Produkty

Nawłoć, zdrowa i efektowna roślina

Nawłoć, zdrowa i efektowna roślina

Nawłoć jest rośliną wieloletnią, odporną, ekspansywną, należy do rodziny astrowatych. Występuje na polanach, w widnych lasach, zaroślach, na suchych łąkach i wrzosowiskach. Jest dość powszechna, spotykamy ją na terenie całej Polski oraz Europy i Azji. Osiąga od 50 do 200 cm wysokości. W okresie od lipca do września (lub października) zyskuje kiście drobnych, żółtych i wonnych kwiatów.

kwitnąca nawłoćPopularne gatunki nawłoci

Najczęściej spotykamy na naszych terenach tzw. nawłoć pospolitą, rosnącą dziko nawet na rumowiskach, nieużytkach czy bardzo słabych glebach, np. przy zbiornikach wodnych. Roślina wytrzymuje nawet ostrą zimę, mrozy, a także susze. Najbardziej lubi stanowiska słoneczne i półcieniste. Rozmnaża się wczesną wiosną poprzez podział roślin – łatwo sama się rozsiewa, rozsypując zawartość pędów nasiennych. Dla zahamowania rozprzestrzeniania się tej ekspansywnej rośliny, warto jesienią usuwać jej rozrodcze pędy. Nawłoć, z uwagi na swoje zdrowotne oraz ozdobne własności, jest specjalnie hodowana w ogrodach i na polach uprawnych. Jest to tzw. nawłoć ogrodowa.

Nawłoć jako roślina ozdobna

Nawłoć często bywa sadzona całymi grupami na rabatkach wraz z innymi bylinami w dużych ogrodach czy parkach. Nie wymaga ona zbytniej pielęgnacji, dlatego chętnie stosowana jest na działkach, a także w przydomowych ogródkach stylizowanych na wiejskie. Szczególnie dobrze prezentuje się w towarzystwie wysokich traw ozdobnych.

Nawłoć może stanowić także dekoracyjny kwiat cięty, a po wysuszeniu – wraz z innymi kwiatami –świetnie współtworzy rustykalne suche bukiety.

Nie bez powodu nawłoć bywa też nazywana (według dawnych ludowych nazw) polską mimozą, złotą dziewicą, złotą rózgą czy złotnikiem. Stanowi także roślinę miododajną, wabi w swoje okolice pszczoły i inne owady.

Zdrowotne właściwości nawłocikwiat nawłoci

Nawłoć stanowi ceniony surowiec zielarski. Zbiera się górne części pędów rośliny w okresie kwitnienia (o długości około 25 cm). Zbiór powinien odbywać się przy suchej pogodzie, a suszenie w cieniu. Najskuteczniej przebiega ono w suszarni. Ziele nawłoci zawiera kwasy organiczne, saponiny, garbniki, olejki eteryczne oraz flawonoidy, wśród których najcenniejsze to rutyna i kwercetyna.

Dobroczynne działanie wodnych oraz wodnoalkoholowych wyciągów z ziela nawłoci polega między innymi na tym, że:

- zwiększają one wydzielanie moczu, działając odkażająco na układ moczowy,

- działają przeciwzapalnie i niszczą drobnoustroje,

- działają rozkurczowo, przeciwbólowo,

- obniżają ciśnienie tętnicze krwi,

- wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne,

- przeciwdziałają wysiękom i obrzękom,

- odtruwają organizm, ułatwiają wydalanie szkodliwych substancji,

- wyciągi wodne z ziela nawłoci pomagają leczyć nieżyty żołądka oraz jelit.

Dawniej sok z nawłoci lub maść (która powstawała z ucierania masła ze świeżym zielem) stosowano do leczenia ran, wyprysków i oparzeń. Napar z nawłoci służy także w kosmetyce do przemywania skóry łojotokowej, skutecznego zwalczania trądziku młodzieńczego i różowatego, zapalenia mieszków włosowych. Ponadto oczyszcza, zmniejsza pory, osusza i łagodzi podrażnienia oraz rozjaśnia cerę.

Nawłoć stosowana jest przy licznych schorzeniach, w tym także przy leczeniu stanów zapalnych i infekcji układu płciowego i moczowego, przy kamicy moczowej, zakłóceniach metabolizmu, a także przy autoagresji immunologicznej (reumatyzm, toczeń, łuszczyca).

Uwaga! Nawłoć jest rośliną szkodliwą dla bydła i może wywoływać u zwierząt zatrucia (gorączkę, obrzęki, nadmierne wydzielanie moczu).

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie
Pogoda powinna się stopniowo poprawiać, dzięki czemu Twój ogród będzie wracał do życia i pełni kolorów. Gleba będzie się nagrzewa...
Czytaj więcej

Luty w ogrodzie

Luty w ogrodzie
Wiosna jest tuż za rogiem i pomimo zimowego krajobrazu i utrzymującego się chłodu czuć, że powietrze staje się cieplejsze, a w ogrodzie zaczynają się ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
03.10.2016
Nieźle, często widuję na łąkach te nawłość!
27.05.2016
Swietna ta nawłoć, często się jej ludzie pozbywają bo uznają za chwasta, ale pełno się też jej widzi gdzieś na nieużytkach i nikt nie wie, ze to wspaniała roślina. Ja ją mam w swoim zielniku.

Ocena i komentarz dla:

Nawłoć, zdrowa i efektowna roślina