Base image W nocy z 23 na 24 maja (z poniedziałku na wtorek) planujemy przeprowadzenie prac serwisowych. Prace rozpoczną się od godziny 21:00 do godziny 6:00. W trakcie ich trwania mogą wystąpić problemy z zakupem naszych produktów, logowaniem do serwisu, dodawaniem komentarzy do produktów, weryfikacją dostępności i cen produktów.
Produkty

Deszczówka w ogrodzie, czyli ekologiczne podlewanie

Deszczówka w ogrodzie, czyli ekologiczne podlewanie

Zazwyczaj wiemy, jak podlewać nasz ogród. Jeśli zależy nam na rozwiązaniu korzystnym dla roślin, środowiska, a także dla naszego portfela, najlepszym sposobem jest deszczówka.

Przejdź do następnych akapitów:

Zalety wykorzystania wody deszczowej

1. Oszczędność

Deszczówka doskonale sprawdza się zwłaszcza latem, gdy konieczne jest częste podlewanie ogrodu. Jeśli zamierzamy nawodniać nie tylko rośliny doniczkowe i rabaty, lecz także większe powierzchnie, np. trawniki, zastosowanie deszczówki będzie dla nas dużą oszczędnością. Odzyskaną wodę deszczową możemy też z powodzeniem wykorzystać np. do mycia samochodu, a to wiąże się z kolejnymi zaoszczędzonymi litrami i z niższymi rachunkami.

2. Ekologia

Używanie deszczówki to ekologiczne rozwiązanie. W ten sposób odzyskujemy, magazynujemy i zagospodarowujemy wartościową wodę deszczową, której nadmiar dotychczas spływał do studzienek. W naszym ogrodzie nic się nie marnuje, a podlewane rośliny nie dostają wraz z wodą porcji chloru, który zazwyczaj znajduje się w wodzie z tradycyjnego ujęcia.

3. Korzyści dla roślin

Myli się ten, kto sądzi, że stosowanie deszczówki to oszczędzanie kosztem jakości wody używanej do podlewania. Wspomniany już brak chloru to bowiem nie jedyna zaleta deszczówki. Woda deszczowa jest także miękka, lekko kwaśna i bogata w substancje odżywcze, a tym samym − dobra dla roślin, szczególnie różaneczników czy azalii.

Zbiornik na wodę 220 l szary

Zbieranie deszczówki

Najprostszą metodą zbierania wody deszczowej jest pobieranie jej z rynny. Co ważne, rozwiązania tego nie należy stosować w przypadku dachu pokrytego azbestem albo papą, ponieważ wpływają one negatywnie na jakość wody.

1. Zbiorniki naziemne

Deszczówkę możemy gromadzić w pojemnikach ustawianych bezpośrednio pod rynną albo w większych, specjalnie do tego przeznaczonych beczkach lub innych zbiornikach. Skierowanie do nich wody z dachu jest możliwe dzięki zamontowaniu przy rynnie złączki (zbieracza) umożliwiającej odprowadzanie deszczówki, np. przez dodatkowe korytko (w dowolnym kierunku). Aby w przechowywanej wodzie nie zdążyły rozwinąć się glony, zbiornik musi być zamykany i nieprzezroczysty (nie może przepuszczać światła).

2. Instalacja podziemna

Jeżeli zależy nam na zbieraniu deszczówki na dużą skalę i magazynowaniu jej, warto zdecydować się na instalację podziemną. Wówczas woda ze wszystkich rynien odprowadzana jest do głównego zbiornika znajdującego się pod poziomem gruntu. Instalacja podziemna jest co prawda droższa, ale daje więcej możliwości − dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań (pomp, filtrów) można używać zgromadzoną wodę deszczową nie tylko do podlewania ogrodu, lecz także do spłukiwania toalety czy do prac porządkowych wokół domu. Więcej informacji o odzyskiwaniu wody deszczowej znajdziesz w tym artykule.

Uwaga! Przed przystąpieniem do montażu instalacji podziemnej koniecznie sprawdźmy poziom wód gruntowych. Wykonanie instalacji na terenie charakteryzującym się wysokim poziomem wód gruntowych jest możliwe, ale wymaga zastosowania specjalnego zbiornika.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida
Monika i Dawid są zwolennikami ekologicznych i recyklingowych rozwiązań. Ich dom jest energooszczędny, starają się żyć w duchu zero waste i produkować...
Czytaj więcej

Czerwiec w ogrodzie

Czerwiec w ogrodzie
Wszędzie jest już słoneczna pogoda, a Twój ogród w pełni rozkwitnie przed zwolnieniem tempa w lipcu i sierpniu. W czerwcu możesz mieć mn...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
3 komentarze
14.05.2020
Od lat staram się żyć ekologicznie! Kupiłam w 2016 r 1000 l zbiornik w Lodygowicach, ale Wasze propozycje zbiorników są wyjątkowo estetyczne i tanie, więc kupię i znajdę następne miejsce do zbierania deszczówki.. Dziękuję,że jesteście i Wasi Konsultanci są niezwykle pomocni seniorom - z szacunkiem Teresa
29.03.2016
Świetna sprawa! W tym roku koniecznie zaprowadzę w swoim ogrodzie, bo bardzo chcę oszczędzać wodę na każdym kroku i ekologiczne podejście do życia jest mi bliskie. Dzięki za wartościowe treści!
06.07.2015
ja tak robię od lat, może oszczędność niewielka, ale za to ekologicznie przynajmniej. ale pojemniki trzeba mieć raczej duże, bo nie wiadomo jakie ulewy się zdarzą

Ocena i komentarz dla:

Deszczówka w ogrodzie, czyli ekologiczne podlewanie