Jak oświetlić półki i regały?

Oświetlenie dekoracyjne jest uzupełnieniem oświetlenia głównego i spełnia zasadniczo inne zadanie. Ma wiele zastosowań, które zależą jedynie od naszej inwencji, a jednym z rozwiązań jest oświetlenie półek i regałów, które podkreśla piękno i charakter przedmiotów na nich się znajdujących. Odpowiedni dobór takiego oświetlenia sprawi, że wkomponuje się w całość aranżacji i łatwiej uzyskamy odpowiedni nastrój w mieszkaniu.

W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, możemy zastosować kilka rodzajów źródeł światła. Pamiętajmy, że oświetlenie dekoracyjne nie musi być jasne i nie powinno oświetlać zbyt dużej powierzchni, bowiem nie ma zastępować oświetlenia centralnego i punktowego. W przeciwnym razie możemy osiągnąć rezultat odwrotny od zamierzonego.

Rodzaj mebli
Sposób oświetlenia dobieramy do materiału, z jakiego wykonane są nasze meble, ponieważ inaczej należy postępować w przypadku szklanych półek i inaczej w przypadku drewnianych czy metalowych.

Do szklanych półek świetlnych stosuje się szkło o grubości 6, 8 lub 10 mm. Dobrze rozprasza ono światło we wszystkich kierunkach, dzięki czemu oświetlenie jest delikatne i nie męczy wzroku. Odpowiednia obróbka szklanej tafli umożliwia świecenie całą powierzchnią lub tylko jej krawędziami. Takich efektów nie można uzyskać w półkach drewnianych, jednak nie oznacza to, że nie będą dekorowały wnętrza mieszkania. Przy ich użyciu uzyskamy natomiast inny wystrój wnętrza.

LED
Najpopularniejszym sposobem podświetlenia półek i regałów jest zastosowanie systemu LED. Prostym rozwiązaniem są klipsy, które często dołączane są do mebli przez producentów, jednak używamy ich tylko do dekoracji materiałów szklanych. Ich mankamentem jest brak możliwości podświetlenia całego elementu przy pomocy pojedynczego klipsa, ponieważ zazwyczaj dają małą ilość światła. Na ich korzyść przemawia jednak łatwość montażu, który polega na wsunięciu obudowy diody na szklaną półkę lub regał.

Bardziej uniwersalne zastosowanie znajdują taśmy LED, ponieważ można je użyć do półek o różnych gabarytach. Taśmę charakteryzuje duża elastyczność i zagęszczenie diod. Możemy też uzyskać taką jej długość, jaka jest nam potrzebna, dlatego podświetlenie całej długości mebla nie będzie stanowić problemu. Występują one także w wersji woodpornej, co umożliwia ich montaż w miejscach o podwyższonej wilgotności, takich jak łazienka czy kuchnia.

Niewątpliwą zaletą systemu LED jest możliwość wyboru diod jedno- jak i wielokolorowych. W drugim przypadku istnieje sposobność sterowania barwami światła, dzięki czemu możemy ustawić płynne lub skokowe przemienianie kolorów. Możemy również wybrać jeden jego rodzaj, który po pewnym czasie zmienimy na inny.

Oświetlenie LED ma również tę zaletę, że jest energooszczędne i diody rzadko się przepalają, dlatego mogą służyć nam bezawaryjnie przez wiele lat. Nie zapominajmy natomiast, że do ich funkcjonowania potrzebny jest odpowiedni zasilacz, który należy dobrać do ilości diod, które ma obsługiwać.
 

SMALL_oswietlenie_polekSMALL_oswietlenie_polekSMALL_oswietlenie_polekSMALL_oswietlenie_polek

Halogeny i oświetlenie punktowe

Innym sposobem na podświetlenie półek jest zastosowanie oświetlenia punktowego, które może znajdować się na wysięgniku lub zostać umieszczone nad nimi wmontowane w panelu podsufitowym lub bezpośredniu w meblu. Takie rozwiązanie stosujemy głównie do oświetlenia półek i regałów drewnianych, jednak nie jest to regułą, ponieważ z powodzeniem możemy go użyć także w przypadku półek szklanych. Nie jest tutaj natomiast możliwy tak szeroki wybór kolorów.

W tego typu oświetleniu stosujemy głównie halogeny, których strumień światła nakierowujemy według naszych potrzeb. Jeżeli zamontujemy je na wysięgniku, możemy zmieniać ich ustawienie i kąt padania światła. W zależności od efektu mamy możliwość odpowiednio je wyregulować, co działa na korzyść takiego sposobu montażu oświetlenia półek i regałów. 

Prostota
Nie zawsze musimy się uciekać do nowoczesnego podświetlenia przedmiotów. Bardzo klimatyczny nastrój w domu uzyskamy używając zwykłej, wolnostojącej, niewielkiej lampki. W tym przypadku silne źródło światła oświetla miejsce, w którym się znajduje, a w jego pobliżu pada światło rozproszone. Jest to rozwiązanie najprostsze, ale świetnie sprawdzające się zwłaszcza w aranżacjach klasycznych z dużą ilością drewnianych mebli.

SMALL_oswietlone_regaly_w_kuchniSMALL_oswietlone_regaly_w_kuchniSMALL_oswietlone_regaly_w_kuchniSMALL_oswietlone_regaly_w_kuchni