Do czego służy pompa cyrkulacyjna w instalacji C.W.U

Instalacja C.W.U daje nam dostęp do ciepłej wody użytkowej. Abyśmy mogli korzystać z niej w dowolnym momencie, potrzebne jest wyposażanie instalacji w urządzanie, które zapewni nieprzerwany obieg wody od podgrzewacza do punktu, z którego ją czerpiemy. Zadanie takie spełnia właśnie pompa cyrkulacyjna, która jest równie niezbędna, jak pompa obiegowa w instalacji C.O.

pompa cyrkulacyjna

Możliwość korzystania z ciepłej wody zaraz po odkręceniu kranu wiąże się z kilkoma korzyściami. Przede wszystkim nie musimy czekać, aż z rur spłynie zimna woda – możemy od razy przystąpić do kąpieli czy mycia rąk. Oszczędzamy w ten sposób nie tylko czas, ale i pieniądze – nie musimy marnować zimnej wody, oczekując, aż uzyskamy dostęp do ciepłej. Obecność ciepłej wody w instalacji zapewni nam pompa cyrkulacyjna – dzięki niej ograniczymy także straty energii potrzebnej do ogrzania zimnej cieczy. Brak pompy w systemie C.W.U powoduje bowiem, że raz podgrzana woda, nieużywana, będzie się wychładzała i wymagała ponownego pogrzania.

Aby z każdego kranu w naszym domu – w łazience i kuchni – leciała ciepła woda, możemy zainstalować przy każdym punkcie poboru przepływowy podgrzewacz wody. Zazwyczaj jednak w sytuacji tej postępuje się inaczej – montuje się podgrzewacz pojemnościowy albo zasobnik, który będzie współpracował z kotłem. W takim wypadku, aby uniknąć czekania na ciepłą wodę, której podgrzewacz oddalony jest od poszczególnych kranów, niezbędny jest montaż pompy cyrkulacyjnej.

pompa cyrkulacyjna

Dzięki takiemu rozwiązaniu woda krążąca w naszej instalacji jest na okrągło podgrzewana – nie dochodzi więc do jej całkowitego wychłodzenia. Będzie się to jednak wiązało ze zwiększonymi opłatami wynikającymi ze zużycia gazu bądź prądu, które będą potrzebne do ciągłego ogrzewania wody.

Koszty te można jednak ograniczyć, w racjonalny sposób korzystając z pompy oraz dbając o odpowiednią izolację przewodów doprowadzających ciepłą wodę i rur cyrkulacyjnych. Czas działania pompy cyrkulacyjnej warto ograniczyć do 8 godzin w ciągu doby, w czasie których najczęściej i najintensywniej korzystamy z wody. Poszczególne cykle działania urządzenia najlepiej więc dostosować do trybu naszego życia. Jeszcze większą oszczędność osiągniemy, korzystając także z termostatu, który będzie włączał pompę w momencie, gdy temperatura wody w instalacji osiągnie wyznaczoną przez nas temperaturę.

 

Właściwie wykonana instalacja C.W.U i dobrana do niej odpowiednio wyposażona pompa cyrkulacyjna zagwarantuje nam, że z naszych kranów popłynie ciepła woda tuż po odkręceniu kurków. Daje to duży komfort szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy po powrocie do domu, pierwszą rzeczą, która pomoże nam się rozgrzać, jest umycie rąk w ciepłej wodzie, a gorąca kąpiel jest jedną z najprzyjemniejszych chwil w ciągu dnia.