Jakie lampy wybrać do pokoju dziecięcego?

Lampy do pokoju dziecięcego powinny być zarówno funkcjonalne, a więc dawać mocne i intensywne światło, jak i ładne. Najmłodsi ucieszą się z kloszy z podobiznami bohaterów ulubionych bajek, nieco starsi docenią te kolorowe i oryginalne. Jakie lampki więc wybrać, by dziecko było zadowolone?

Główne źródło światła do pokoju dziecięcego – lampa wisząca

Tak jak w większości pomieszczeń w domu, w pokoju dziecięcym głównym źródłem światła jest lampa zamontowana na suficie. Lepszy od plafonu jest model lampy wiszącej, on bowiem daje odpowiednią ilość światła. W pokojach dzieci starszych warto stosować klosze niezbyt głębokie i otwarte, wykonane z trwałych materiałów, które w razie uderzenia podczas zabawy nie zniszczą się i nie zrobią dziecku krzywdy. Nie poleca się stosowania szkła, za to tworzywo sztuczne czy metal będą korzystne. Ciekawe są również klosze z miękkiej tkaniny.

W pokojach najmłodszych dzieci warto zdecydować się na klosze z papieru przypominające lampiony. Dają przytłumione światło, więc pomagają w zasypianiu. Są atrakcyjne cenowo i występują w wielu wariantach kolorystycznych i z dopasowanymi do dziecięcego gustu zdobieniami. Chętnie wybierane są np. lampy z bohaterami bajek.

Jakie_lampy_wybrac_do_pokoju_dzieciecego3Jakie_lampy_wybrac_do_pokoju_dzieciecego3Jakie_lampy_wybrac_do_pokoju_dzieciecego3Jakie_lampy_wybrac_do_pokoju_dzieciecego3

Lampki na biurko

Niewielkie lampy stojące sprawdzą się w pokoju dziecięcym w dwóch funkcjach: jako lampka nocna przy łóżku oraz jako lampka biurkowa do nauki i rekreacji. Ta pierwsza nie musi dawać mocnego światła, a wręcz powinna dawać światło rozproszone, miękkie, stłumione. W ten sposób pomoże najmłodszym uspokoić się i przełączyć z trybu zabawy w tryb spania. Taka lampka musi mieć włącznik w wygodnym miejscu – najlepiej na podstawie lub przy kloszu, nie zaś na kablu. Jeśli dziecko obudzi się ze złego snu bądź będzie chciało pójść w nocy do toalety, musi szybko i łatwo zapalić światło.

W lampkach na biurko liczą się inne cechy. W nich ważna jest przede wszystkim mocna żarówka, najlepiej LED. Podczas nauki dziecko nie powinno mrużyć oczu czy wytężać wzroku, aby przeczytać treść zadania. Dobre lampki do odrabiania lekcji mają giętkie ramię – można przybliżać je i oddalać wedle potrzeby. Klosz – nawet jeśli jest wykonany z metalu – nie powinien się nagrzewać, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy, dotykając go.

Porada eksperta

W małych pokojach dziecięcych, gdzie na biurku nie ma wystarczająco dużo miejsca, by postawić lampkę, możemy zastosować model z klipsem. To taka lampka, którą przyczepia się do ściany lub blatu mebla. Zazwyczaj cechuje ją długie i elastyczne ramię, które pozwala ukierunkować światło w odpowiednie miejsce.

Na lampce do nauki mogą pojawić się ulubieni bohaterowie dziecka, ale lepiej sprawdzi się model jednobarwny. Zbyt absorbujące obrazki ściągną uwagę najmłodszych i odciągną od nauki. Można natomiast sięgnąć po ciekawy kolor: zielony, niebieski, różowy czy żółty.

Jakie_lampy_wybrac_do_pokoju_dzieciecego3Jakie_lampy_wybrac_do_pokoju_dzieciecego3Jakie_lampy_wybrac_do_pokoju_dzieciecego3Jakie_lampy_wybrac_do_pokoju_dzieciecego3

Dodatkowe źródła światła – lampy wtykowe

We właściwie oświetlonym dziecięcym pokoju świetnie sprawdzą się również mniej popularne modele lamp wtykowe. Nie tylko są dodatkowym źródłem światła, ale także eliminują ryzyko wsadzenia w dziurkę od kontaktu długopisu czy palca podczas zabawy. Dają światło stłumione, rozproszone, mleczne. Nie nadają się do czytania książki czy odrabiania lekcji – stanowią uzupełnienie aranżacji świetlnej. Jeśli dziecko ma trudności z zasypianiem, pomogą mu pokonać strach związany z przebywaniem w ciemności.

Lampki wtykowe dostępne są w atrakcyjnych dla dzieci kształtach. Imitują motyle, słońca, serca czy kwiaty. Są wykonane z plastiku, więc nie nagrzewają się jak metal – dotknięcie ich nie spowoduje oparzeń. Ponadto jeśli dziecko wyjmie je i upuści, nie zbiją się.

Jakie_lampy_wybrac_do_pokoju_dzieciecego3Jakie_lampy_wybrac_do_pokoju_dzieciecego3Jakie_lampy_wybrac_do_pokoju_dzieciecego3Jakie_lampy_wybrac_do_pokoju_dzieciecego3