Kiedy wyposażyć kocioł kondensacyjny w zasobnik c.w.u.

Kocioł kondensacyjny to element instalacji domowej, którego ogromnym atutem jest przede wszystkim energooszczędność oraz automatyczna obsługa. Jego prawidłowe działanie wpływa na większą efektywność urządzenia gazowego oraz obniżenie kosztów eksploatacji. Kiedy warto wyposażyć kocioł kondensacyjny w zasobnik c.w.u.?

zasobnik cwu

Kocioł kondensacyjny działa nieco inaczej niż standardowe urządzenia do ogrzewania domu oraz wody użytkowej. Innowacją jest tutaj system dostarczania energii cieplnej. Energia jest wytwarzana także z tworzących się spalin (w standardowych instalacjach, te są usuwane kominem). Wszystko za sprawą kotła, który schładza spaliny, powodując, że para ulega kondensacji, ciepło wraca z powrotem do miejsca, w którym następuje jego przetworzenie. W rezultacie paliwo gazowe jest wykorzystywane w maksymalnej ilości.

Kiedy warto uzupełnić kocioł kondensacyjny zasobnikiem c.w.u.?

1. Przede wszystkim wówczas, gdy posiadamy dodatkową ilość miejsca, odpowiednią do zamontowania kotła gazowego oraz osobnego zasobnika. Osobny zasobnik i kocioł to rozwiązanie średnio wygodne dla użytkowników, ponieważ zajmuje wiele miejsca. Dlatego proponuje się również wersje kompaktowe. W wielu instalacjach – zasobnik i kocioł ma budowę kompaktową – stanowią jedno, wygodne do zamontowania urządzenie.

2. Kiedy źródło ciepła, chcemy umieścić w innym pomieszczeniu niż kotłownia. Kocioł ze względu na swoją konstrukcję można umieścić nawet w szeregu szafek wiszących, które znajdują się, chociażby w garderobie czy kuchni. Przy kompaktowej budowie nawet mała ilość miejsca przeznaczonego na montaż kotła nie stanowi żadnej przeszkody.

3. Jeśli chcemy zrezygnować ze standardowej instalacji z kominem spalinowym. Przewody niezbędne do doprowadzania w instalacji świeżego powietrza mogą być przeprowadzone przez ścianę.

kocioł kondensacyjny

4. Kocioł kondensacyjny uzupełniony zasobnikiem c.w.u. to przede wszystkim nie tylko sprawne i energooszczędne ogrzewanie domu, ale również wody. Niektóre z urządzeń tego typu posiadają elementy instalacji zasobnika już w swojej konstrukcji, taki system działa sprawnie, mogąc zapewnić ciepłą wodę nawet w dwóch łazienkach jednocześnie.

Rodzaj zasobnika – razem czy osobno?

Nawet mini zasobnik może zapewnić wystarczające działanie kotła oraz taką ilość wody, która będzie wystarczająca na nasze potrzeby. Kotły kompaktowe, znacznie wygodniejsze przy instalacji i co ważne także kompleksowe, mogą zapewnić nawet 200-250 l ciepłej wody.

Zasobniki, będące osobnym elementem instalacji domowej, co ciekawe, mogą być mniej wydajne i co ważne – liczba elementów instalacyjnych, dołączonych do kotła, bardzo często jest niewygodna w użytkowaniu.

Jeśli zatem dopiero planujemy budowę instalacji ogrzewania domu oraz wody, dobrze zastanówmy się, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie połączenie jednego i drugiego urządzenia w całość.

Data publikacji: 19.08.2016