icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Oświetlenie LED – kompendium wiedzy

Dobrze dobrane oświetlenie to jeden z najważniejszych aspektów odpowiedniego wykańczania i urządzania wnętrz. Optymalnie dopasowane pod względem barwy emitowanego światła i mocy, a także zamocowane we właściwym miejscu zapewni nam możliwość wygodnego wykonywania codziennych czynności. Jak w tym kontekście sprawdza się oświetlenie LED? Poniżej przedstawimy niezbędne informacje na jego temat.

Zalety i właściwości oświetlenia LED

Wybierając oświetlenie do naszych pomieszczeń mieszkalnych, w głównej mierze kierujemy się wyglądem opraw oświetleniowych. Samo źródło światła, które możemy w nich umieścić, nie jest dla nas decydujące – zapominamy o nim po zamontowaniu lampy, a przypominamy sobie wtedy, gdy żarówka się wypala i należy wymienić ją na nową. Warto jednak poświęcić chwilę, by wybrać oświetlenie, które nie tylko będzie wyróżniało się atrakcyjnym wyglądem, ale także długowiecznością i energooszczędnością. Takie jest właśnie oświetlenie typu LED – bez względu na formę, w jakiej je zastosujemy.

Oszczędność

To podstawowa zaleta ledowych źródeł światła. Pobierają niewielkie ilości prądu, co wiąże się również z obniżeniem rachunków za energię elektryczną. Nie zmieniają także pobieranej energii w ciepło. Chociaż droższe od tradycyjnych żarówek, są od nich znacznie bardziej wydajne, co w połączeniu z innymi zaletami, dają efektywne, opłacalne i ekologiczne źródło światła.

Lampa LED z czujnikiem ruchu EuraLampa LED z czujnikiem ruchu EuraLampa LED z czujnikiem ruchu EuraLampa LED z czujnikiem ruchu Eura

Długowieczność

To druga z najważniejszych zalet oświetlenia ledowego. Szacuje się, że jedna żarówka tego typu może świecić nieprzerwanie nawet przez około 30 tysięcy godzin. Raz zamontowana sprawia, że możemy zapomnieć o potrzebie jej wymiany nawet na 15 lat. Dodatkową ich zaletą jest fakt, że nie gasną całkowicie, a jedynie stopniowo zmniejszają jasność emitowanego światła.

Ekologia i bezpieczeństwo

Ekologiczny charakter oświetlenia LED wynika nie tylko z faktu, że pobiera ono niewielkie ilości energii elektrycznej i jest wydajne. Ważnym aspektem w tym kontekście jest również fakt, że powstaje ono bez udziału substancji, takich jak rtęć czy ołów. Lampy LED nie emitują szkodliwego promieniowania, nie nagrzewają się, a co za tym idzie, nie wymagają również chłodzenia. Są bezpieczne w użytkowaniu i nie grożą poparzeniem. Co więcej, oprawy przystosowane do zamontowania ledowych źródeł światła w całości nadają się do recyklingu – eliminują więc potrzebę ich utylizacji.

Wszechstronność

Oświetlenie ledowe nadaje się do użytku w dowolnym miejscu. Możemy wykorzystać je w każdym z pomieszczeń wewnątrz budynku, a także na świeżym powietrzu. Aby działało właściwie, konieczny jest jedynie dobór odpowiedniej oprawy oświetleniowej i właściwej do naszych celów formy oświetlenia.

Czy wiesz, że...

Oświetlenie LED cechuje się wieloletnią żywotnością. Należy również zaznaczyć, że nie ma na nią wpływu liczba włączeń i wyłączeń lampy – czego nie można powiedzieć np. o świetlówkach.

Oprawa LED Diall Tango barwa ciepła białOprawa LED Diall Tango barwa ciepła białOprawa LED Diall Tango barwa ciepła białOprawa LED Diall Tango barwa ciepła biał

Rodzaje oświetlenia LED

Diody LED dostępne są w kilku różnych formach.

Żarówki LED – wyróżniają się rozmiarem i sposobem mocowania, które dobiera się w zależności od rodzaju posiadanej oprawy oświetleniowej. Do wyboru mamy też produkty o różnej wielkości emitowanego strumienia świetlnego i mocy, a także o określonej barwie – nie tylko białej, ale i w innych kolorach. Żarówki LED mogą być również sterowane pilotem i świecić w kilku trybach.

Listwy LED i taśmy LED – diody umieszczone na listwach bądź w formie elastycznych taśm, podobnie jak żarówki, cechują się różnymi parametrami. Dostępne produkty cechują się różną barwą emitowanego światła, jasnością oraz trybami pracy – mają więc podobne właściwości, jak żarówki. Listwa LED lub taśma mają jednak inną niż żarówka formę, dlatego też pozwalają na wykorzystanie ich w ciekawy, a jednocześnie praktyczny sposób. Wśród taśm i listew ledowych znajdziemy produkty o różnej długości i różnej liczbie diod.

Dekoracje LED – w tej kategorii wyróżnić można szereg produktów, które nie stanowią podstawowego oświetlenia, a sprawdzają się jako dekoracje, które świecą dzięki wykorzystaniu w nich diod LED. Należą do nich: lampki choinkowe, ozdobne kule, lampiony, łańcuchy świetlne czy szereg lampek solarnych, które przeznaczone są do oświetlania ogrodu, tarasu czy balkonu.

Porada eksperta:

Zarówno w przypadku żarówek, jak i taśm LED mamy do wybory produkty emitujące światło w różnych kolorach. Możemy więc zdecydować się na oświetlenie jednokolorowe lub wielokolorowe RGB, którego barwę będziemy mogli wybrać i ustawić w zależności od aktualnych potrzeb lub nastroju, jaki będziemy chcieli

Zasilacz opraw LED Diall 25 WZasilacz opraw LED Diall 25 WZasilacz opraw LED Diall 25 WZasilacz opraw LED Diall 25 W

Oświetlenie LED – jak je wybrać?

To, jaki rodzaj oświetlenia wybierzemy, będzie zależało od miejsca, które chcemy oświetlić oraz jego przeznaczenia. Inny rodzaj oświetlenia sprawdzi się przy biurku, inny pod sufitem, a jeszcze inny w łazience i w ogrodzie.

Salon, sypialnia

W pokojach wypoczynkowych najlepiej sprawdzi się oświetlenie emitujące ciepłe białe światło – barwa taka sprzyja wypoczynkowi i relaksowi i nie męczy oczu. Jeśli szukamy więc żarówki do głównego oświetlenia sufitowego, warto wybrać model ledowy o takiej właśnie barwie.

Gabinet, biuro

Wszędzie tam, gdzie pracujemy lub się uczymy, warto stosować żarówki o zimnej barwie światła, która sprzyja koncentracji i skupieniu. Żarówkę taką możemy wykorzystać np. w lampce biurkowej, która punktowo oświetli miejsce pracy.

Porada eksperta:

Pamiętajmy, że od tego, w jakim miejscu będziemy chcieli umieścić oświetlenie LED, zależeć powinien wybór jasności diod. Do oświetlania miejsc roboczych, takich jak biurko czy blat kuchenny, lepiej wybrać diody jaśniejsze. Do tworzenia dekoracyjnych efektów świetlnych, np. przy suficie czy podłodze, wystarczą natomiast diody o przeciętnej jasności.

Lampa Colours Reflex LED Flex klips chromLampa Colours Reflex LED Flex klips chromLampa Colours Reflex LED Flex klips chromLampa Colours Reflex LED Flex klips chrom

Ogród, taras, balkon

Do oświetlenia przydomowego terenu warto wybrać np. oświetlenie solarne w dowolnej, odpowiadającej nam formie. Sprawdzą się tutaj wbijane w ziemię lampki, lampiony czy kinkiety. Możemy jednak wykorzystać także naświetlacze, lampy wpuszczane w mur, a także taśmy LED – pod warunkiem, że będą zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych.

Oświetlenie LED ma zastosowanie nie tylko podczas oświetlania całych pomieszczeń czy przestrzeni. Odpowiednie produkty pozwalają także na wyeksponowanie dekoracji, a także subtelne podświetlenie elementów wyposażenia.

Za pomocą listwy LED bądź taśmy z łatwością pokreślimy wszelkie półki – zarówno szklane, jak i nieprzezroczyste. Możemy zamontować je nad i pod półką, tworząc w ten sposób elegancką, równomierną poświatę.

Diody umieszczone na taśmach doskonale sprawdzą się także do podświetlania szafek kuchennych – możemy umieścić je pod meblami wiszącymi lub przy podłodze, na poziomie cokołu. Znajdą zastosowanie także w łazienkach, gdzie za ich pomocą możemy oświetlić wannę czy elementy umeblowania. Taką formę oświetlenia wykorzystamy także w celu oświetlenia luster, obrazów czy galerii zdjęć, a także sufitów napinanych i podwieszanych stopni schodów

Porada eksperta:

Jeśli chcemy wykorzystać taśmy LED do oświetlenia łazienki, powinniśmy pamiętać o tym, by wybrany produkt był zabezpieczony przed działaniem wilgoci. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest montaż taśmy umieszczonej w specjalnym wodoszczelnym profilu czy szynie, które ochronią ją nawet przed bezpośrednim wpływem wody.

Lustro Cooke&Lewis Madera 60 x 60 x 2,3 cm z oświetleniem LEDLustro Cooke&Lewis Madera 60 x 60 x 2,3 cm z oświetleniem LEDLustro Cooke&Lewis Madera 60 x 60 x 2,3 cm z oświetleniem LEDLustro Cooke&Lewis Madera 60 x 60 x 2,3 cm z oświetleniem LED

Montaż oświetlenia LED

Sposób montażu oświetlenia ledowego będzie różnił się w zależności od tego, na jaką jego formę się zdecydowaliśmy.

Montaż żarówki LED przebiega dokładnie tak samo, jak mocowanie tradycyjnego jej odpowiednika.

Montując natomiast taśmę LED, niezbędne jest dobranie do niej odpowiedniego zasilacza. Powinniśmy także pamiętać, że taśmy nie można łączyć w dowolnie długie odcinki. Taśmy jednokolorowe możemy dzielić co 5 cm, natomiast RGB co 10 cm. Dobór optymalnej długości taśmy oraz odpowiedniego do niej zasilacza warto powierzyć doradcy.

Porada eksperta:

Montując taśmy lub listwy LED, powinniśmy zadbać o to, by dla oka widoczna była tylko poświata, a nie same diody w postaci jaśniejszych punktów. W tym celu możemy również stosować specjalne profile lub osłony, które będą tłumiły efekt punktowo świecących diod.

Montaż świecących dekoracji ledowych nie wymaga natomiast żadnych specjalnych umiejętności. Wystarczy umieścić je w wybranym miejscu i podłączyć ich wtyczkę do gniazda elektrycznego, by móc cieszyć się jaśniejącymi ozdobami.

Żarówka LED Diall kulka 9 W E27Żarówka LED Diall kulka 9 W E27Żarówka LED Diall kulka 9 W E27Żarówka LED Diall kulka 9 W E27

Data publikacji: 16.02.2016