Produkty

Kiedy i jak woskować posadzkę?

Kiedy i jak woskować posadzkę?

Woskowanie jest sposobem na zabezpieczenie podłogi, która stale narażona jest na różnego rodzaju uszkodzenia i zabrudzenia wynikające z codziennego użytkowania. Taki rodzaj impregnacji stosujemy głównie w przypadku powierzchni drewnianych, jednak niektóre rodzaje są przeznaczone również do posadzek betonowych. W jednym i drugim przypadku oprócz ochrony podłogi, nadają jej także pięknego wyglądu.

bawełniana ściereczkaKażdy rodzaj posadzki wymaga pielęgnacji, jednak szczególnej uwagi wymaga od nas podłoga drewniana. Wosk (w przeciwieństwie do oleju i lakieru) nie wnika głęboko w strukturę materiału i pozostawia na powierzchni cienką warstwę chroniącą drewno przed wchłanianiem zanieczyszczeń. To sprawia, że stanowi skuteczne zabezpieczenie przed rozlanymi płynami, ponieważ łatwo je usunąć, a powstałe plamy bez większych trudności wyczyścimy. Woskowana podłoga jest również zabezpieczona przed wilgocią, co sprawia, że z powodzeniem możemy ją ułożyć w kuchni lub łazience.

Kiedy?

Woskowanie podłogi jest uzależnione od jej stanu i naszych indywidualnych preferencji, ale powinniśmy przeprowadzać takie prace przynajmniej co kilka lat. Będziemy wtedy mieli gwarancję, że posadzka jest należycie odnowiona i zabezpieczona, czym równocześnie przedłużymy jej żywotność. Ponadto wosk nałożony na powierzchnię lakierowaną zlikwiduje powstałe zarysowania.

Gdy już zdecydujemy się na woskowanie posadzki, powinniśmy w pierwszej kolejności dokładnie oczyścić jej powierzchnię z wszelkich zabrudzeń i wyszlifować (jeżeli będzie to pierwsze nakładanie impregnatu) lub zmatowić przy użyciu papieru ściernego, a następnie odpylić.

Jak stosować wosk?woskowanie podłogi

Z uwagi na to, że ten rodzaj substancji występuje w formie stałej, konieczne jest jego podgrzanie lub rozpuszczenie w rozpuszczalniku. Pierwszy sposób daje lepsze efekty, jednak wymaga zastosowania specjalistycznej maszyny, która roztopi impregnat do odpowiedniej temperatury.

Nakładanie wosku różni się w zależności od tego, czy jest stosowany po raz pierwszy, czy następuje to w przypadku renowacji. Jeżeli zastosowanie ma miejsce w przypadku surowego drewna, powinniśmy przeprowadzić próbę, aby porównać efekt z naszymi oczekiwaniami. Wosk aplikuje się wełnianym tamponem, przy pomocy którego rozprowadzamy cienką warstwę wosku, który kładziemy zgodnie z kierunkiem włókien, aż do równomiernego pokrycia całej powierzchni. Jeżeli istnieje taka potrzeba, kolejne warstwy nakładamy w odstępie kilku godzin. Czas uzależniony jest jednak od producenta, dlatego powinniśmy ściśle stosować się do jego zaleceń. Po nałożeniu impregnatu podłoga nie wymaga dodatkowego wykończenia. Do jej polerowania możemy użyć miękkiej szmatki.

Niezależnie od tego czy woskowanie przeprowadzamy pierwszy raz czy nie, podłoga jest wyłączona z użytkowania co najmniej przez kilka godzin. Przez kolejne dni nie powinniśmy jej również myć na mokro, aby nie uszkodzić powłoki przed utwardzeniem.

Pielęgnacja

W przypadku podłóg drewnianych istotnym elementem jest regularna pielęgnacja, ponieważ piasek i inne zanieczyszczenia działają jak papier ścierny, który niszczy powierzchnię drewna. Nie musimy codziennie myć podłogi w naszym domu, wystarczy jeżeli co 2-3 dni ją odkurzymy, czym znacząco odroczymy czas do następnej renowacji. Woskowanie zależy bowiem w głównej mierze od stanu wyeksploatowania podłoża.

Posadzka betonowa

Woskowanie możemy zastosować również w przypadku powierzchni betonowych. Odpowiednio dobrany impregnat także w tym przypadku znacznie przedłuża żywotność podłogi oraz nadaje jej głębi i pięknego koloru. Woski do betonu są wykonane na bazie wody i przeznaczone do wielu rodzajów materiału – płytek ceramicznych, kamienia, cegły czy betonu barwionego. Ich zastosowanie redukuje zarysowania, pozwala podłożu oddychać i odpiera wodę, tym samym nadając posadzce odpowiedni wygląd. Woski do podłóg betonowych z reguły musimy nakładać mechanicznie przy pomocy przeznaczonych do tego celu urządzeń. Podjęta praca z pewnością przyniesie jednak oczekiwany efekt.

Data publikacji: 27.11.2014
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Klasy betonu - rodzaje i oznaczenia

Klasy betonu - rodzaje i oznaczenia
Beton jest jednym z podstawowych materiałów budowlanych. Tworzy się z niego fundamenty, ściany i stropy, a także elementy konstrukcyjne. Nie je...
Czytaj więcej

Jak działa pompa do betonu?

Jak działa pompa do betonu?
Pompa do betonu jest obecnie jednym z najczęściej spotykanych sprzętów, które wykorzystuje się na placach budowy. Jej działanie opiera s...
Czytaj więcej

Betonowe donice – zrób to sam

Betonowe donice – zrób to sam
Lubisz własnoręcznie wykonane przedmioty, a w swoim mieszkaniu stawiasz na oryginalny, niepowtarzalny wystrój? W tym artykule pokażemy Ci, jak ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kiedy i jak woskować posadzkę?