Produkty

Lamperia – moda czy przeżytek

Lamperia – moda czy przeżytek

Lamperia to ochronne i jednocześnie dekoracyjne pokrycie dolnych części ścian wewnątrz pomieszczeń. Może być wykonana z różnorodnych materiałów, ale ze względu na ich wysoki koszt często zastępuje się ją farbą olejną.

Malowane lamperie znamy gównie z korytarzy, klatek schodowych czy obiektów publicznych, gdzie liczy się możliwość szybkiego wyczyszczenia narażonej na zabrudzenia (i uszkodzenia) ściany. Taka lamperia jest jednak nietrwała – jej wygląd po niedługim czasie szybko zaczyna pozostawiać wiele do życzenia. Tego typu skojarzenia sprawiają, że lamperie źle nam się kojarzą i odrzucamy myśl o zastosowaniu ich w naszych nowoczesnych, wyremontowanych pomieszczeniach.

Lamperia we wnętrzuW starych, od dawna nie remontowanych mieszkaniach wciąż możemy jeszcze spotkać starą, zwykle drewnianą lamperię. Jej pociemniały przez lata kolor prezentuje się przestarzale, często również czyni wnętrza ciemnymi i ponurymi. Nie oznacza to jednak, że należy z lamperii zupełnie zrezygnować. Błyszczące farby olejne o nijakim kolorze można zastąpić dziś wieloma innymi rozwiązaniami. Nowoczesna lamperia nie tylko będzie spełniała swoją pierwotną funkcję, ale będzie również elementem dekoracyjnym.

Współcześnie możemy wykonać ją z wykorzystaniem różnych materiałów. W głównej mierze należą do nich farby, boazerie oraz tapety.

W przypadku farb zastosować możemy niemal każdy ich rodzaj. Jeśli jednak lamperia ma być łatwo zmywalna, najlepiej wykorzystać farbę lateksową bądź matową farbę olejną. Te sprawdzą się w miejscach, w których ściana szczególnie narażona jest na zabrudzenia: w przedpokoju, salonie czy pokoju dziecinnym. Do tego ostatniego świetnie nadawać się będzie farba tablicowa w wybranym kolorze. Lamperia może zagościć także w sypialni. Tutaj, ze względu na mniejsze ryzyko zabrudzeń, możemy wykorzystać dowolną farbę do wnętrz. Wystarczy odpowiedni kolor farby, by nasza lamperia wpisywała się w nowoczesne trendy w aranżacji wnętrz. Dodatkowo możemy od strony podłogi zwieńczyć ją wysoką listwą przypodłogową lub wykorzystać odpowiednią listwę na ścianie, w miejscu, gdzie kończy się warstwa lamperii.

Tapeta winylowa Innym rozwiązaniem jest boazeria. Może być drewniana, korkowa lub z PCV. Można układać ją w pionie lub poziomie, występuje w wielu barwach – od tych jasnych, stonowanych, po odcienie głębokie i intensywne. Z zależności od zastosowanego tworzywa boazerię taką możemy zastosować także w kuchni i w łazience. Za jej pomocą możemy podkreślić charakter wystroju i stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie. Projektanci boazerii dostosowują produkty do potrzeb obecnego rynku i wymagań klientów. Są to więc produkty, które sprawdzą się w aranżacjach niemal każdego rodzaju.

Warto także wspomnieć, że w roli lamperii wystąpić może również tapeta. Najlepiej sprawdzą się tapety winylowe lub z włókna szklanego. Są odporne na wielokrotne zmywanie, a także bardziej wytrzymałe na uszkodzenia. Tapety dają różnorodne możliwości, jeśli chodzi o kolor i wzór, dzięki czemu mogą uczynić naszą lamperię niepowtarzalną.

Wiele nowoczesnych aranżacji wnętrz udowadnia, że lamperia jest wciąż (a może znów?) modnym elementem wykończeniowym. W niczym nie przypomina błyszczącej olejnej lamperii, z jaką spotykamy się wielu miejscach. Wystarczy zastosowanie odpowiednich materiałów i barw, by stała się modnym, eleganckim i praktycznym elementem naszego wnętrza.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak wykończyć ściankę działową

Jak wykończyć ściankę działową
Ściany działowe dzielą domową przestrzeń na poszczególne strefy. Jedne sięgają od podłogi aż do sufitu, a inne przypominają raczej niewysokie murki, w...
Czytaj więcej

Boazeria PCV – zastosowanie

Boazeria PCV – zastosowanie
Boazeria kojarzy nam się z pociemniałymi deseczkami, które lata swojej świetności mają już za sobą. Tradycyjna okładzina tego typu wyszła z mody, ale ...
Czytaj więcej

Ściana miła w dotyku – materiał czy faktura?

Ściana miła w dotyku – materiał czy faktura?
Nowe sposoby aranżacji wnętrz zmieniły nasze podejście do ścian. Nie tylko są one kolorowane za pomocą farb czy wzorzystych tapet, ale dzięki ich nier...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
03.01.2016
Zdecydowanie jest to ładne, jeśli zrobione ze stylem, ale w Polsce widuje się tylko w zamkach, niestety mało popularne i chyba już nie zawita do nas za bardzo, bo raczej jest moda na gładkie jednolite ściany.
15.11.2015
Lamperie to kocham! Zrobiłam u siebie z tapety winylowej i bradzo łatnie to wygląda. jak w angielskich domach

Ocena i komentarz dla:

Lamperia – moda czy przeżytek