Produkty

Jakie rybki do oczka wodnego?

Jakie rybki do oczka wodnego?

Niewielkie zbiorniki wodne w naszych ogrodach są nie tylko ozdobą posesji, ale także ich atrakcją. W zależności od rozmiarów oczek wodnych i warunków jakie mają w nich panować, możemy odpowiednio dobrać gatunki ryb. Nie wszystkie bowiem nadają się do hodowli w tym samym środowisku, dlatego powinniśmy to uwzględnić zważając na specyfikę każdego z nich.

ryby w oczku wodnymNa początku wato zaznaczyć, że w zbyt małym oczku hodowla ryb jest bardzo utrudniona. Zakłada się, że na każde 2,5 cm ryby powinny przypaść 2 cm² powierzchni wody. Optymalne zbiorniki mają wielkość od 15 do 20 m² i pozwalają na hodowlę większości gatunków. Jednak rybki wybierajmy dopiero po wybudowaniu oczka wodnego i obsadzeniu go roślinnością. Pamiętajmy również, że wpuszczamy je dopiero po około 3 tygodniach od napełnienia naszego przydomowego zbiornika wodą.

Gatunki

Poniżej znajdują się niektóre rodzaje rybek, które z powodzeniem możemy hodować w różnych typach oczek wodnych.

Karaś ozdobny – jest rybą mało wymagającą, a przy tym odporną na trudne warunki, ponieważ bez obaw może przetrwać zimę w ogródku. Osiąga długość ok. 30 cm, ale nadaje się do każdej wielkości oczka. Występuje w wielu odmianach barw, co wizualnie wzbogaca walory naszej hodowli. Jest to ryba stadna, dlatego do oczka powinniśmy wpuścić kilka sztuk.

Różanka – gatunek rodzimy, który doskonale nadaje się do hodowli w niewielkiej przestrzeni. Jej rozmiary nie są duże i osiągają nie więcej niż 8 cm długości. Odżywia się głównie glonami, które znajduje na dnie oczka. Ryba jest ładnie ubarwiona.

Słonecznica
– osiąga długość od 8 do 10 cm i jest bardo żywotna. Lubi przebywać w strefie brzegowej, która jest bogato obsadzona roślinnością. Żywi się małymi zwierzętami wodnymi, larwami owadów, cząstkami roślin i glonami. Konieczna jest hodowla większej ilości ryb, ponieważ słonecznica najlepiej czuje się w ławicy.

Złota orfa – jaskrawo ubarwiona, podobna do karasia ozdobnego, jednak posiada większe od niego rozmiary. Jest to ryba stadna, która w większym zbiorniku zapewnia ruch, ponieważ z całym stadem łapie owady pod powierzchnią wody. Szybko oswaja się z karmieniem. Może osiągnąć długość 50 cm.

Karp koi – przez wielu uważany jekarpie koi w oczku wodnymst za najładniejszą rybę do oczka wodnego, ponieważ posiada pomarańczowo-biało-czarne ubarwienie. Ze względu na rozmiary (około 80 cm) nadaje się tylko do większych zbiorników. Potrzebuje czystej, dobrze natlenionej wody i piaszczystego dna oraz dużej zawartości białka w pokarmie. Karp koi jest rybą długowieczną i może dożyć nawet 20 lat.

Lin – łatwy w utrzymaniu, ponieważ jest odporny na niedobory tlenu. Nie przekracza 30 cm długości, jednak na wolności jego rozmiary mogą być większe. To gatunek wszystkożerny, ale odżywia się głównie bezkręgowcami. Żyje około 10 lat.

Ryby tropikalne – jeżeli decydujemy się na gatunki egzotyczne (np. mieczyki, gupiki, brzanki różowe czy pielęgnice pawiookie), to powinniśmy pamiętać, że wpuszczamy je do oczka tylko na okres letni, gdy temperatura wody osiągnie 20° C. Ryby tropikalne z reguły żywią się pokarmem podawanym im wcześniej w akwarium. W przypadku niektórych gatunków konieczne może okazać się również zainstalowanie filtru.

Zakup ryb
Ryby najlepiej kupować wiosną, bowiem łatwo wtedy rozpoznać ich płeć. Samice są grube, napęczniałe od ikry, natomiast samce pokryte są na pokrywach skrzelowych białą wysypką tarłową. Ponadto najlepiej kupować ryby młode i niewielkich rozmiarów, ponieważ łatwiej się aklimatyzują w nowym środowisku.

Powinniśmy również pamiętać, że pełne wybarwienie ryb w zależności od gatunku może nastąpić nawet po 3 latach. Spowodowane to jest również temperaturą wody – im mniejsza, tym wybarwienie postępuje wolniej.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Najlepsze pomysły na oczko wodne w ogrodzie

Najlepsze pomysły na oczko wodne w ogrodzie
Oczko wodne to jedna z najładniejszych i najefektowniejszych ozdób ogrodowych. Stanowi dodatkowe źródło wody dla rosnących przy nim kwia...
Czytaj więcej

Przygotowanie oczka wodnego do nowego sezonu

Przygotowanie oczka wodnego do nowego sezonu
Oczko wodne jest jednym z najbardziej atrakcyjnych elementów krajobrazu w ogrodzie, na działce czy małej przydomowej przestrzeni. Aby przebywanie w je...
Czytaj więcej

Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Jak przygotować oczko wodne do zimy?
Oczko wodne stanowi atrakcyjne urozmaicenie przydomowego krajobrazu. Aby przetrwało zimę i cieszyło nas kolejnej wiosny, jesienią, jeszcze przed pierw...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
14.10.2016
Dwa lata temu probowalam zarybic oczko wodne w ogrodzie za domem, ale mamy za duze szpary w plocie i koty się schodzily na lowy - cos strasznego po prostu! Musimy zmienic plot, a potem mozemy sie bawic w ponowne zarybianie oczka.

Ocena i komentarz dla:

Jakie rybki do oczka wodnego?