icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zmienić usytuowanie żyrandola?

Podczas remontowania wnętrza naszych mieszkań i reorganizowania ustawienia w nim źródeł światła może zdarzyć się, że konieczna będzie zmiana usytuowania oświetlenia centralnego. Nie zawsze musimy uciekać się do pomocy fachowców, bo przeniesienie żyrandola leży w granicach naszych możliwości. Jak to zrobić?

żyrandolOświetlenie centralne coraz częściej zastępowane jest przez coraz liczniejsze punktowe. Co prawda centralny, symetrycznie usytuowany hak żyrandolowy jest ciągle w użyciu, jednak jego znaczenie maleje na korzyść źródeł światła rozmieszczonych przy konkretnych miejscach. Tam gdzie zwykle czytamy w wygodnym fotelu, pojawia się lampa podłogowa. Przy stole – gdzie pracujemy z laptopem – lampa stołowa. Podkreślamy za pomocą odpowiedniego oświetlenia te miejsca we wnętrzach, na które szczególnie często padają nasze spojrzenia. Żyrandol daje jednolite światło ogarniające całe pomieszczenie, które potrzebne jest nam głównie wtedy, kiedy po zapadnięciu zmroku szukamy czegoś, co położone mogło zostać w różnych miejscach.

Wiedząc o tym, że do wywołania określonego nastroju odpowiednie światło jest niezbędne, niejednokrotnie zdarza się, że zmianie ulega i miejsce, i funkcja oświetlenia centralnego. Zamiast wiszącego tuż pod sufitem żyrandola wybieramy lampy, które opuszczamy nad stół, przy którym spotykamy się przy posiłkach lub do którego zapraszamy rodzinę i znajomych. Wraz z regulowanym natężeniem tego typu oświetlenie sprawdza się znakomicie. Kiedy jednak usytuowanie stołu w salonie nie pokrywa się z zastanym umiejscowieniem oświetlenia centralnego, konieczne będzie przemieszczenie tego drugiego.

Nie będzie to trudne, jeśli nad naszymi głowami mamy stelaż z podwieszanym sufitem. Tuż nad płytami go wypełniającymi możemy położyć przewód zasilający, a jedynym naszym zmartwieniem pozostanie wzmocnienie konstrukcji stelażu, tak by wytrzymał ciężar nowego źródła światła. Więcej pracy będą mieli ci, którzy nie mają w salonie podwieszanego sufitu. W tym wypadku nie obejdzie się bez pyłu i pracy w niewygodnych warunkach na wysokiej drabinie.

Do nowego miejsca usytuowania oświetlenia centralnego trzeba wykuć bruzdę w suficie. Jest to niezbędne, bo w niej umiejscowiony zostanie przewód doprowadzający prąd. Jeśli nie boimy się pracy w niekomfortowych warunkach, możemy wykonać ją własnoręcznie. W lepszej sytuacji będą ci, którzy mogą użyć specjalnego narzędzia do tego celu – bruzdownicy. To elektronarzędzie wyposażone jest w dwie równocześnie pracujące tarcze tnące oraz młot wykuwający materiał z pomiędzy obu tarcz. Użycie bruzdownicy nie uchroni nas przed warstwą pyłu, który osiądzie na zabezpieczonych wcześniej meblach, ale znacznie ułatwi nam pracę przy nowym sytuowaniu żyrandola.

usytuowanie żyrandolaJeśli bruzda została wykuta, pozostaje nam tylko zamocowanie haka żyrandolowego w wybranym przez nas miejscu i doprowadzenie do niego przewodu elektrycznego, który łączymy z poprzednim przewodem pozostającym w suficie za pomocą kostki elektrycznej lub szybkozłączki. Oczywiście bruzdę wraz z przewodem wypełniamy szpachlą. Najpewniej okaże się też, że po tego typu zmianie niezbędne będzie pomalowanie całego sufitu, aby uzyskał jednolity kolor. 

Data publikacji: 04.11.2014