Produkty

Miechunka – uprawa i pielęgnacja

Miechunka – uprawa i pielęgnacja

Miechunka rozdęta i miechunka peruwiańska – o dwa gatunki tej dekoracyjnej rośliny możemy wzbogacić nasze ogrodowe rabaty. Czym się one charakteryzują, jakie mają wymagania i dlaczego warto zająć się ich uprawą?

miechunka w wazonie, dekoracjaMiechunka rozdęta a miechunka peruwiańska

Miechunka rozdęta dorasta do 1 m wysokości. Kwitnie latem, a po przekwitnięciu wytwarza pomarańczowe torebki zawierające kulisty owoc – są to tzw. lampiony. Ścięte wraz z łodygami, na których się znajdują, oraz wysuszone służą do urozmaicania suchych bukietów. Choć sama jagoda miechunki rozdętej jest jadalna, to jednak jej smak nie zachęca do spożycia. Przeciwnie jest w przypadku miechunki peruwiańskiej, która nie bez przyczyny zwana jest także rodzynkiem brazylijskim bądź miechunką jadalną. Jej owoc – również ukryty w efektownym, żółtym lampionie – cechuje się przyjemnym aromatem i smakiem i z tego powodu nadaje się nie tylko do spożycia na surowo, ale także w postaci przetworzonej. Rodzynek brazylijski wytwarza sztywne pędy i również dorasta do 1 m. Ze względu na to, że miechunki są bardzo wrażliwe na mróz, uprawiamy je w naszym klimacie jako rośliny jednoroczne.

Uprawa i pielęgnacja miechunki

Miechunka nie należy do roślin zbyt wymagających. Zadowolą ją przeciętnie żyzne gleby, a nawet podłoże ubogie w składniki pokarmowe. Preferuje stanowiska ciepłe i słoneczne. Uprawiamy ją z rozsady, co oznacza, że nasiona wysiewamy wiosną w pojemnikach przechowywanych w domu. Dla zapewnienia im lepszych warunków skrzynki przykrywamy folią. Dopiero gdy ustanie ryzyko pojawienia się mrozów, możemy przesadzić sadzonki na stałe stanowisko w ogrodzie. Ponieważ roślina ta silnie się rozrasta, należy pamiętać, by pomiędzy poszczególnymi okazami zachować odpowiedni odstęp wynoszący min. 40 cm – to zapewni im potrzebną do rozwoju przestrzeń oraz zmniejszy ryzyko zawilgocenia i porażenia szarą pleśnią. Warto także ograniczyć im możliwość zbytniego rozrostu systemu korzeniowego, np. za pomocą pojemników umieszczanych w ziemi – miechunka ma bowiem charakter ekspansywny. Rozwiązaniem tego problemu jest także uprawa naszych roślin w donicach, które możemy ustawić nie tylko w ogrodzie, ale i na tarasie, balkonie, a nawet na parapecie w domu.

Dopóki roślina nie osiągnie większych rozmiarów, stanowisko wokół niej trzeba odchwaszczać – później nie jest to konieczne, ponieważ coraz większej miechunce miechunka rozdętanie grozi już zagłuszenie przez inne rośliny. W okresie kwitnienia oraz zawiązywania owoców wymaga ona regularnego podlewania. W czasie wzrostu można ją także nawozić preparatem wieloskładnikowym. Owoce miechunki peruwiańskiej zbieramy natomiast jesienią, ale dopiero wtedy, gdy same spadną na ziemię. Wtedy też możemy pobrać kłącza służące do rozmnożenia rośliny.

Zastosowanie miechunki

Uprawa miechunki peruwiańskiej łączy się z korzyścią w postaci smacznych i zdrowych owoców, które można przygotować do spożycia na wiele różnych sposobów. Oba opisane gatunki roślin cechują się jednak także bardzo efektownym wyglądem i pięknie uzupełnią nasze kwiatowe rabaty lub nawet grządki warzywne. Po wysuszeniu pędów z torebkami możemy wykorzystać je również do dekoracji naszych wnętrz.

Data publikacji: 20.04.2016
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jakie kwiaty do ogrodu? Wieloletnie propozycje

Jakie kwiaty do ogrodu? Wieloletnie propozycje
Kwiaty wieloletnie są piękną dekoracją ogrodu na wiele sezonów. Musisz im zapewnić najlepsze warunki, aby mogły przez te lata cieszyć Twoje oko...
Czytaj więcej

Jakie kwiaty sadzić, by cieszyć się w nimi w lecie?

Jakie kwiaty sadzić, by cieszyć się w nimi w lecie?
Lato to pora roku, w której słońce nieustannie świeci na niebie. Nie wszystkie rośliny sprawdzą się przy takiej pogodzie. Które wykształ...
Czytaj więcej

Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne

Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne
Pszczoły to pożyteczne owady, które odgrywają niezwykle ważną funkcję w ekosystemie – chociażby dlatego warto zasadzić w ogrodzie rośliny...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Miechunka – uprawa i pielęgnacja