Produkty

Jak zwijać i przechowywać węże ogrodowe?

Jak zwijać i przechowywać węże ogrodowe?

Nieuporządkowane oraz plączące i zaginające się szlauchy ogrodowe to zmora zarówno osób amatorsko zajmujących się przydomowym ogrodem, jak i profesjonalistów. Podpowiadamy, jak możemy zwijać, rozwijać i przechowywać węże, aby nasze ogrodowe prace przebiegały sprawniej, szybciej i przyjemniej.

wąż ogrodowy nawinięty na bębenekBęben naścienny

Oto praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu zwijanie jest wygodne, a szlauch idealnie się układa. Bęben montujemy na ścianie, najlepiej tuż obok kranu znajdującego się na zewnątrz budynku. Dzięki temu nie obciążamy kręgosłupa, a obrotowy mechanizm sprawia, że nie męczymy się zbytnio, zarówno podczas zwijania, jak i rozwijania. Niezwykle pomocnym akcesorium jest specjalna rolka prowadząca, która stanowi dodatkowe wyposażenie bębna. Można zainstalować ją na ścianie, nieco z boku oraz pod samym bębnem – zwijany i rozwijany szlauch będzie się przez nią przetaczał, układając się na bębnie, tak jakbyśmy tego chcieli. Bębny posiadają też możliwość łatwego odpinania ich od ściany i przenoszenia wraz z wężem, co ułatwia nam jego przechowywania podczas, gdy nie jest przez dłuższy czas użytkowany.

Wieszak naścienny

Zamiast bębna na ścianie możemy umieścić także specjalny wieszak, który znacząco ułatwi nam przechowywanie węża ogrodowego. Co prawda, nie będzie on tak funkcjonalny jak bęben – o wiele trudniej w tym wypadku o zwijanie i rozwijanie szlauchu. Wieszak jednakże pomoże nam uporządkować plączące się wciąż węże, które po zwinięciu zajmą znacznie mniej miejsca. Ponadto wiele modeli jest wyposażonych w specjalne uchwyty, w których łatwo przechowamy także niezbędne akcesoria do węży ogrodowych, takie jak pistolety, zraszacze, dysze i złączki. Bardziej zaawansowane modele dostępne są w formie szafek z wyjmowanymi półkami. Podobnie jak w przypadku bębnów, także wieszaki możemy łatwo zdejmować ze ściany.
Nosidło

Działa na podobnej zasadzie jak bęben, umożliwiając bardzo sprawne zwijanie i rozwijanie węża ogrodowego przy pomocy wygodnej korbki. Od innych rozwiązań odróżnia je jednak fakt, iż jest narzędziem bardziej mobilnym, które możemy z łatwością zabrać zarówno do przydomowego ogrodu, jak również wykorzystać na działce. Nosidło nie jest jednak tak pojemne jak bęben. To kompaktowe narzędzie jest nam w stanie posłużyć szczególnie podczas podlewania nieco mniejszych terenów. Jego przenoszenie możliwe jest dzięki ergonomicznej rączce. Niektóre modele wyposażone są także w specjalne elementy przyłączeniowe do kranu.

Wózek

Co prawda na ich zakup będziemy musieli wydać najwięcej, ale sprzęty te dają również najwięcej możliwości. Stanowią one bowiem połączenie bębnów, wieszaków i wózek na węża ogrodowegonosideł. Wózki posiadają duże koła, które umożliwiają łatwe transportowanie węża, także po nierównym terenie. Pozwalają jednocześnie na przechowywanie wyjątkowo długich szlauchów, jak i podlewanie średnich i dużych obszarów. Wózki mogą posiadać automatyczne zwijacze oraz szpule, które skutecznie zabezpieczają przez powstawaniem zagięć na materiale. To doskonała propozycja szczególnie dla osób często i intensywnie korzystających ze szlauchów ogrodowych.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Ogród podlany, ale oszczędnie - systemy nawadniające

Ogród podlany, ale oszczędnie - systemy nawadniające
Poza sezonem zimowym w naszym kapryśnym klimacie okresy suszy mogą wystąpić zarówno wiosną, jak i latem czy jesienią. Wtedy podlewanie ogrodu jest cod...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
14.10.2016
Przyznam, że w mojej żonie okrutnie irytuje mnie fakt że każde kable rzuca jakkolwiek - od mp3 po moje narzędzia w piwnicy. Nie raz już przez co na złączach coś przestało stykać i rzeczy, czasem za kilkaset złotych, do wymiany

Ocena i komentarz dla:

Jak zwijać i przechowywać węże ogrodowe?