icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak działa ściemniacz do żarówek LED?

Diody LED na stałe zagościły w naszych domach i z powodzeniem zastępują tradycyjne żarówki. Ich działanie można udoskonalić, stosując ściemniacze umożliwiające swobodne zmienianie natężenia światła. Jakie są ich zalety i jak je efektywnie wykorzystywać?

Żarówki LED — dlaczego warto w nie zainwestować?

Diody LED, nazywane potocznie żarówkami, to obecnie jedno z najbardziej popularnych elementów optoelektronicznych. Sprawdzają się zarówno w małych, klimatycznych pomieszczeniach, jak i dużych, wielopołaciowych halach i magazynach. Występują jako elementy w lampach, listwach oświetleniowych i instalacjach świetlnych. Dobrze prezentują się w minimalistycznych pomieszczeniach, w których właścicielom zależy na wbudowaniu oświetlenia w ścianę lub sufit i jego perfekcyjnym zamaskowaniu.

Jak działa ściemniacz do żarówek LED?

Żarówki LED to przede wszystkim oszczędność prądu. Mimo że cena podczas zakupu może wydawać się wysoka, żarówki LED zwracają się po kilku latach użytkowania, a nawet szybciej. Mają bardzo długą gwarancję użytkowania i dają stosunkowo silne światło przy niewielkim zużyciu energii.

Diody LED działają przy wykorzystaniu zjawiska elektroluminescencji. To, że żarówka świeci, jest wynikiem rekombinacji promienistej nośników w spolaryzowanym w kierunku przewodzenia złączu p-n. W skutek przechodzenia elektronów z wyższego poziomu energetycznego na niższy wydziela się energia w postaci światła. 

Żarówki LED – ściemnialne i tradycyjne – są standardowo zasilane prądem stałym. Napięcie do diody przykłada się tak, aby mogła pracować w kierunku przewodzenia. Diody są łączone w elementach oświetlenia szeregowo, równolegle i w sposób mieszany. Są wyjątkowo wytrzymałe na wstrząsy, uszkodzenia, wibracje, wysokie i niskie temperatury. Dzięki temu można bez problemu stosować je na zewnątrz budynków, w altankach, jako oświetlenie schodów i ogrodzeń.   

Diody są produkowane w praktycznie całym spektrum temperatur barwowych – od barwy ciepło białej po barwę zimno białą. W odróżnieniu od lamp fluorescencyjnych, żarówki LED nie posiadają w swoim widmie szkodliwego promieniowania UV. Promieniowanie podczerwone i UV są szkodliwe dla zdrowia człowieka i, co istotne w przypadku żarówek, silniej przyciągają owady. Dlatego takiego rodzaju oświetlenie nie zda egzaminu w ogrodzie i w altance.

Kolejną zaletą diod LED jest ukierunkowany strumień świetlny. W związku z tym nie występują straty w energii, a światło możesz nakierować bezpośrednio na przestrzeń, którą chcesz rozjaśnić.

Korzyścią, która znajduje zastosowanie zwłaszcza w przestrzeniach, w których brak miejsca, jest niewielki rozmiar diod. Zmieszczą się niemal w każdy otwór, a urządzenia zasilane LED standardowo posiadają mniejsze gabaryty, niż lampy na żarówki tradycyjne.

Diody można włączyć w ciągu 100 ns. To o wiele szybciej, niż klasyczne żarówki lub lampy fluorescencyjne. Przewyższają tempo wyłączania lamp ulicznych – rtęciowych lub sodowych – o nawet kilka lub kilkanaście minut. To kolejna oszczędność czasu i pieniędzy, gdyż zużycie energii podczas ich włączania jest minimalne. Zasilane są bezpiecznym prądem o niskim napięciu.

Podczas ich użytkowania można zaobserwować brak iskrzenia. Nie zawierają kruchych i szkodliwych dla zdrowia substancji lub elementów, nie ma obawy rozbicia i pokaleczenia się drobinkami szkła. To zdecydowanie najlepsza opcja dla osób dbających o środowisko naturalne. Żarówki LED to najbardziej ekologiczna forma oświetlenia dostępna obecnie na rynku.

Zobacz także: Ciekawe pomysły na oświetlenie loftowe

Jak działa ściemniacz do żarówek LED?

Zastosowanie diod LED w domach mieszkalnych, sklepach i magazynach jest wielorakie.

Do najpopularniejszych rozwiązań należy:

  • podświetlenie schodów;
  • LED-y jako światło łazienkowe;
  • podświetlenie półek i segmentów w kuchniach, łazienkach i garderobie;
  • podświetlenie ścianek kominkowych;
  • elementy dekoracyjne w restauracjach, kawiarniach;
  • delikatne oświetlenie w ogrodach, wokół domu, przy bramie wjazdowej do garażu.

Żarówki LED znajdują też zastosowanie jako ozdoby świąteczne, oświetlenie ogrodowe i balkonowe, podświetlanie mostów i budynków. Latarki, szczególnie te do noszenia na czole lub wykorzystywane w trudnych warunkach przez służby ratownicze, policję i strażaków, także powstają przy użyciu technologii LED.

Przeczytaj także: Jak oświetlić klatkę schodową? 5 rozwiązań

Ściemniacz do żarówek LED – zalety

Mimo, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów żarówek LED, różniących się między sobą mocą, kolorem oświetlenia i sposobem zamontowania, możesz wzbogacić ich działanie poprzez zamontowanie ściemniacza. Taki pomysł jest najbardziej ekonomiczny, kiedy nie chcesz inwestować w kilka źródeł światła lub posiadasz niewielką przestrzeń, na której niemożliwe byłoby zamontowanie wielu żarówek jednocześnie.

Ściemniacz pozwala dowolnie dostosowywać intensywność światła do czynności, które w danej chwili wykonujesz, do miejsca, w którym jest zamontowana lampa lub modyfikować intensywność oświetlenia adekwatnie do pory dnia, pogody i ilości światła na zewnątrz. Pozwala na zaoszczędzenie energii elektrycznej i odpowiednio dostosowuje mieszkanie do Twoich potrzeb.

Żarówki LED ściemnialne – jakie wybrać?

Różnorodność na rynku oświetlenia elektrycznego powoduje, że wybranie odpowiedniego modelu żarówek ściemnianych może stwarzać problemy. Jeżeli decydujesz się na takie rozwiązanie, pamiętaj, że nie każdy model urządzenia do ściemniania da się połączyć z każdą żarówką. Najlepiej kupować je w zestawie lub dobierać komponenty tego samego producenta lub z tej samej serii. Dzięki temu unikniesz konieczności wymieniania sprzętu i długich godzin dostosowywania poszczególnych części do siebie.

Żarówki LED ściemnialne mają wbudowany specjalny system, który odbiera sygnał od ściemniacza. Jak działa ściemniacz? Prawidłowo zamontowany mechanizm pozwala na szybką zmianę rodzaju światła i jego natężenia. System w żarówce ma za zadanie odpowiednio zinterpretować sygnał z modułu ściemniającego. Jeżeli tak się nie dzieje, mogą pojawić się następujące problemy:

  • migotanie żarówki,
  • działanie w ograniczonym zakresie,
  • pulsowanie żarówki po wyłączeniu ściemniacza,
  • gaśnięcie żarówki podczas ściemniania.

Ściemniacz do żarówek LED jest dostępny zazwyczaj w gotowym zestawie z żarówką. Wybierając osobno ściemniacz, zwracaj uwagę na to, by był dostosowany do rozwiązań LED. Dobrze, by front i wygląd ściemniacza był dopasowany do pozostałych elementów oświetlenia w mieszkaniu, takich jak kontakty lub wyłączniki. Dzięki temu będziesz go mógł łatwo zamaskować.

Jak działa ściemniacz do żarówek LED?

Żarówki LED powinny posiadać odpowiednie atesty. Kupuj je w polecanym sklepie, w którym prosto będzie rozpatrzeć ewentualną reklamację lub wymienić je na inny model, gdy zakupiony przez Ciebie nie będzie działać odpowiednio. Jeżeli kupujesz w sklepie wysyłkowym lub sprowadzasz produkt zza granicy, zweryfikuj moc urządzenia i sprawdź, czy będzie działać w Twoim mieszkaniu.

Jak działa ściemniacz LED?

Ściemniacz światła to swego rodzaju potencjometr, który reguluje przepływ prądu elektrycznego do żarówki. Rolę potencjometru w dzisiejszych, nowoczesnych urządzeniach pełnią obwody drukowane. Z tego powodu zasada działania jest nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku urządzeń produkowanych jeszcze kilka lat temu. W dawnych ściemniaczach intensywność oświetlenia regulowało się przy pomocy manualnego pokrętła. W nowoczesnych urządzeniach bardzo często używa się podzespołów, które można regulować na odległość.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest sterowanie za pomocą pilota lub panelu sterowniczego, który można zamontować podtynkowo w ścianie obok kanapy lub stołu. W ten sposób nie musisz każdorazowo podchodzić do ściemniacza, lecz możesz modyfikować oświetlenie na odległość.

Dawniej funkcja ściemniacza opierała się wyłącznie na modyfikowaniu stopnia intensywności światła. Obecnie posiada również zalety związane z oszczędnością energii i czasem pracy samej żarówki. Trochę inaczej działają ściemniacze do świetlówek, gdyż tradycyjne rozwiązania mogłyby przyczynić się do zniszczenia obu podłączanych urządzeń.

Ściemniacz LED – schemat działania jest dość prosty. Wielu elektryków potrafi przerobić tradycyjne urządzenia i dostosować ściemniacze nowoczesne do starych żarówek. Pozwala to jednak osiągnąć wyłącznie zalety estetyczne, nie sprawdza się poza domem i przy niskich temperaturach.

Jak działa ściemniacz w połączeniu z halogenami? To idealne rozwiązanie, gdyż wydłuża żywotność żarówek halogenowych nawet do 70%. Pozwala zdecydowanie zaoszczędzić energię elektryczną.

Ściemniacz LED, schemat i sposób działania, gdy łączy się go z diodami LED, jest podobny jak przy halogenach. Diody LED są niezwykle wrażliwe na zmiany natężenia energii, a ściemniacze dostosowane do takich parametrów chronią właściwie urządzenie. Nie ma ryzyka spalenia lub zniszczenia żarówek.

Jak działa ściemniacz do żarówek LED?

Jaki ściemniacz do żarówek LED wybrać?

Podczas wyboru rodzaju ściemniacza, kieruj się nie tylko kwestiami oszczędności, ale także ich wyglądem i funkcjonalnością. Będziesz z większą przyjemnością używał sprzętów, które są dla Ciebie atrakcyjne wizualnie i wyglądają estetycznie. Dopasuj je kolorem do ścian, innych urządzeń elektrycznych lub dodatków w danym pomieszczeniu.

Sprawdź wszystkie parametry. Jeśli nie jesteś pewien swojego wyboru, zapytaj sprzedawcę w sklepie lub poproś o pomoc zaprzyjaźnionego elektryka. Gdy samodzielnie chcesz stworzyć nowe rozwiązania elektryczne w swoim domu, kup asortyment w takim sklepie, w którym będziesz mógł wymienić ewentualnie błędnie zamówiony towar na właściwy. Możesz zdecydować się na kupno ściemniacza i połączenie go z już funkcjonującymi źródłami światła. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze i nie będziesz musiał inwestować w nowe żarówki.

Jeśli chcesz, aby Twój dom był bardziej zaawansowany technologicznie, możesz kupić panele sterujące, które obejmują oświetlenie, wejście USB, odpowiednie podłączenia dla komputera i sprzętów RTV i wiele innych funkcji. Możesz je tak skomponować, by spełniały Twoje oczekiwania i ułatwiały funkcjonowanie w domu. Ściemniacze LED to wygodna i łatwa do korzystania funkcja w domu, która zapewni Ci większy komfort i łatwość wykonywania codziennych czynności.