Produkty

Nie tylko świece - jak uzyskać nastrojowe oświetlenie?

Nie tylko świece - jak uzyskać nastrojowe oświetlenie?

Nastrojowe oświetlenie może spotęgować romantyczny nastrój lub doniosłą chwilę podczas rodzinnego spotkania – przykładem niech będą Święta Bożego Narodzenia, kiedy mamy do czynienia ze świecącymi ozdobami, które same w sobie nie tyle dają światło, co czynią niezapomnianą atmosferę. Możemy ją uzyskać nie tylko o jednej porze roku za pomocą pomysłowych źródeł światła – czego możemy w tej funkcji użyć?

Właściwe oświetlenie to takie, które daje taką ilość światła, jaka jest niezbędna do charakteru danej chwili. Nie inaczej jest z oświetleniem nastrojowym, które ma za zadanie wydobywać z półmroku na przykład wykwintnie przygotowany stół z potrawami. Jeśli mamy na myśli wywołanie romantycznej atmosfery, automatycznie myślimy o świecach – o nich będzie mowa poniżej – ale nie tylko dzięki nim sprawimy, że wieczór będzie miał godną siebie oprawę świetlną.

Zapomnijmy o oświetleniu centralnym! Tego typu rozwiązanie, choć ciągle bardzo popularne, nie dominuje już w naszych wnętrzach. I dobrze – jasne oświetlenie salonu przydaje się wtedy, kiedy szukamy czegoś po zmroku, ale w codziennych sytuacjach częściej używa się oświetlenia punktowego – i nie mamy tu na myśli żarówek LED w podwieszanych sufitach, choć i te dyskretnie podkreślą charakter takiego miejsca, jakim jest kuchnia.

Coraz częściej w oknach mieszkań widać, że rezygnuje się z oświetlenia centralnego na korzyść lamp pokojowych, biurkowych. Na ścianach świecą kinkiety, na sufitach – również w salonach – pojawiają się plafony, często z wymyślnym wykończeniem, na przykład z użyciem na wpół przezroczystych, suszonych liści. Oświetlenie centralne zmienia też położenie z geometrycznego środka danego wnętrza na miejsce usytuowane tuż nad konkretnym punktem, np. stołem. I jeśli zamiast żyrandola użyjemy luźno zwisających nad blatem ciekawych żarówek (na przykład żarówek w stylu retro), a przy włączniku oświetlenia pojawi się potencjometr, dzięki któremu regulować będziemy natężenie światła, tego typu rozwiązanie wpłynie pozytywnie na prawidłowe oświetlenie.

Wybierając typ oświetlenia, który wpłynie na odpowiedni nastrój w sypialni – rozleniwiający, uspokajający – warto zainteresować się lampami typu lava. Podświetlone od dołu okrągłe kształty powoli przesuwające się ku górze i z powrotem nie zastąpią lampki nocnej – przy nich nie będziemy w stanie przeczytać kilku stron książki – ale mogą towarzyszyć nam podczas układania się do snu. Niebanalnym rozwiązaniem proponowanym przez niektórych producentów jest umiejscowienie na suficie światłowodów przywodzących na myśl widok nocnego gwiazdozbioru.

Wracając do salonu, przyjrzyjmy się na koniec świecom. Ich światło jest niezbędne podczas romantycznych i uroczystych kolacji, ale pamiętać musimy, że nie może być światłem jedynym. Nie dość, że nie będzie dokładnie widać szczegółów wykwintnego menu, na którego atrakcyjność  składają się też wrażenia wzrokowe, to za plecami siedzących będzie rozpościerał się przejmujący mrok, rozświetlany tylko chaotycznymi cieniami rzucanymi przez sylwetki siedzących przy stole osób. Z pewnością nie jest naszym celem przeistoczenie gościnnego salonu w ciemną salę gotyckiego zamku, a to nam grozi w wypadku posłużenia się jedynie światłem świec. Konieczne będzie użycie dodatkowego oświetlenia, na przykład lamp biurkowych czy punktowych, wydobywających z półcienia na przykład księgozbiór czy cenną kolekcję – owoc zainteresowań gospodarza.

Warto też przemyśleć czy eksponowanie świec pozostawić świecznikom, czy może pokusić się o ciekawsze propozycje. Aby kształt świecy podkreślić niebanalnym bezpośrednim otoczeniem, możemy wstawić ją do przezroczystego naczynia uprzednio wypełnionego do połowy różnokolorową zawartością, na przykład warstwą czarnych ziaren kawy na żółtej kukurydzy. Tutaj zastosować też można różnokolorową fasolę, biały piasek, a dla świec i naczyń o większych gabarytach odpowiednie będą szyszki, żołędzie, całe orzechy, suszone owoce dzikiej róży i głogu. W roli niebanalnego świecznika mogą też zagrać kieliszki do wina lub szampana – odwrócone do góry dnem będą stanowiły podstawę dla niedużej świecy, a schowany pod kieliszkiem kwiat róży lub irys stanie się ozdobą każdego stołu.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Piękny taras i balkon – urządzamy je z serią Rural

Piękny taras i balkon – urządzamy je z serią Rural
Lato już na dobre rozgościło się za oknem, a my wciąż zwlekamy z przystosowaniem naszego balkonu lub tarasu do wygodnego odpoczywania? Brakuje nam pom...
Czytaj więcej

Oryginalna pergola w ogrodzie – zobaczmy, jak ją ozdobić

Oryginalna pergola w ogrodzie – zobaczmy, jak ją ozdobić
Pergola to element architektury ogrodowej, który perfekcyjnie łączy w sobie właściwości użytkowe i dekoracyjne. Montując ją, stworzymy zr&oacut...
Czytaj więcej

Dekoracje ogrodowe do małego i dużego ogrodu

Dekoracje ogrodowe do małego i dużego ogrodu
W aranżacji ogrodu zwracamy uwagę na obecność efektownych gatunków roślin oraz elementów wyposażenia, które uprzyjemnią nam wypoczynek. Pamiętajmy, by...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
04.11.2015
U mnie musi być zawsze kilka źródeł światla, najlepiej podłogowego i z regulowanym natężeniem. nie cierpię górnego i zimnego światła!

Ocena i komentarz dla:

Nie tylko świece - jak uzyskać nastrojowe oświetlenie?