Oprawy oświetleniowe – wybór i zastosowanie

Dostępne na rynku oprawy oświetleniowe mogą służyć zarówno jako główne, jak i punktowe źródła światła. Doskonale spisują się w mieszkaniu i w biurze, a także w innych lokalach, ponieważ służą jako oświetlenie funkcjonalno-dekoracyjne i typowo techniczne. Oto na jakie rodzaje opraw możemy się obecnie zdecydować.

Oprawy stropowe

To niewielkie oczka oświetleniowe, które są montowane w sufitach podwieszanych. Są bardzo popularne ze względu na to, że łączą w sobie wysokie walory estetyczne z praktycznymi, świetnie oświetlając wybraną przestrzeń. Mimo niewielkich rozmiarów mogą sprawdzić się jako oświetlenie główne w wielu pomieszczeniach – warunkiem jest jednak wówczas ich równomierne rozmieszczenie w kilku punktach sufitu. W ten sposób są bardzo często wykorzystywane w łazienkach, kuchniach i salonach. Świetnie sprawdzają się także jako oświetlenie strefowe, np. zamocowane w jednym rzędzie nad lustrem łazienkowym lub w takim położeniu, by oświetlać dodatkowo wannę czy kabinę prysznicową.

Oprawa LED Diall Rueda Mini aluminiowa barwa ciepła białaOprawa LED Diall Rueda Mini aluminiowa barwa ciepła białaOprawa LED Diall Rueda Mini aluminiowa barwa ciepła białaOprawa LED Diall Rueda Mini aluminiowa barwa ciepła biała

Doskonale komponują się z elementami wykonanymi ze szkła i metalu. Idealnie nadają się do zastosowania nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale także biurowych czy usługowych – hotelach, gabinetach czy ekskluzywnych restauracjach. Wszędzie tam, gdzie chcemy wprowadzić nutę nowoczesności i elegancji. Ponadto oprawy oczkowe jesteśmy w stanie zamontować samodzielnie, wycinając pod nie odpowiednie otwory w suficie podwieszanym za pomocą wiertarki z otwornicą.

Czy wiesz, że...?

Oczkowe oprawy halogenowe czy oprawy LED możemy regulować pod względem położenia umieszczonych w nich żarówek, dostosowując kąt padania światła do naszych potrzeb.

Oczka okrągłe z żarówkami 3 x 5 W GU10Oczka okrągłe z żarówkami 3 x 5 W GU10Oczka okrągłe z żarówkami 3 x 5 W GU10Oczka okrągłe z żarówkami 3 x 5 W GU10

Oprawy schodowe

Ich głównym przeznaczeniem jest podświetlanie ciągów komunikacyjnych. Wykorzystywane są przede wszystkim jako oświetlenie schodów czy korytarza w domu jednorodzinnym lub biurze albo klatki schodowej w bloku mieszkalnym bądź urzędzie. We wszystkich tych miejscach specjalne oprawy schodowe podnoszą bezpieczeństwo użytkowania poszczególnych przestrzeni. Dzięki temu, że swoimi gabarytami przypominają włączniki światła, nie zabierają wolnego miejsca na ścianach ciągów komunikacyjnych. Tego rodzaju oprawy oświetleniowe świetnie sprawdzą się również jako dodatkowe podświetlenie ścian w salonie czy innym pomieszczeniu, gdzie wprowadzą bardziej nastrojowy, sprzyjający relaksowi klimat. Co bardzo ważne – oprawy schodowe można też zamontować po zewnętrznej stronie budynku, dzięki czemu zadbamy o swoje bezpieczeństwo podczas wieczornych powrotów do domu czy stworzymy odpowiedni nastrój na balkonie, tarasie lub w przestrzeni ogrodowej.

Oprawy meblowe

Tego rodzaju oprawy pozwalają nam stworzyć odpowiednie oświetlenie mebli kuchennych. Umożliwiają uzyskanie w kuchni pożądanych warunków do wykonywania poszczególnych prac związanych z przygotowywaniem posiłków.

 

Lampa halogenowa Diall LHT2-5 szlifowanaLampa halogenowa Diall LHT2-5 szlifowanaLampa halogenowa Diall LHT2-5 szlifowanaLampa halogenowa Diall LHT2-5 szlifowana

Do takich opraw zaliczymy przede wszystkim listwy oświetleniowe oraz oczka, które stosowane są w przypadku sufitów podwieszanych – tutaj zarówno pierwsze, jak i drugie posiadają najczęściej dodatkowy włącznik, który pomaga nam uruchamiać źródła znajdujące się pod szafkami. Dostępne na rynku listwy mogą jednak posiadać też specjalny czujnik, który uruchamia świetlówkę.

Oprawy zamontowane pod szafkami służą najczęściej do równomiernego oświetlania stref roboczych, takich jak blat i zlewozmywak. Dzięki temu strefy te są dobrze oświetlone nawet wtedy, kiedy zasłaniamy plecami światło centralne bądź gdy pada na nie cień szafek wiszących. Zastosowanie takich opraw nie musi jednak ograniczać się wyłączanie do pomieszczeń kuchennych, ponieważ może odegrać też ważną rolę np. w warsztatach czy garażach. Pomogą nam one wszędzie tam, gdzie potrzebujemy doświetlić przestrzeń roboczą, by móc pracować w zdecydowanie bardziej komfortowych warunkach. Warto zaznaczyć również fakt, że montaż tego typu opraw jest często możliwy bez użycia jakichkolwiek narzędzi, ponieważ posiadają one w komplecie specjalne elementy mocujące.

Porada eksperta:

Tego rodzaju oprawy możemy zainstalować również wewnątrz mebli, aby ułatwić sobie dostęp do najbardziej zaciemnionych zakamarków szafek bądź też po to, aby je w ten sposób wyróżnić, jeśli posiadają dekoracyjne przeszklenia.

Lampa halogenowa Diall LHP2-5 szlifowanaLampa halogenowa Diall LHP2-5 szlifowanaLampa halogenowa Diall LHP2-5 szlifowanaLampa halogenowa Diall LHP2-5 szlifowana

Oprawy rastrowe

Te z kolei są przeznaczone do stosowania jako oświetlenie ogólne. Są rzadko spotykane w pomieszczeniach mieszkalnych – głównie ze względu na wygląd i sporych rozmiarów gabaryty, a także fakt, iż najlepiej sprawdzają się w przypadku pomieszczeń charakteryzujących się dużym metrażem (również tych posiadających wysokie ściany). Ponadto, doskonale eliminują odbłyski i zjawisko olśnienia. To wszystko sprawia, że idealnie odnajdują się w biurach, urzędach, salach konferencyjnych, salach wykładowych, szkołach, placówkach medycznych, warsztatach, ciągach komunikacyjnych czy nawet halach produkcyjnych. Posiadają najczęściej kształt kwadratów lub prostokątów, a także podłużnych listew. Mogą być montowane podtynkowo w sufitach i sufitach podwieszanych oraz natynkowo na dowolnej powierzchni sufitowej. Oprawa rastrowa, dzięki swoim właściwościom, pozwala lepiej skupić się na pracy, ponieważ wykazuje wysoki współczynnik odbicia światła.

Oprawy techniczne

Oprócz wyżej wymienionych opraw funkcjonalno-dekoracyjnych, na rynku dostępne są także modele techniczne, pośród których wymienimy oprawy hermetyczne, świetlówkowe, świetlne oraz awaryjne.

Oprawy hermetyczne – tego rodzaju oprawy stosuje się do oświetlania przestrzeni, w których panują trudne warunki użytkowe, a zainstalowane źródło powinno dobrze oświetlać dużą powierzchnię, wykazując jednocześnie odporność na działanie wody i pyłu oraz innych czynników mechanicznych. Mowa tutaj chociażby o myjniach samochodowych, a także kuchniach przemysłowych, warsztatach, magazynach czy halach.

Oprawa oczkowa Diall 1 x 50 W MR16Oprawa oczkowa Diall 1 x 50 W MR16Oprawa oczkowa Diall 1 x 50 W MR16Oprawa oczkowa Diall 1 x 50 W MR16

Oprawy świetlówkowe – to podłużne oprawy, które są przystosowane do wykorzystania jednego bądź większej liczby świetlówek zamkniętych w szczelnej i odpornej – także na warunki atmosferyczne – obudowie. Podobnie jak oprawy rastrowe sprawdzają się w wielu pracach, dzięki czemu świetnie nadają się do pomieszczeń biurowych, publicznych czy przemysłowych.

Oprawy świetlne – podobnie jak oprawy świetlówkowe składają się najczęściej z dwóch źródeł światła połączonych ze sobą na jednej obudowie. Nie są jednak zamknięte, a ich gabaryty są znacznie mniejsze. Z tego względu sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach wewnętrznych: biurach, sklepach, schowkach czy garderobach.

Oprawy awaryjne – zgodnie z nazwą, są przeznaczone do oświetlania awaryjnego, czyli okazują się przydatne wtedy, gdy główne źródło światła ulega uszkodzeniu. Zazwyczaj tworzy się je z prostych świetlówek liniowych, które nie posiadają gwintu. Świetnie sprawdzają się w miejscach, które wymagają stałego oświetlenia, np. w budynkach użyteczności publicznej, w galeriach czy przy wyjściach ewakuacyjnych.

Klasy opraw oświetleniowych

Podczas wyboru opraw oświetleniowych warto zwrócić uwagę na to, jaką klasę one posiadają. Ważna jest tutaj klasyfikacja, która określa, jaki strumień światła wysyła dana oprawa w półprzestrzeń górną i dolną, oraz ta, która określa ich bezpieczeństwo.

Klasy opraw pod względem wysyłania strumieni światła w półprzestrzeń górną (g) i dolną (d):

Klasa I – oprawy służące do oświetlenia bezpośredniego (g – 0-10%, d – 90-100%),
Klasa II – oprawy służące do oświetlenia przeważnie bezpośredniego (g – 10-40%, d – 60-90%),
Klasa III – oprawy służące do oświetlenia mieszanego (g – 40-60%, d – 40-60%),
Klasa IV – oprawy służące do oświetlenia przeważnie pośredniego (g – 60-90%, d – 10-40%),
Klasa V – oprawy przeznaczone do oświetlenia pośredniego (g – 90-100%, d – 0-10%).

Klasy opraw pod względem bezpieczeństwa:

Klasa 0 – oprawa posiada izolację roboczą, która stanowi ochronę przed porażeniem elektrycznym,
Klasa I – oprawa posiada izolację roboczą z dodatkowym połączeniem ochronnym, które znajduje się w obrębie części przewodzącej prąd,
Klasa II – oprawa posiada podwójną izolację lub wzmocnienie, które nie jest podłączane do przewodu ochronnego,
Klasa III – oprawa nie posiada zacisku ochronnego. Przed porażeniem w jej przypadku chroni natomiast zasilanie jej bardzo niskim napięciem.

Data publikacji: 10.11.2016