Jesienne rośliny na balkon

Jesienny balkon nie musi być nudny, wręcz przeciwnie! Kiedy barwne lato jest już za nami, możemy go ożywić gatunkami kwiatów kwitnących przez całą jesień. Podpowiadamy, jakie rośliny wybrać, aby cieszyć się kolorową aranżacją aż do listopada.

Przejdź do następnych akapitów:

Kiedy z balkonów znikają leżaki, a za nimi petunie i pelargonie, przestrzeń przydomowa staje się nieco pusta i smutna. Możemy ją nieco rozweselić, zasadzając w donicach kwiaty, a na stoliku ustawiając jesienne dekoracje.

Symbole jesieni

Wrzosy

Bez wątpienia kojarzą się z jesienią. Doskonale prezentują się w grupach i pojedynczo. Wrzosy należy obficie podlewać, ponieważ preferują wilgotne podłoże. Ich zaletą jest to, że nawet gdy przeoczymy podlewanie, zachowają barwne kwiaty na długo.

wrzosy

Chryzantemy

Złocienie nieodparcie kojarzą nam się z jesienią, a ich odmian jest naprawdę sporo – drobnokwiatowe, doniczkowe chryzantemy są wprost stworzone na balkon. Ich płatki posiadają wybarwienie od białego, przez złote, fioletowe, aż po krwistoczerwone, co pozwala na dobranie ich do przewodniej kolorystyki otoczenia. Chryzantemy są wrażliwe na mróz, więc przed nadejściem przymrozków przenosimy je do chłodnego pomieszczenia, gdzie mogą przetrwać zimę i wiosną znów powrócić na taras.

Aksamitki

Kwitną aż do października. Aksamitki nie są bardzo wymagające – cechują się odpornością na susze, lubią miejsca słoneczne i żyzne podłoże.

Astry jesienne

To rośliny wieloletnie, które mogą zimować w gruncie. Późne odmiany astrów zachwycają liliowymi, fioletowymi i niebieskimi odcieniami. Wśród nich znajdziesz też takie, które zachowują kwiaty aż do listopada.

Iglaki przez cały rok

Skrzynka balkonowa Prosperplast 40 cm brąz

 

Przetrwają nie tylko jesień, ale także i zimę. Tuje, świerki lub sosny są naturalnym dodatkiem na balkon, cennym w szczególności w miastach, gdzie brakuje zieleni. Iglak zdobiący balkon zapewni nam przyjemny widok na oknem. Roślina nie powinna być zbyt wysoka, by nie zasłaniała dostępu światła do wnętrza.

Zimozielone krzewy liściaste

Pełnią podobną funkcję jak iglaki. Zaliczamy do nich popularny bukszpan i mniej znany kiścień Waltera, które cieszą oko zielonymi gałązkami przez cały rok. Rododendrony i azalie kwitną wczesnym latem, a gdy gubią kwiaty, dalej zachwycają grubymi, skórzastymi liśćmi. Stanowią tym samym doskonałe tło dla innych roślin kwitnących, podobnie jak dekoracyjne trawy (np. odmiany turzycy lub tataraku).

Karłowe odmiany drzewek

Na dużych tarasach sprawdzą się miniaturowe drzewka karłowe, na przykład czerwonolistne klony, które cieszą oko feerią intensywnych barw. Po opadnięciu kolorowych liści, ich gałązki możemy udekorować światełkami choinkowymi – klimatyczna ozdoba świąteczna balkonu gotowa.

Jesienne ozdoby na balkony

Ciekawie będą wyglądać kompozycje z jesiennych warzyw na stoliku balkonowym. Obok pomarańczowych i żółtych dyń w skrzyniach możemy postawić lampiony lub lampki solarne, które wprowadzą na balkon przyjemny nastrój. Kompozycję uzupełnią szyszki i kasztany zgromadzone w rattanowych pojemnikach. Tak udekorowany balkon będzie uprzyjemniał czas spędzany na wypoczywaniu na świeżym powietrzu pod ciepłym kocem w słoneczne dni. Na balustradzie warto zamontować karmnik dla ptaków. Dokarmianie zwierząt zimą jest nie tylko pożyteczne, ale przynosi też wiele radości, zwłaszcza najmłodszym mieszkańcom domu.

 

Data publikacji: 29.09.2016