Jedno wnętrze, wiele funkcji – jak to osiągnąć?

Ograniczony metraż, zbyt mała liczba pokoi, brak funduszy na remont… To tylko kilka powodów, przez które niejednokrotnie jesteśmy zmuszeni zorganizować wielofunkcyjną przestrzeń. Na szczęście świat idzie do przodu, a salony połączone z kuchnią, jadalnią, a nawet jednopokojowe kawalerki mogą jednocześnie spełniać wszystkie role i doskonale się prezentować! Dorota Szelągowska dzieli się sekretem, jak tworzyć takie wnętrza.

Urządzanie wnętrza poprzez stworzenie stref
pomieszczenie o wielu funkcjach

Pierwszym krokiem do stworzenia funkcjonalnej przestrzeni jest przemyślany podział na części. Mając do dyspozycji jedno wnętrze, które ma spełnić kilka różnych ról, musimy odpowiednio zaaranżować poszczególne strefy tak, aby maksymalnie wykorzystać dostępny metraż. Jak to zrobić?

Projektantka Dorota Szelągowska podkreśla, że najwięcej zdziałamy:

 • kolorem – odpowiedni dobór barw umożliwia płynne wyznaczenie poszczególnych części mieszkania lub pomieszczenia, dzieląc je na odrębne strefy; 

 • wykorzystaniem zróżnicowanego światła – lampa sufitowa może być głównym źródłem oświetlenia w salonie, ale nie zapominajmy o oprawie nad blatem czy stołem. Z kolei okolice fotelu lub sofy zdecydowanie potrzebują lampy podłogowej; 

 • oddzielając wyznaczone strefy za pomocą mebli.

 

znaczenie dekoracjiznaczenie dekoracjiznaczenie dekoracjiznaczenie dekoracji

Jak dekorować wnętrza kolorem i dodatkami?
dekoracja podział pomieszczenia na strefy

Czy naprawdę urządzanie wnętrza w funkcjonalny sposób musi stanowić duże wyzwanie? Okazuje się, że wciąż nie doceniamy prostych i efektywnych technik! Zwróć uwagę, że właściwie dobrane materiały i dodatki potrafią zdziałać cuda i stanowią doskonałą pomoc właśnie w wyznaczaniu poszczególnych stref. 

Dzięki drobnym zabiegom łatwo rozpoznamy miejsce do relaksu. Wystarczy, że wykorzystamy tam miękkie, komfortowe poduszki i pozytywnie wpływające na nastrój kolory, wzory i tkaniny. Niech na ścianach zawisną różnorodne obrazy, grafiki i zdjęcia, które pozwolą łagodnie nawiązać do charakteru danej części. Co ważne, nie warto rezygnować też z roślin

Kolejnym krokiem jest świadomy wybór gamy kolorystycznej. Dobrze rozplanowana zabawa z barwami pozwala rozgraniczyć nie tylko strefy, ale też urządzić funkcjonalne części pomieszczenia. 

 • W kuchni użyjmy jaśniejszych odcieni, aby wydobyć jak najwięcej dobrego światła. Szukajmy jego naturalnych źródeł, wykorzystując lampy do wnętrz jako wsparcie.

 • W strefie relaksu możemy jednak pokusić się o znacznie ciemniejszy kolor. Niech to będzie moment na spełnienie naszych fanaberii i wprowadzenie odrobiny ryzyka!

 • Mieszanie ze sobą kilku kontrastowych barw wcale nie jest w złym tonie – za ich pomocą skutecznie oddzielimy od siebie poszczególne strefy naszego pomieszczenia.

Jak powinny być oświetlone strefy mieszkania?

Jeżeli masz już dobrane odpowiednie kolory, jesteś w dobrym miejscu. Pora na analizę światła! Choć bardzo często jedynym źródłem oświetlenia jest lampa sufitowa, stworzenie przytulnego otoczenia może wymagać kilku modyfikacji.

 • Aby nasza kuchnia była bezpiecznym miejscem do przygotowywania dań, a także ich konsumowania, warto zainwestować w miejscowe oświetlenie, które pozwoli na zwiększenie jego natężenia w kluczowych dla nas obszarach. Popularny przykład? Stylowa lampa powieszona nad stołem skupi naszą uwagę i podkreśli, że jest to miejsce ważne dla całej rodziny.

 • Salony są punktem centralnym naszych mieszkań. W związku z tym warto zadbać lampy, które pozwolą na miękkie oświetlenie otoczenia. Zwróćmy szczególną uwagę na ich lokalizację. Może być to stylowa lampa sufitowa lub coś bardziej szalonego… Coraz częściej widuje się intrygujące podświetlenia szczelin meblowych. Aby wydzielić nasz kącik sypialniany, warto postawić obok niego lampę podłogową, która stworzy dodatkowy efekt rozproszenia światła. 

 • Podczas skupiania się na aranżacji wydzielonych stref nie zapominajmy o dobrym oświetleniu łazienki. To jedno ze strategicznych miejsc w mieszkaniu, w którym często brakuje naturalnego światła dziennego. Koniecznie poszukajmy sposobu na zapewnienie wystarczającego poziomu jasności w strefie mycia oraz w okolicach lustra.

Pamiętaj, że chcąc podzielić pomieszczenie na strefy, spokojnie możesz pobawić się różnymi barwami światła i jego natężeniem. Urządzanie wnętrza powinno przynieść Ci dużo radości! Warto też porozmawiać z najbliższymi i zobaczyć, jakie mają pomysły. Burza mózgów jest zawsze mile widziana.

Jak podzielić pomieszczenie na strefy przy pomocy mebli?
podział pomieszczenia na kolory

Innym sposobem zapewnienia wielofunkcjonalności jednego wnętrza jest stosowanie fizycznych oddzielaczy. Oczywiście możemy do tego wykorzystać elementy wyposażenia i umeblowania, które już mamy. Tu świetnie sprawdzą się regały, komody, biurka, stoły czy sofy, ale również specjalnie przeznaczone konstrukcje. W sklepach znajdziemy mnogość modeli, różniących się od siebie nie tylko wymiarami, ale też wyglądem. Do wyboru będziemy mieli chociażby:

 • parawany,

 • szklane ścianki,

 • ścianki z płyty laminowanej,

 • drewniane ścianki.

Rozmaite ścianki najlepiej się sprawdzą, gdy chcemy oddzielić strefy intymne od reszty przestrzeni, dlatego często znajdują swoje miejsce w kawalerkach. To tam spotkamy się z koniecznością połączenia w jednym pomieszczeniu funkcjonalności kuchni, salonu, jadalni i sypialni. Z kolei zbudowanie barku jest doskonałym sposobem na oddzielenie części kuchennej od jadalnianej czy salonowej!

Pamiętaj o wykorzystaniu wyjątkowych elementów!

Jak Twoje wnętrze może nabrać zupełnie nowego stylu? Wykorzystaj istniejące wnęki lub nietypowy kształt mieszkania. Dzięki mądremu zagospodarowaniu przestrzeni możesz nie tylko zdobyć dodatkowe miejsce do przechowywania, ale też wyodrębnić nowe kąciki, które będą Ci się kojarzyć z określonymi zadaniami. Nawet jeśli mowa po prostu o odpoczynku! Nasza główna rada? Choć łatwo powiedzieć, a trudniej zrobić, nie zrażaj się małym metrażem i spróbuj działać przy wykorzystaniu naszych wskazówek. Urządzanie wnętrza to nie lada zadanie!