icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Rośliny nadające się do warunków miejskich

Rośliny rosnące w miastach narażone są na wiele niekorzystnych czynników. Zanieczyszczenia powietrza, pyły i nadmierne zasolenie gleby to główne problemy pojawiające się podczas rozwoju zieleni na terenach przy ruchliwych ulicach i dużych skupiskach ludzi. Na szczęście mamy także takie gatunki roślin, które sobie w tych warunkach doskonale radzą.

Rośliny nadające się do warunków miejskich

Drzewa

Jodła jednobarwna (Abies concolor) – drzewo dorastające do ok. 15 m wysokości. Ma stożkowy pokrój, a na gałęziach możemy zobaczyć niebieskawo-zielono-szare igły. Drzewo to ma małe wymagania glebowe, radzi sobie nawet w bardzo suchych miejscach. Ze względu na odporność na zanieczyszczenia powietrza nadaje się do nasadzeń w warunkach miejskich.

Sosna czarna (Pinus nigra) – wysokie drzewo iglaste mogące dorastać nawet do 40-45 m wysokości, lecz najczęściej ma ok. 15-20 m. Igły ma ciemnozielone, skupione po dwie. Lubi stanowiska słoneczne i jest bardzo odporna na niekorzystne warunki glebowe, znosi zanieczyszczenia powietrza. Sprawdza się jako pojedynczo rosnący okaz lub posadzony z innymi roślinami wokół.

Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) – drzewo liściaste o charakterystycznych, wachlarzowatych liściach. Młode są koloru jasnozielonego, by potem ściemnieć, a jesienią przebarwić się na złocisty kolor. W Europie drzewo dorasta do niecałych 30 m wysokości. Rośnie na stanowiskach słonecznych i połcienistych. Jest to okaz tolerancyjny co do rodzaju gleby, radzi sobie także w trudnych warunkach miejskich. Sadzimy go w przydomowych ogrodach oraz w parkach. 

Klon pospolity (Acer platanoides „Globosum”) – nieduże, liściaste drzewo, idealne do ogrodów i przestrzeni miejskiej. Dorasta do 3-5 m wysokości. Ma ciekawą, gęstą, kulistą koronę. Liście są zielone, 5-klapowe, błyszczące. Rośnie zarówno w miejscach słonecznych, jak i cienistych. To drzewo niewymagające co do warunków glebowych.

Przeczytaj także: Kaktus bożonarodzeniowy w domu, czyli uprawa grudnika

Krzewy

Kalina hordowina (Viburnum lantana) – krzew o jajowatym pokroju, osiąga wysokość ok. 4 m. Kwitnie na biało w czerwcu. Ozdobne są także czerwone, kuliste owoce. Rośnie dobrze w słońcu i półcieniu. To krzew tolerancyjny co do rodzaju gleb. Polecany jest do dużych ogrodów, wykorzystywany również do zagospodarowania zieleni miejskiej.

Dereń jadalny (Cornus mas) – krzew liściasty mający 5-7 m wysokości. W marcu i kwietniu pojawiają się na jego pędach dekoracyjne, żółte kwiaty. Wydaje także czerwone, jadalne owoce. Preferuje miejsca słoneczne, choć poradzi sobie i w półcieniu, jest tolerancyjny co do warunków glebowych. Spotkać go możemy w przydomowych ogrodach, przestrzeni miejskiej czy w parkach. 

Kłokoczka południowa (Staphylea pinnata) – krzew wyrastający do 4 m wysokości. Jego liście są jasnozielone, złożone. Kwitnie w maju i czerwcu na biało. Jego brązowe owoce charakterystycznie stukają przy podmuchach wiatru. Rośnie i w półcieniu, i pełnym słońcu, ale przy tym drugim obficiej kwitnie. Kłokoczka jest odporna na zanieczyszczenia i niewymagająca co do podłoża

Rośliny nadające się do warunków miejskich

Byliny

Rozchodnik „Matrona” (Sedum „Matrona”) – uprawiany jako bylina, dorasta do 50-60 cm wysokości. Ma zielone, sztywne liście z lekkimi, różowymi przebarwieniami. Kwiaty o interesującej, bladoróżowej barwie są dekoracją rośliny, możemy zobaczyć je w sierpniu i wrześniu.

Krwawnik wiązówkowaty (Achillea filipendulina) – bylina kępiasta w pokroju. Osiąga ok. 1-1,5 m wysokości. Liście ma ciemnozielone i pokryte włoskami, kwitnie na intensywnie żółty kolor w lipcu i sierpniu. Sadzony jest w ogrodach przydomowych i wykorzystywany do obsadzania zieleni publicznej. Lubi stanowiska słoneczne i jest łatwy w uprawie – wystarczy mu przeciętna gleba.

Zobacz też: Sztuczne kwiaty jako dekoracja pomieszczeń

Funkia Patriot” (Hosta „Patriot”) to bylina o dużych, dekoracyjnych liściach, zielonych z białymi brzegami. Odmiana ta dorasta do 0,5 m wysokości. Kwitnie na fioletowo w czerwcu i lipcu. 
Woli miejsca cieniste lub półcieniste, lubi wilgotną glebę, radzi sobie w nasadzeniach w przestrzeni publicznej. Często wykorzystywana jest w ogrodach przydomowych jako roślina okrywowa.