Zmywarka nie pobiera wody. Co zrobić?

Awaria zmywarki, która nie pobiera wody, może być frustrującym problemem w każdym gospodarstwie domowym. Zanim jednak wezwiesz serwisanta, istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby samodzielnie rozwiązać ten problem. W tym artykule omówimy, jak poradzić sobie z sytuacją, gdy zmywarka nie pobiera wody, skupiając się na czyszczeniu płaszcza wodnego.

Zmywarka nie pobiera wody

Spis treści:

Zmywarka nie pobiera wody – diagnoza problemu

Co zrobić, jeśli Twoje urządzenie nie pobiera wody? Zmywarka taka wymaga dokładnej diagnozy. Oto najczęściej spotykane przyczyny tego typu awarii.

Jednym z najczęstszych problemów, gdy zmywarka nie pobiera wody, jest zablokowany płaszcz wodny, który jest odpowiedzialny za doprowadzenie wody do wnętrza urządzenia. Zablokowanie może wynikać z nagromadzenia resztek jedzenia, osadów wapiennych lub innych zanieczyszczeń. Z czasem pozostałości takie gromadzą się w filtrach i wężach. 

Zawór wody kontroluje przepływ wody do urządzenia, a jego nieprawidłowe funkcjonowanie może doprowadzić, do problemów, takich jak awaria zmywarki. Nie pobiera wody i buczy, a Ty nie jesteś w stanie uruchomić żadnego programu? W takim razie problemem może być właśnie uszkodzony zawór.

Również problemy z programatorem mogą spowodować, że zmywarka nie pobiera wody. Uszkodzenie tego ważnego podzespołu sprawia, że urządzenie nie przechodzi do etapu napełniania wodą, nawet jeśli inne komponenty są odpowiednie.

Gdy nowa zmywarka nie pobiera wody, ważne jest, aby sprawdzić, czy została ona prawidłowo zainstalowana. Niewłaściwa instalacja może prowadzić do wielu nieprzyjemności, w tym do problemów z dopływem wody. Upewnij się, że wszystkie zawory dopływu wody są w pełni otwarte i że zmywarka jest podłączona zgodnie z instrukcjami od producenta. 

Sprawdź również, czy węże doprowadzające wodę nie są zagięte, skręcone lub zablokowane, co mogłoby przeszkadzać w dopływie wody. W przypadku nowych urządzeń warto również skonfrontować się z instrukcją obsługi, która może zawierać specyficzne wskazówki dotyczące pierwszego uruchomienia i rozwiązywania problemów związanych z dopływem wody.

Zmywarka

Czyszczenie płaszcza wodnego w zmywarce

Oto szczegółowy przewodnik, jak krok po kroku wykonać czyszczenie płaszcza wodnego zmywarki.

  • Wyłącz zmywarkę z zasilania – bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, upewnij się, że zmywarka jest odłączona od zasilania. 
  • Znajdź płaszcz wodny – zazwyczaj znajduje się on na dole zmywarki. Może być konieczne wyjęcie dolnego kosza, aby uzyskać do niego dostęp. W zależności od modelu zmywarki, płaszcz wodny może mieć różne położenie i kształt, więc jeśli masz wątpliwości, sprawdź instrukcję obsługi urządzenia.
  • Delikatnie oczyść filtr – w większości zmywarek filtr znajduje się w pobliżu płaszcza wodnego. Wyjmij go i dokładnie oczyść. Możesz użyć ciepłej wody i delikatnego detergentu. Sprawdź, czy w filtrze nie ma żadnych zanieczyszczeń, takich jak resztki jedzenia, osad wapienny czy inne obce przedmioty, które mogłyby blokować przepływ wody. Gdy oczyścisz filtr, umieść go z powrotem na miejscu i dokręć.
  • Sprawdź węże doprowadzające wodę – upewnij się, że węże doprowadzające wodę do zmywarki są proste. Zagięte, skręcone albo zablokowane mogą przeszkadzać w dopływie wody, co jest częstą przyczyną problemów ze zmywarkami. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zagięcia lub blokady, delikatnie je wyprostuj.
  • Sprawdź i wyczyść dysze wodne – dysze wodne w zmywarce, przez które woda jest rozprowadzana wewnątrz urządzenia, również mogą być zablokowane. Sprawdź, czy nie ma w nich zanieczyszczeń i delikatnie je oczyść. Możesz użyć małej szczoteczki do zębów lub igły, aby usunąć drobne zanieczyszczenia.

Zobacz też: Jak dbać o zmywarkę? - Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki

Zmywarka

Sprawdzenie zaworu dopływu wody

Zawór ten odgrywa kluczową rolę w regulowaniu przepływu wody do urządzenia, a jego uszkodzenie lub zablokowanie może całkowicie zatrzymać ten proces. Oto jak możesz przeprowadzić dokładne sprawdzenie zaworu.

  • Lokalizacja zaworuzawór dopływu wody zazwyczaj znajduje się za zmywarką, gdzie wąż doprowadzający wodę łączy się z urządzeniem. Może być konieczne wysunięcie zmywarki z jej miejsca, aby uzyskać do niego dostęp. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem pracy odłączyć zmywarkę od zasilania.
  • Wizualna inspekcja zaworu – sprawdź, czy na zaworze nie ma widocznych uszkodzeń, takich jak pęknięcia, korozja czy inne oznaki zużycia. Zwróć uwagę na wszelkie ślady wycieków wody wokół.
  • Wyeliminuj blokady i zatory – zanieczyszczenia lub osady mogą zablokować zawór, uniemożliwiając dopływ wody. Sprawdź, czy w zaworze nie ma żadnych obcych przedmiotów lub nagromadzeń, które mogłyby zakłócać jego działanie.
  • Przetestuj funkcjonalność zaworu – możesz spróbować delikatnie obracać zawór, aby sprawdzić, czy nie jest zablokowany. W niektórych przypadkach, jeśli masz doświadczenie w pracach domowych, możesz użyć multimetru do sprawdzenia, czy zawór elektryczny prawidłowo otrzymuje napięcie. Brak napięcia może wskazywać na problem z elektryką zmywarki.
  • Wymień zawór – jeśli zawór jest uszkodzony lub nie działa prawidłowo, może być konieczna jego wymiana. W takim przypadku zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnego technika, chyba że masz doświadczenie i odpowiednie narzędzia do wykonania tej pracy samodzielnie.
Zmywarka nie pobiera wody

Podsumowanie

Gdy zmywarka nie pobiera wody problemem może być zablokowany płaszcz wodny albo uszkodzony zawór dopływu. Niekiedy przyczyną może być poważna, choćby uszkodzony programator. W większości przypadków problem można rozwiązać samodzielnie, wykonując proste czynności konserwacyjne. Jeśli jednak te kroki zawiodą, najlepiej skontaktuj się z profesjonalnym serwisem. Pamiętaj, aby regularnie czyścić i konserwować swoją zmywarkę, aby zapobiec podobnym problemom w przyszłości.

Jeśli potrzebujesz części zamiennych lub narzędzi do naprawy zmywarki, Castorama to idealne miejsce. Znajdziesz tu szeroki wybór produktów do domu i ogrodu, w tym akcesoria do AGD. Skorzystaj z fachowej porady pracowników i atrakcyjnych cen. 

Odwiedź już dziś najbliższą Castoramę, aby znaleźć niezbędne części zamienne i narzędzia do naprawy Twojej zmywarki! 

Data aktualizacji: 27.06.2024