Produkty

Jaką podłogę wybrać, jeśli mamy psa lub kota?

Jaką podłogę wybrać, jeśli mamy psa lub kota?

Jeśli w domu trzymamy psa lub kota, przy urządzeniu mieszkania warto to uwzględnić. Warto liczyć się z tym, że czworonogi mogą porysować podłogę swymi pazurami oraz gubić sierść. Co warto wziąć pod uwagę, aranżując wnętrze, w którym przebywają zwierzęta domowe?

podłoga gdy mamy zwierzę w domuPodłoga drewniana

Nie zawsze przy zwierzętach sprawdzi się drewniana podłoga. Nie powinniśmy stosować delikatnych parkietów brzozowych czy sosnowych. Jeśli chcemy mieć w domu drewniana podłogę, to powinna ona spełniać takie warunki:

- być wykonana z twardego odpornego drewna, najlepiej egzotycznego (bambusa, teaku, merbau, wenge), szczególnie jeśli mamy psa dużego. Drewna egzotyczne mają w sobie garbniki, olejki, gumożywice i inne substancje, tworzące naturalny impregnat zapewniający trwałość i odporność drewna,

- drewno krajowe powinno być odpowiednio zabezpieczone, np. poprzez solidną ochronę olejową. Olejowanie powinno być wykonane naturalnymi olejami, a później cyklicznie ponawiane,

- powierzchnie drewniane możemy pokryć bardzo odpornym lakierem, przeznaczonym np. do wykańczania hal sportowych czy przemysłowych (lakiery epoksydowe, dwukomponentowe).

Panele podłogowe

Bardzo powszechne stało się w ostatnich latach układanie na podłogach paneli. Są one praktyczne, łatwe w czyszczeniu i odkurzaniu. Jednakże uwzględniając obecność zwierząt w domu, nie powinniśmy wybierać paneli słabej jakości, mało odpornych, a co za tym idzie – zbyt tanich. Panele powinny spełniać wyższe wymagania, posiadać np. klasę ścieralności A5 (zwłaszcza przy dużych psach), a co najmniej A4 lub A3 (jeśli mamy zwierzęta mniejsze).

Warto wybierać panele raczej w jasnych barwach, na których rysy nie będą aż tak widoczne. Gubione i zalegające w domu włosie zwierząt łatwo nam będzie zamaskować odpowiednim kolorem podłogi, jak najbardziej zbliżonym do barwy sierści pupili.

Przy zwierzętach najlepiej sprawdzą się panele laminowane, fabrycznie zaopatrzone w bardzo trwałą powłokę zewnętrzną. Nie mają one wyżłobień czy porów, gdzie gromadziłby się brud. Dobrej jakości laminat na panelach jest w pełni odporny na zadrapania psa czy kota, a okres gwarancji udzielanej przez producentów takich paneli wynosi około 35 lat. Ponadto są one dźwiękochłonne, wodo- oraz ognioodporne.

Płytki, kafelkipanel podłogowy

Najskuteczniejszą metodą ochrony podłogi przed zniszczeniami, będzie ułożenie twardych płytek ceramicznych, kamiennych, gresowych lub innych. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, ułatwia sprzątanie, ścieranie wszelkich śladów, zmywanie, jednakże nie zapewnia ciepła i przytulności we wnętrzach.

W niektórych pomieszczeniach, jak np. kuchnia, jadalnia lub łazienka nie musi być specjalnie ciepło i przytulnie – śmiało więc możemy zastosować płytki. Także na styku dom – świat zewnętrzny, czyli w holach, na klatkach schodowych czy korytarzach, warto ułożyć z płytek wytrzymałą, bardzo odporną powierzchnię. Zwierzęta z zewnątrz często przynoszą liczne zanieczyszczenia, które warto móc łatwo wyczyścić już przy wejściu, zamiast roznosić po innych powierzchniach.

Warto także zastosować antypoślizgowe maty i dywaniki albo linoleum. Jest to szczególnie ważne przy ruchliwych i dużych psach, które na śliskiej posadzce mogą doznać wielu kontuzji.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak odnowić panele ścienne MDF?

Jak odnowić panele ścienne MDF?
Popularne dawniej boazerie zyskały godnego zastępcę, jakim są panele MDF. Często wykorzystuje się je do aranżowania salonów, przedpokojó...
Czytaj więcej

Trójwymiarowe panele ścienne

Trójwymiarowe panele ścienne
Trójwymiarowe panele ścienne to nietypowy, ale przede wszystkim bardzo dekoracyjny materiał, który sprawdzi się podczas wykańczania ściany. Cieszy się...
Czytaj więcej

Lamperia – moda czy przeżytek

Lamperia – moda czy przeżytek
Lamperia to ochronne i jednocześnie dekoracyjne pokrycie dolnych części ścian wewnątrz pomieszczeń. Może być wykonana z różnorodnych materiałów, ale z...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
20.06.2017
weterynarze dla psów nie polecają paneli- pies się ślizga i uszkadza stawy biodrowe - wielkość psa nie ma znaczenia.
22.01.2016
Panele są bez sensu, pies się ślizga i głośno szura pazurami. Płytki jak są gładkie to to samo - ślizgawica. linoleum daje radę ale latem pies się parzy, drewno tak, ale nie tam gdzie je i nie do szczeniaka.

Ocena i komentarz dla:

Jaką podłogę wybrać, jeśli mamy psa lub kota?