Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Zobacz nasze propozycje

Gdyby wskazać domowe pomieszczenia, w których codziennie spędzasz najwięcej czasu, jednym z nich na pewno byłaby kuchnia. Zadbaj o to, aby strefa przygotowywania posiłków była wygodna, funkcjonalna i ułatwiała Ci gotowanie. Jak to zrobić? Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Podpowiadamy.

Wnętrze pełne nowoczesnych rozwiązań

W ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat wygląd i wyposażenie kuchni przeszły prawdziwą rewolucję. Wnętrza wypełnione przypadkowymi meblami oraz aktualnie dostępnym sprzętem zmieniły się w designerską przestrzeń, zaplanowaną zgodnie z nowoczesnym wzornictwem i z użyciem najnowszych technologii. Dziś stylowe oraz funkcjonalne urządzenia do kuchni dostępne są od ręki i usprawniają codzienne przygotowanie posiłków. Które z nich są niezbędne? Jakich sprzętów nie może zabraknąć w żadnej kuchni?

Kolekcja mebli PasillaKolekcja mebli PasillaKolekcja mebli PasillaKolekcja mebli Pasilla

Na liście podstawowego AGD znajdziesz lodówkę, okap kuchenny, płyty grzewcze i piekarnik. Czym kierować się na zakupach? Jaki okap podszafkowy wybrać? Czy potrzebna Ci bardzo duża lodówka? Przeczytaj ten poradnik, a dowiesz się, jak szukać urządzeń dopasowanych do swojej kuchni marzeń.

Jaki sprzęt do kuchni? Podstawowe kryteria doboru

Aranżujesz nowoczesną przestrzeń? Zadbaj o to, aby design szedł w parze z funkcjonalnością – to szczególnie ważne w kuchni. O czym musisz pamiętać? W pierwszej kolejności dopilnuj, żeby wybrane urządzenia współgrały z zaprojektowanym wystrojem wnętrza. Kolor i styl sprzętów powinny pasować do ścian, podłóg oraz zabudowy. Spójność jest szczególnie istotna, jeśli Twoja kuchnia jest otwarta na salon.

Następnie zwróć uwagę na funkcjonalność wybranych urządzeń. Pamiętaj, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością, dlatego każdy model dokładnie sprawdź i dostosuj do swoich potrzeb. Zwróć uwagę na rozmiar i pojemność sprzętów AGD do kuchni, ich moc oraz klasę energetyczną. Koniecznie sprawdź też dodatkowe funkcje. Czy ich lista powinna być długa? Zdecydowanie nie! Mnogość funkcji często przekłada się na wyższą cenę urządzeń – sam zadecyduj, czy chcesz inwestować w sprzęt, którego możliwości nie wykorzystasz nawet w połowie.

Okap BamiaOkap BamiaOkap BamiaOkap Bamia

Kiedy wybrać sprzęt AGD? Najlepiej jeszcze na etapie planowania i przed zakupem mebli kuchennych (szczególnie tych na wymiar). Wtedy możesz swobodnie decydować o sposobie ich montażu – czy wszystkie urządzenia mają być wolnostojące oraz jaki sprzęt AGD do zabudowy wybrać. Czym różnią się te rozwiązania?

AGD do zabudowy czy wolnostojące? Plusy i minusy

Urządzenia AGD wolnostojące łatwo zamontujesz w swojej kuchni i w razie potrzeby dowolnie zmienisz ich położenie. Sprzęty dopasujesz do szafek utrzymanych w tej samej stylistyce. Dużą zaletą jest też cena urządzeń wolnostojących oraz łatwy dostęp do nich w przypadku awarii. Wady? Sprzęty te są zawsze pozostawione na widoku, łatwo się brudzą i czasem znacznie odstają od wybranych szafek.

Jaki sprzęt AGD do zabudowy? W meble zabudujesz między innymi lodówkę, piekarnik i zmywarkę. Co zyskujesz, wybierając takie rozwiązanie? Przede wszystkim jednolite wnętrze kuchni oraz estetyczny wygląd pomieszczenia, które będzie też łatwe do utrzymania w czystości. Zabudowany sprzęt tworzy spójną całość z meblami, nic się nie wyróżnia i wszystko jest idealnie dopasowane. Wady? Urządzenia te są przeważnie droższe i mniej pojemne. Ich oferta również jest zdecydowanie uboższa.

Kolekcja mebli Alisma i ChiaKolekcja mebli Alisma i ChiaKolekcja mebli Alisma i ChiaKolekcja mebli Alisma i Chia

Jak wybrać lodówkę?

Małe, duże, z zamrażarką, dwudrzwiowe, wzbogacone o kostkarkę – wybór lodówek jest bardzo szeroki. Jak dobrać idealny model do swojej kuchni? Przede wszystkim weź pod uwagę liczebność rodziny i ilość jedzenia, którą potrzebujesz zazwyczaj przechowywać. Zdecyduj też, czy jest Ci potrzebna duża przestrzeń zamrażalnika.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lodówki? W pierwszej kolejności na jej klasę energetyczną – w końcu sprzęt ten działa całą dobę i nieustannie pobiera prąd – oraz na układ półek i materiał, z którego te są zrobione. Następnie sprawdź dodatkowe funkcje oferowane przez producenta, takie jak na przykład komora świeżości czy system No Frost.

Idealna płyta grzewcza

Wybór płyty grzewczej rozpocznij od decyzji, czy stawiasz w swojej kuchni na ADG wolnostojące (wraz z piekarnikiem), czy decydujesz się na zakup osobnego urządzenia do kuchni (samej płyty). Następnie określ preferowany sposób zasilania sprzętu. Najpopularniejsze płyty grzewcze to gazowe, elektryczne i indukcyjne.

Poszczególne urządzenia różnią się nie tylko sposobem działania, ale też kształtem, rozmiarem oraz liczbą pól grzewczych – to najistotniejsze parametry, które pomogą Ci wybrać idealną płytę grzewczą do swojej kuchni. Wiele nowoczesnych modeli do zabudowy przypomina gładką taflę, która niemal wtapia się w blat, tworząc wrażenie jednolitej powierzchni. Sprzęty często mają też wbudowaną precyzyjną regulację temperatury czy opcję rozszerzających się pól grzewczych.

Płyta indukcyjna GoodHome GHIHAC80 bezstrefowaPłyta indukcyjna GoodHome GHIHAC80 bezstrefowaPłyta indukcyjna GoodHome GHIHAC80 bezstrefowaPłyta indukcyjna GoodHome GHIHAC80 bezstrefowa

Wybieramy piekarnik

Wybór sprzętu kuchennego okazuje się nie lada wyzwaniem w momencie, gdy musisz podjąć decyzję o zakupie piekarnika. Dziś są to w zasadzie wielofunkcyjne urządzenia, w których pieczenie potraw jest tylko jedną z wielu opcji. Jak wybrać sprzęt na miarę swoich potrzeb? Przede wszystkim zdecyduj, czy wolisz piekarnik wolnostojący, do zabudowy, czy zintegrowany z płytą grzewczą. Urządzenia do zamontowania na wygodnej wysokości w zabudowie to najpopularniejsze modele w polskich kuchniach – dlatego też ich wybór jest największy. Jaki piekarnik do zabudowy wybrać? Co powinno mieć wpływ na ostateczną decyzję?

Istotny jest sposób zasilania piekarnika (do wyboru masz model elektryczny i gazowy) oraz jego rozmiar. Zwróć też uwagę na typ prowadnic, które zwiększają komfort użytkowania tego sprzętu, a także sposób otwierania drzwi. Ważny jest też układ grzałek, system samoczyszczenia, termoobieg, liczba komór oraz zabezpieczenia przed dziećmi.

Różnorodne dodatkowe funkcje – termosonda czy wbudowana książka kucharska – to dodatki, które usprawniają gotowanie. Czy są ważne, gdy zastanawiasz się, jaki piekarnik do zabudowy wybrać? Oczywiście, że tak! Jeśli lubisz funkcjonalne urządzenia, koniecznie weź pod uwagę wszystkie możliwości nowoczesnych piekarników. To one sprawią, że klasyczny sprzęt do opiekania zmienia się w parowar czy rożen i sprawnie rozmraża produkty.

Piekarnik multifunkcyjny Beko 60 cm inoxPiekarnik multifunkcyjny Beko 60 cm inoxPiekarnik multifunkcyjny Beko 60 cm inoxPiekarnik multifunkcyjny Beko 60 cm inox

Jaki okap do kuchni?

Okap jest ważnym elementem, który usprawnia wentylację podczas przygotowywania posiłków. Nie rezygnuj z niego, projektując nowoczesną kuchnię! To dzięki niemu nieprzyjemne zapachy nie będą godzinami unosić się w powietrzu, co okaże się szczególnie ważne, jeśli masz aneks lub kuchnię otwartą. Zapobiegnie też osadzaniu się tłuszczu na szafkach i usunie nadmiar wilgoci. Jaki okap wybrać?

Decyzję musisz podjąć, mając do dyspozycji kilka rodzajów urządzeń, które różnią się przede wszystkim wyglądem i typem montażu. Jednak najważniejszym kryterium powinna być skuteczność. W tym celu koniecznie oblicz wymaganą wydajność sprzętu. Co jeszcze wziąć pod uwagę, gdy zastanawiasz się, jaki okap do kuchni wybrać? Istotny jest także tryb wyciągu, sposób sterowania sprzętem oraz jego wymiary. Okap występuje w różnorodnych rozmiarach, ale standardowo urządzenie mierzy 60 cm. Zależy Ci na cichym modelu? Pamiętaj, że hałas emitowany przez te sprzęty zależy od ich umiejscowienia i trybu pracy. Ciche modele to te, które podczas pracy emitują hałas o natężeniu nie większym niż 50 dB.

Płyta indukcyjna i okap GoodHome BamiaPłyta indukcyjna i okap GoodHome BamiaPłyta indukcyjna i okap GoodHome BamiaPłyta indukcyjna i okap GoodHome Bamia

Urządzenia nie musisz montować wyłącznie przy ścianie. Jaki okap wybrać nad wyspę kuchenną? Najlepiej w takim położeniu sprawdzi się model montowany w tradycyjnym suficie lub tym podwieszanym. W małych kuchniach świetnie sprawdza się okap montowany w zabudowie. Co prawda działa bardziej jako pochłaniacz powietrza, ale jest skuteczny i praktycznie niewidoczny. Jaki okap podszafkowy wybrać do nowoczesnej kuchni? Przede wszystkim sprawdź sposób jego działania oraz to, czy jego wymiary pasują do zamontowanego wyposażenia w kuchni. Jeśli z niczym to nie koliduje, wybierz model nieco większy od kuchenki.

Wyposaż swoją kuchnię w urządzenia GoodHome Bamia

Projektanci urządzeń GoodHome Bamia postawili sobie za cel stworzenie wyróżniających się sprzętów, które będą nie tylko stylowe, ale też wygodne i łatwe w obsłudze. Efekt? Seria urządzeń o niskim zużyciu energii oraz licznych funkcjach ułatwiających gotowanie. Ich interfejsy są intuicyjne, ujednolicone kolorystycznie i zabezpieczone wysokiej jakości szkłem. Jaki sprzęt do kuchni wchodzi w skład serii GoodHome Bamia? Wydajny okap, płyta grzewcza i automatyczny piekarnik. Urządzenia wyróżniają się dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, które ułatwiają pracę w kuchni.

  • Okap sparowany jest z płytą grzewczą, dzięki czemu automatycznie dostosowuje swoją wydajność do intensywności gotowania. Włączysz go bez konieczności dotykania przycisków – to zasługa funkcji sterowania ruchem.

  • Podgrzewanie płyty grzewczej rozpocznie się automatycznie po dotknięciu pola interfejsu. Modele z serii GoodHome Bamia umożliwiają gotowanie wielostrefowe. Urządzenie jest też wzbogacone w timer, który włącza alarm lub automatycznie przerywa pracę sprzętu.

  • Piekarnik po dotknięciu przycisku automatycznie ustawia temperaturę 180°C, co ułatwia wstępne nagrzewanie urządzenia. Możesz zaprogramować go tak, aby „pamiętał” konkretne potrawy.

płyta indukcyjna Bamiapłyta indukcyjna Bamiapłyta indukcyjna Bamiapłyta indukcyjna Bamia

Jakie wprowadzono rozwiązania w temacie dbałości o środowisko? W okapie wykorzystano oświetlenie LED (z możliwością regulacji intensywności oświetlenia), a piekarnik wyposażono w funkcję gotowania ekonomicznego. Pozwala to na oszczędność energii, która nie ogranicza funkcjonalności. Okapy dodatkowo mają klasę energetyczną A+.

Dopasuj kuchnię do swoich potrzeb

Ciekawie urządzona kuchnia to nie tylko kwestia aranżacji wnętrza, ale przede wszystkim wyboru odpowiedniego wyposażenia. Takiego, które usprawni przygotowywanie posiłku, a nie będzie kolejnym powodem frustracji. Urządzenia powinny być dostosowane do liczby domowników, ich potrzeb oraz stylu życia. Na liście podstawowych urządzeń AGD do kuchni znajdziesz lodówkę, okap, piekarnik i płytę grzewczą. Wybierając je, weź pod uwagę długość gwarancji, klasę energetyczną, wymiary, wydajność oraz sposób montażu.

Podstawowe wyposażenie kuchni możesz rozszerzyć o dodatkowe sprzęty, które jeszcze bardziej ułatwią Ci przygotowanie posiłku. Mowa o zmywarce, mikrofalówce, ekspresie do kawy i blenderze. Zastanów się też nad wyborem tostera, gofrownicy lub sokowirówki.