Kamery monitorujące – wady i zalety

Ochrona mienia i zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa sobie i swoim bliskim powinno być dla nas jednym z priorytetów. Pomóc w tym nam mogą kamery monitorujące, które spotykamy często w hipermarketach czy budynkach administracyjnych. Nie oznacza to jednak, że nie możemy pozwolić sobie na taki system w naszym domu. Jak są plusy i minusy takiej inwestycji?

Kamery monitorujące

Dlaczego warto zainstalować domowy monitoring?

Kamery monitorujące naszą posesję dają nam najbardziej rzetelne informacje o tym, co dzieje się na interesującym nas terenie. Taki sposób obserwacji jest też dla nas najwygodniejszą z możliwych opcji – monitoring może nam przez całą dobę prezentować podgląd nawet wtedy, gdy jesteśmy daleko od domu, np. na aplikacji w naszym telefonie komórkowym. Co bardzo ważne, wszystkie dostępne obecnie na rynku kamery monitorujące gwarantują nam sprawne działanie niezależnie od panujących za oknem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zaawansowany system monitoringu potrafi ujawniać a także śledzić ruch, jak w przypadku instalacji kamer CCTV. Do zakupu takiej formy ochrony może nas skłonić również fakt, że posiada on możliwość współpracy z innymi systemami alarmowymi.

Jakie są wady domowego monitoringu?

Kamery monitorujące

Powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że żaden system nie jest doskonały, a nabycie bardziej zaawansowanego zestawu może się wiązać z dość dużym kosztem. Warto tutaj przede wszystkim rozważyć wybór pomiędzy kamerami monitorującymi IP, czyli kamerami megapikselowymi, a analogowymi. System IP jest nowszym rozwiązaniem technologicznym, zapewnia zdecydowanie wyższą rozdzielczość, ale z tego powodu wiąże się też z większym wydatkiem. Zastosowanie tańszych kamer analogowych może nie przynieść nam z kolei oczekiwanej jakości obrazu – maksymalna rozdzielczość kamer tego rodzaju to 704 x 574 pikseli. Może być to szczególnie kłopotliwe, jeśli interesuje nas baczne obserwowanie większego terenu, dalszych zakątków z większą dynamiką scen – na przykład na posesji z długim ogrodzeniem i dodatkowym ogrodem. Tutaj doskonale sprawdzą się kamery IP, których minimalna rozdzielczość wynosi 1,3 megapiksela i zapisują obraz w jakości FullHD. Pamiętajmy jednak o tym, że z tego względu potrzebuje ona znacznie większej ilości pamięci.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie kamer monitorujących?

Szczególnie ważne oprócz wspomnianej już rozdzielczości są również takie parametry jak szybkość nagrywania oraz kompresja, bardzo ważna dla archiwizacji materiałów i ich ewentualnego transferu do sieci. Warto zwrócić również uwagę na kwestię analizy obrazu, możliwości podglądu kamer przez sieć oraz dostępności aplikacji na telefony komórkowe, które umożliwiają niezwykle wygodną obserwację. Ważne mogą okazać się również możliwości komunikacji z innymi systemami alarmowymi. Istotny może też być sam wygląd kamer, choć z pewnością nie powinniśmy tego aspektu traktować priorytetowo.