Produkty

Kto tam? - dzwonek do drzwi czy domofon lub wideodomofon

Kto tam? - dzwonek do drzwi czy domofon lub wideodomofon

Domofon czy wideodomofon to nie tylko wygoda, to także sposobów zapewnienia bezpieczeństwa rodzinie i naszemu domostwu. Urządzenia te są podstawowym systemem kontroli dostępu. Jeśli nie zwykły dzwonek do drzwi – to co jest najlepszym rozwiązaniem? To zależy od analizy możliwości technicznych:wielkości budynku, jego architektury i lokalizacji oraz potrzeb: potencjalnego zagrożenia, posiadania dzieci, wygody i prestiżu a ostatecznie-możliwości finansowych.

domofon castoramaTradycyjny dzwonek do drzwi wydaje się być przeżytkiem ale np. w trakcie budowy domu, kiedy nie ma jeszcze instalacji domofonu z powodzeniem można wykorzystać dzwonek bezprzewodowy. Kosztuje niewiele więc jeśli się zniszczy nie stracimy dużo. Wiele osób wykorzystuje też dzwonek do komunikacji z innymi domownikami jeśli przebywają w ogrodzie a brama z domofonem jest oddalona kilkadziesiąt metrów od budynku. Wtedy zamiast przywoływać domownika, naciskają dzwonek przy drzwiach wejściowych.

Porównując zwykły dzwonek do drzwi z domofonem, szala korzyści przeważa oczywiście po stronie domofonu. Umożliwia on rozpoznanie osób stojących przed domem, usprawnia wpuszczenie gości na teren naszego domu czy posesji. Idąc dalej – porównując domofon posiadający jedynie fonię z wideodomofonem, znów więcej opcji uzyskamy wybierając urządzenie wyposażone na zewnątrz w kamerę oraz wewnątrz domu unifon z wbudowanym monitorem (unifonów może być w domu kilka). Możliwość obserwowania otoczenia bramy oraz archiwizowania obrazów osób próbujących dostać się do wewnątrz stanowi zaletę instalacji wideodomofonowych.

Istnieją 2 rodzaje domofonów jak i wideodomofonów: -analogowe (ich zaleta to prostota montażu i uruchomienia oraz niska cena) - cyfrowe (zaletą ich jest stała liczba żył w magistrali sygnałowej, niezależnie od ilości użytkowników oraz mniejsze panele wejściowe, również z możliwością elektronicznego spisu mieszkańców, jak również możliwość otwarcia drzwi po wpisaniu wcześniej zaprogramowanego kodu.)Domofony cyfrowe są szczególnie przydatne w dużych instalacjach na zamkniętych osiedlach mieszkaniowych. wideodomofon castorama

Jednak w domach wielorodzinnych-blokach i apartamentowcach najczęściej stosowane są domofony bo; wideodomofony wymuszają ograniczenie ilości stacji końcowych, nie przesyłają obrazu na odległość większą niż 100m a często tez developer ogranicza koszty i instaluje tylko fonię.
W domach wolnostojących jeśli usytuowane są z dala od innych budynków a także przy słabo oświetlonej ulicy właściciele ze względów bezpieczeństwa wybierają wideodomofony. Niemniej decyzja zależny też od architektury domu i jego otoczenia (drzewa, krzewy)a co za tym idzie- możliwości obserwacji bramy i furtki z okien domu. Jeśli z okna jest możliwe rozpoznanie osoby dzwoniącej przy bramie nie ma sensu ponosić większych kosztów na układy wizyjne. Z drugiej strony jeśli mamy okazały dom, który chcemy chronić oraz posiadamy dzieci, które często wchodzą i wychodzą oraz zapraszają kolegów to względy, które nakazują zainstalowanie wideodomofonu.

Tryb życia mieszkańców domu i potrzeba większego komfortu determinuje z kolei wybór wideounifonu przenośnego, który tak jak pilot telewizora możemy nosić przy sobie przebywając z dala od drzwi wejściowych np. w ogrodzie lub na piętrze domu. Doskonałym udogodnieniem jest także opcja przyłączenia wideodomofonu do komputera a wtedy osoba pracująca przy laptopie nie musi odrywać się od pracy, żeby wpuścić gościa. Przy pomocy myszy komputerowej otwiera furtkę i ewentualnie też drzwi-na monitorze komputera widzi przybysza i może z nim rozmawiać poprzez mikrofon i głośnik komputera.

Ostateczna decyzja jest uwarunkowana też względami finansowymi, bo koszt domofonu jest zazwyczaj kilka razy mniejszy niż wideodomofonu. Bez względu na wybór dotyczący zakupu urządzenia - przewody łączące furtkę z domem i znajdującymi się wewnątrz aparatami powinno być zrobione tak, aby w przyszłości można było instalację domofonową przezbroić na wideodomofonową.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak skutecznie zabezpieczyć dom z kamerami Ezviz

Jak skutecznie zabezpieczyć dom z kamerami Ezviz
Dom jest centralnym miejscem w życiu wielu z nas. To zrozumiałe, że pragniemy czuć się w nim bezpiecznie, jak również nie chcemy musieć się mar...
Czytaj więcej

Instalacja alarmowa w domu

Instalacja alarmowa w domu
Aby podnieść bezpieczeństwo w domu, oprócz antywłamaniowych drzwi i dobrego ogrodzenia, warto zainwestować w alarm. Instalacja alarmowa skutecznie ods...
Czytaj więcej

Kamery monitorujące – wady i zalety

Kamery monitorujące – wady i zalety
Ochrona mienia i zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa sobie i swoim bliskim powinno być dla nas jednym z priorytetów. Pomóc w tym nam mogą kamery ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kto tam? - dzwonek do drzwi czy domofon lub wideodomofon