Jak zwalczać miseczniki?

Miseczniki to szkodniki, które atakują ogrodowe i domowe rośliny. Te małe owady odżywiają się sokiem roślin, znacznie je osłabiając. Ukrywają się zwykle na dolnej stronie blaszki liściowej lub na pędach roślin. Jak je skutecznie zwalczać?

Jak zwalczać miseczniki

Rośliny narażone na miseczniki

Do misecznikowatych, należących do podrzędu czerwców, zaliczane są groźne szkodniki roślin uprawnych. Przedstawicielami misecznikowatych są m.in.:

- misecznik śliwowiec (Eulecanium corni) żywiący się sokiem śliwy,

- misecznik oliwkowiec (Saissetia oleae), który żeruje na krzewach i drzewach uprawnych o twardych liściach (drzewkach kawowych, herbacianych, cytrusowych) oraz roślinach doniczkowych, na przykład fikusach i orchideach, oleandrach, paprociach, mirtach, bluszczach, asparagusach,

- misecznik tujowiec (Parthenolecanium fletcheri) rozmnażający się na tujach, często spotykany w polskich ogrodach.

Jak rozpoznać, że roślina została zaatakowana przez miseczniki?

Występowaniu tych szkodników sprzyja zbyt wysoka temperatura i nadmiernie suche powietrze. Larwy miseczników są niemal niewidoczne, dlatego trudno je zauważyć i pozbyć się ich, zanim narobią większych szkód. Gdy osobniki są dojrzałe, ukrywają się pod liśćmi pod postacią brązowych łusek. Samice po złożeniu jaj giną, a ich ciała tworzą charakterystyczne, twarde skorupy osłaniające jaja, z których wykluwają się  larwy. Owady szybko rozprzestrzeniają się na krzewach i drzewkach. Pokryte lepką substancją pędy  przebarwiają się i stopniowo zamierają. Szkodniki przyczyniają się również do rozwoju pleśni i grzybów oraz przenoszenia chorób wirusowych. Dlatego, jeśli tylko zauważymy na pędzie skorupkę, rozpocznijmy zwalczanie szkodnika.

Domowe i biologiczne sposoby na pozbycie się misecznika

Charakterystyczną tarczkę możemy po prostu zdrapać szczoteczką lub szmatką maczaną w wodzie mydlanej (nakryjmy przedtem ziemię w doniczce folią). Domową roślinę można również spróbować przemyć roztworem wody z mydłem, trzeba jednak przy tym bardzo uważać, aby nie uszkodzić jej liści. Jeśli misecznik atakuje roślinę rosnącą w szklarni lub oranżerii, można sprowadzić jego naturalnego wroga, czyli błonkówkę – owad żywi się szkodnikiem.

Środki do zwalczania misecznika

Jak zwalczać miseczniki

Gdy domowe sposoby na pozbycie się owadów nie działają, sięgnijmy po preparaty chemiczne. Pamiętajmy, by opryskiwania rośliny nie wykonywać w domu. Należy ją wynieść na świeże powietrze, opryskać, a następnie wnieść do domu dopiero po kilku godzinach. Preparaty są szkodliwe dla ludzi, trzeba przy ich stosowaniu zachować ostrożność. Do opryskiwania można użyć środków ochrony roślin opartych na oleju parafinowym lub insektycydów chemicznych. Zamiast oprysków można również podlać roślinę odpowiednim roztworem z wody i specjalnego środka – przed zabiegiem ziemia musi być wilgotna.

Okres zwalczania miseczników

Misecznika zwalcza się w okresie wylęgania się i żerowania larw, czyli od lipca do września. Pierwszy zabieg ochronny wykonujemy na przedwiośniu, aby zlikwidować zimujące formy szkodnika (larwy zimują na pędach i właśnie wczesną wiosną rozpoczynają intensywne żerowanie). Do tego celu najlepiej wykorzystać preparaty olejowe. W lipcu, czyli okresie wylęgiwania się larw z jaj i wędrowania młodych larw po krzewach, rozpoczynamy wykonywanie oprysków preparatami chemicznymi. Opryski lub podlewanie powtarzamy w odstępach około 3 tygodni. Jesienią ponownie wykonujemy zabieg z wykorzystaniem preparatów olejowych – samice mają bardzo duży potencjał rozrodczy i przeżycie choćby jednej larwy oznacza zagrożenie dla rośliny w roku następnym.

Stosowanie odpowiednich preparatów może jednak uratować naszą ulubioną tuję, cis lub wrzos przed zniszczeniem.