LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Lamperia – moda czy przeżytek

Lamperia to ochronne i jednocześnie dekoracyjne pokrycie dolnych części ścian wewnątrz pomieszczeń. Może być wykonana z różnorodnych materiałów, ale ze względu na ich wysoki koszt często zastępuje się ją farbą olejną.

Malowane lamperie znamy gównie z korytarzy, klatek schodowych czy obiektów publicznych, gdzie liczy się możliwość szybkiego wyczyszczenia narażonej na zabrudzenia (i uszkodzenia) ściany. Taka lamperia jest jednak nietrwała – jej wygląd po niedługim czasie szybko zaczyna pozostawiać wiele do życzenia. Tego typu skojarzenia sprawiają, że lamperie źle nam się kojarzą i odrzucamy myśl o zastosowaniu ich w naszych nowoczesnych, wyremontowanych pomieszczeniach.

W starych, od dawna nie remontowanych mieszkaniach wciąż możemy jeszcze spotkać starą, zwykle drewnianą lamperię. Jej pociemniały przez lata kolor prezentuje się przestarzale, często również czyni wnętrza ciemnymi i ponurymi. Nie oznacza to jednak, że należy z lamperii zupełnie zrezygnować. Błyszczące farby olejne o nijakim kolorze można zastąpić dziś wieloma innymi rozwiązaniami. Nowoczesna lamperia nie tylko będzie spełniała swoją pierwotną funkcję, ale będzie również elementem dekoracyjnym.

Współcześnie możemy wykonać ją z wykorzystaniem różnych materiałów. W głównej mierze należą do nich farby, boazerie oraz tapety.

W przypadku farb zastosować możemy niemal każdy ich rodzaj. Jeśli jednak lamperia ma być łatwo zmywalna, najlepiej wykorzystać farbę lateksową bądź matową farbę olejną. Te sprawdzą się w miejscach, w których ściana szczególnie narażona jest na zabrudzenia: w przedpokoju, salonie czy pokoju dziecinnym. Do tego ostatniego świetnie nadawać się będzie farba tablicowa w wybranym kolorze. Lamperia może zagościć także w sypialni. Tutaj, ze względu na mniejsze ryzyko zabrudzeń, możemy wykorzystać dowolną farbę do wnętrz. Wystarczy odpowiedni kolor farby, by nasza lamperia wpisywała się w nowoczesne trendy w aranżacji wnętrz. Dodatkowo możemy od strony podłogi zwieńczyć ją wysoką listwą przypodłogową lub wykorzystać odpowiednią listwę na ścianie, w miejscu, gdzie kończy się warstwa lamperii.

SMALL_wnetrze_lamperiaSMALL_wnetrze_lamperiaSMALL_wnetrze_lamperiaSMALL_wnetrze_lamperia

 Innym rozwiązaniem jest boazeria. Może być drewniana, korkowa lub z PCV. Można układać ją w pionie lub poziomie, występuje w wielu barwach – od tych jasnych, stonowanych, po odcienie głębokie i intensywne. Z zależności od zastosowanego tworzywa boazerię taką możemy zastosować także w kuchni i w łazience. Za jej pomocą możemy podkreślić charakter wystroju i stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie. Projektanci boazerii dostosowują produkty do potrzeb obecnego rynku i wymagań klientów. Są to więc produkty, które sprawdzą się w aranżacjach niemal każdego rodzaju.

Warto także wspomnieć, że w roli lamperii wystąpić może również tapeta. Najlepiej sprawdzą się tapety winylowe lub z włókna szklanego. Są odporne na wielokrotne zmywanie, a także bardziej wytrzymałe na uszkodzenia. Tapety dają różnorodne możliwości, jeśli chodzi o kolor i wzór, dzięki czemu mogą uczynić naszą lamperię niepowtarzalną.

Wiele nowoczesnych aranżacji wnętrz udowadnia, że lamperia jest wciąż (a może znów?) modnym elementem wykończeniowym. W niczym nie przypomina błyszczącej olejnej lamperii, z jaką spotykamy się wielu miejscach. Wystarczy zastosowanie odpowiednich materiałów i barw, by stała się modnym, eleganckim i praktycznym elementem naszego wnętrza.

SMALL_tapeta_winylowaSMALL_tapeta_winylowaSMALL_tapeta_winylowaSMALL_tapeta_winylowa