LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Oświetlenie awaryjne w domu jednorodzinnym

Oświetlenie awaryjne to przede wszystkim duży komfort odczuwalny w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z awarią domowej instalacji elektrycznej bądź też przerwą w dostawie energii. Dzięki temu znacząco zwiększa się bezpieczeństwo użytkowania domu, nawet w kryzysowych sytuacjach. Kiedy sprawdza się takie rozwiązanie i co warto wiedzieć o jego instalacji?

oświetlenie schodówoświetlenie schodówoświetlenie schodówoświetlenie schodów

Wykorzystanie oświetlenia awaryjnego chroni nas przed potknięciem i upadkiem w przypadku niespodziewanego wyłączenia się światła. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne, jeśli w naszym domu mieszkają osoby starsze, mające mniej sprawną koordynację ruchową, oraz dzieci. Taki krok warto też przemyśleć, jeśli w naszych planach mamy zagospodarowanie w domu miejsca na działalność usługową. Wówczas oświetlenie awaryjne może się okazać niezbędne w wielu okolicznościach.

Wydatki i oszczędności

Aspekt bezpieczeństwa i funkcjonalności budynku jest w takiej sytuacji nadrzędny, choć powinniśmy mieć na uwadze także dodatkowe koszty związane z instalacją takiego systemu. Co jednak bardzo ważne, zamontowanie oświetlenia awaryjnego może też nieść ze sobą pewne oszczędności. Z taką sytuacją mamy do czynienia głównie wtedy, gdy możemy pozwolić sobie na wymianę dotychczasowego systemu, montując energooszczędne oprawy LED-owe. Charakteryzuje je zarówno niski pobór prądu, jak i niewielkie gabaryty, które pozwalają nam zaoszczędzić też przestrzeń.

Jak rozplanować oświetlenie awaryjne?

zasilacz opraw LED castoramazasilacz opraw LED castoramazasilacz opraw LED castoramazasilacz opraw LED castorama

Decydując się na zainstalowanie oświetlenia awaryjnego w domu jednorodzinnym, kluczowe jest rozmieszczenie jego poszczególnych punktów. Te powinny znaleźć się w najbardziej newralgicznych miejscach, czyli tam, gdzie poruszanie się po ciemku jest zdecydowanie najniebezpieczniejsze. Do takich miejsc powinniśmy zaliczyć przede wszystkim schody, korytarze, łazienkę oraz kuchnię. Tutaj po raz kolejny dużą rolę mogą odegrać oprawy LED-owe, które swobodnie można zainstalować nie tylko na suficie, ale także w ścianach przy podłodze.

Wybór i montaż

Stając przed wyborem odpowiednich opraw awaryjnych, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy posiadają one właściwe certyfikaty Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej. To właśnie ten instytut jako jedyny w Polscy wydaje certyfikaty na oprawy awaryjne i ewakuacyjne. Od montażu zależy natomiast, czy tego typu instalacja będzie zasilana centralnie z akumulatora czy też będzie występować w naszym domu w formie pojedynczych opraw z własnym źródłem zasilania.

Data publikacji: 26.01.2015