Produkty

Sprawdź, jakiej kosiarki potrzebujesz. Poradnik dla początkujących

Sprawdź, jakiej kosiarki potrzebujesz. Poradnik dla początkujących

Wbrew pozorom wybór odpowiedniej kosiarki do ogrodu czy na działkę wcale nie jest łatwy. Jeśli jesteśmy obeznani w temacie i potrafimy odczytywać oraz interpretować parametry, wówczas owszem – wystarczy wybrać się do sklepu. Całej reszcie przyszłych nabywców pomoże ten prosty poradnik.

Przejdź do następnych akapitów:

Jak duży jest teren, który chcemy kosić?

Pierwsze pytanie, jakie musimy sobie zadać podczas wybierania kosiarki, dotyczy rozległości terenu, który zamierzamy kosić. Należy tu określić, czy kupujemy urządzenie z myślą o pielęgnacji ogródka przy domu, poletka, czy może większej łąki. W zależności od tego wybierzemy:

  • kosiarkę spalinową, która jest zdecydowanie wydajniejsza od elektrycznej. Powala kosić rozległy teren przez długi czas bez ustanku. Nie ma ograniczenia w postaci przewodu elektrycznego, więc nie przysporzy nam kłopotu w przypadku konieczności przemieszczania się po trawniku o znacznej długości;

  • kosiarkę elektryczną, np. tę marki Bosch, dopasowaną do przestrzeni mniejszych, chociażby o wielkości przydomowego ogródka. Występuje w dwóch wariantach: zasilanym z sieci, który będzie właściwy do koszenia trawników znajdujących się przy budynkach mających dostęp do prądu, a także akumulatorowym, pozwalającym na pracę na niewielkim lub średnim terenie bez dostępu do energii elektrycznej.

Kosiarka akumulatorowa Erbauer 2 x 18 V 46 cm 2 x 5 Ah

Jak zróżnicowany jest teren, który chcemy kosić?

Kolejny ważny aspekt dotyczący wyboru odpowiedniej kosiarki dotyczy urozmaicenia terenu, który chcemy kosić. Jeśli trawnik jest równy i nie ma nim wielu przeszkód – np. drzew – rodzaj urządzenia nie ma znaczenia, ponieważ oboma będzie się kosiło tak samo wygodnie. W przypadku utrudnień powinniśmy rozważyć zakup:

  • kosiarki spalinowej lub elektrycznej akumulatorowej, jeśli na terenie zielonym występuje dużo drzew lub zagęszczenie krzewów jest spore. Kabel ciągnący się za wersją elektryczną uniemożliwi sprawne manewrowanie między naturalnymi przeszkodami;

  • kosiarki elektrycznej klasycznej lub akumulatorowej, w przypadku gdy teren jest spadzisty bądź nierówny. Na stromych zboczach praca kosiarką spalinową jest utrudniona ze względu na dwa powody: jest cięższa, a więc trudniej ją utrzymać, a ponadto silnik wypełniony paliwem przy przechyleniach może zostać uszkodzony – dojdzie do wycieku.

Gdzie znajduje się teren do koszenia?

Kosiarka spalinowa z napędem MacAllister B&S 500E 46 cm

Jeśli chcemy kosić ogródek za domem lub trawnik przed nim, warto mieć na uwadze sąsiadów i ich komfort. Pamiętajmy, że wiosną i latem mają otwarte okna, więc hałasy bardziej im przeszkadzają!

Kosiarką dopasowaną do warunków miejskich jest elektryczna: klasyczna lub akumulatorowa. Jest znacznie cichsza od spalinowej, ale także ekologiczna (nie wydziela spalin).

Porada eksperta

Która kosiarka ma więcej zastosowań? Która jest uniwersalna? Z uwagi na ograniczenia, na pewno nie jest to klasyczny model elektryczny. Korzystanie z niego wiąże się z koniecznością dostępu do gniazdka z prądem oraz uniemożliwia na odejście od niego od długość większą niż długość kabla. Kosiarka elektryczna ma także mniejszą moc. Część z tych problemów eliminuje wersja akumulatorowa, taka jak ten model marki Bosch, niestety wiąże się z dodatkowym problemem – ograniczonym czasem działa baterii i kilkugodzinnym ładowaniem. Z tych względów za najbliższą uniwersalnej można uznać kosiarkę spalinową.

Jakiego typu prace chcemy wykonywać?

Jakie prace wykonujemy najczęściej? Z jakim trawnikiem mamy do czynienia? Zazwyczaj kosimy trawę na powierzchni oczyszczonej i zadbanej, jednak mogą zdarzać się wyjątki. Co wówczas?

Kosiarka spalinowa sprawdzi się na trawniku mocniej zarośniętym, ponieważ ma wyższą moc. Bez trudu skosi twarde i stare rośliny, gęste chwasty, krzaczki. Kosiarki elektrycznej używa się natomiast do trawników zadbanych. Z twardymi roślinami mają trudność modele akumulatorowe – odznaczają się bowiem najniższą mocą.

Kosiarka elektryczna Bosch Rotak 1400 W 37 cm

Kto będzie kosił trawę?

Ostatnie, lecz nie mniej ważne pytanie dotyczy tego, który członek rodziny zajmuje się koszeniem trawy najczęściej. Z uwagi na wagę i gabaryty kosiarki można podzielić na:

  • mniejsze i lżejsze kosiarki elektryczne. Z ich obsługą bez trudu poradzi sobie młodzież czy osoba starsza;

  • większe i cięższe kosiarki spalinowe, więc w koszenie nimi trawy trzeba włożyć więcej energii.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Najlepsze kosiarki do trawy - ranking kosiarek elektrycznych

Najlepsze kosiarki do trawy - ranking kosiarek elektrycznych
Zadbany trawnik to chluba każdego ogrodnika, a także wizytówka domu. „Zielony dywan” podkreśli aranżację każdej posesji. Dzięki odp...
Czytaj więcej

Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?

Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?
Gęsty, soczyście zielony trawnik to marzenie wielu osób posiadających własny ogród. O tym, czy uda się je zrealizować, będzie w dużej mierze decydował...
Czytaj więcej

Jak przygotować kosiarkę do nowego sezonu?

Jak przygotować kosiarkę do nowego sezonu?
Zanim przystąpimy do pierwszego cięcia trawy w nowym sezonie, powinniśmy odpowiednio przygotować naszą kosiarkę. Kilka zabiegów, które możemy wykonać ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Sprawdź, jakiej kosiarki potrzebujesz. Poradnik dla początkujących