odstraszają muszki. Resztki czarnej herbaty przeciwdziałają również mszycom, a fusy z herbat ziołowych odkażają ziemię z bakterii. Wyjątkowo pomocny może okazać się również popiół z papierosów, który także odstrasza mszyce, a ponadto zawiera cenne składniki mineralne.

Środek grzybobójczy Agrecol Signum 33 WG 15 g
Środek grzybobójczy Agrecol Signum 33 WG

Gotowe produkty

O ile domowe metody zwalczania chorób i roślin są w pełni ekologiczne i łatwo dostępne, o tyle w wielu przypadkach użycie gotowych produktów jest po prostu koniecznością. Warto mieć jednocześnie na uwadze fakt, że nie wszystkie wyroby tego typu to jedynie nieprzyjazna środowisku chemia. Poza tym ich skuteczność jest najczęściej niepodważalna. Stawiać możemy zarówno na preparaty chroniące rośliny, nawozy czy biośrodki zwalczające szkodniki oraz choroby bakteryjne, jak i grzybiczne. Stosując gotowe środki ochrony roślin, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Mowa tutaj przede wszystkim o przestrzeganiu zaleceń producenta danego preparatu oraz wykorzystywaniu produktów zgodnie z przeznaczeniem. Ich niewłaściwie stosowanie może bowiem bardziej zaszkodzić niż pomóc. Warto mieć również na względzie czas stosowania gotowych środków – zaleca się w tym przypadku unikać deszczu, silnego wiatru, upału, zimna oraz okresów, w których w pobliżu opryskiwanych roślin pracują owady zapylające, takie jak pszczoły.

 

Data publikacji: 13.07.2016