Instalacje oświetleniowe na Boże Narodzenie

Święta nie tylko kojarzą się z aromatycznymi potrawami, prezentami i choinką. W ciągu długiego, ciemnego i zimnego okresu zimowego, to czas, który urzeka światłem i ciepłem. Dekoracje, którymi chcemy się wtedy otaczać, zazwyczaj wiążą się z oświetleniem. Oznaczają jednak również konieczność wykonywania czynności związanymi z instalacją.

Świetlne dekoracje – instalacja

Podłączenie rozmaitych światełek i lampek wydaje się być łatwe, jednak równie łatwo możemy przeciążyć instalację lub ją uszkodzić. Również ze względu na to, że wszelkie czynności związane z manipulacją przy zasilaniu energią elektryczną mogą być niebezpieczne, należy wykonywać je w odpowiedni sposób. Wśród rozmaitych rodzajów współczesnych dekoracji świetlnych znajdują się liczne propozycje, zarówno tradycyjne, jak i niezwykle nowoczesne. Różnią się technologią, dlatego należy je stosować w zależności od sposobu ich wykonania.

Najbezpieczniejsze lampki świąteczne

Lampki wykorzystujące technologię LED są zdecydowanie bardziej bezpieczne w użyciu niż tradycyjne rozwiązania. Drobne żarowe źródła światła nagrzewają się i mogą powodować topienie się i palenie nawet samej ich obudowy. Również ich moc ma tu duże znaczenie. Jeśli zależy nam na tym, aby dekoracje świąteczne pobierały jak najmniej prądu, ozdoby LED sprawdzą się doskonale. Przy poborze prądu o zdecydowanie mniejszej mocy niż zwykłe lampki, święcą równie intensywnie, a niekiedy nawet bardziej. Diody LED nie wydzielają ciepła, nie zawierają również rtęci, a ze względu na zwartą budowę nawet w wyniku uszkodzenia nie są niebezpieczne (w przeciwieństwie do szklanych żarówek wyposażonych w żarnik).

Instalacje_oswietleniowe_na_Boze_NarodzenieInstalacje_oswietleniowe_na_Boze_NarodzenieInstalacje_oswietleniowe_na_Boze_NarodzenieInstalacje_oswietleniowe_na_Boze_Narodzenie

Niskie napięcie zasilania światełek LED

Taka cecha powoduje, że ryzyko porażenia prądem jest bardzo niewielkie. Gdy jednak wybieramy lampki choinkowe, sople czy kurtyny LED z zasilaczami, upewnijmy się, że są one odpowiednie. Jeśli dekoracje są większej mocy, niskie napięcie zasilania nic nam nie daje, dlatego lepiej pozostać przy zestawach o niskich parametrach.

Światełka różnej mocy

Jeśli chcemy wykorzystać różne światełka i stworzyć jeden zestaw (co zdecydowanie pomaga w utrzymaniu estetyki przestrzeni), jest możliwe, abyśmy połączyli je ze sobą i korzystali z jednej wtyczki, nawet jeśli są różnej mocy. Należy wtedy poszczególne szeregi podłączyć do jednego, odpowiedniego sterownika. Lampki różnych mocy dorównają się do tych, które są słabsze.

Lampki choinkowe – łączone szeregowo czy równolegle? A może jeszcze inaczej?

Z reguły lampki choinkowe były kiedyś łączone szeregowo. Do dziś nie zmieniło się to zbytnio, jednak są one również jednocześnie łączone równolegle. Dekoracje świetlne powinniśmy wybierać dość starannie, ponieważ ich działanie i żywotność w znacznej mierze zależą od jakości. Bywa, że jedna przepalona żarówka spowoduje brak przepływu prądu w całym zestawie, a naprawa takiej awarii jest albo niemożliwa albo nieopłacalna.

Lampki_choinkowe_Jumi_kulkiLampki_choinkowe_Jumi_kulkiLampki_choinkowe_Jumi_kulkiLampki_choinkowe_Jumi_kulki