Jakie oświetlenie łazienkowe wybrać? Zobacz nasze porady

Sztuczne światło lamp to często jedyne oświetlenie w łazience. To od niego w dużej mierze zależy funkcjonalność i przytulność wnętrza. Potraktuj je więc jako kluczowy element wyposażenia. Prawidłowo dobierz nie tylko główne oświetlenie łazienki, ale też to przy lustrze czy w strefie kąpielowej.

Przejdź do następnych akapitów:

  • Oświetlenie ma priorytet
  • Oświetlenie łazienkowe - co wziąć pod uwagę przy jego doborze?
  • Dobre oświetlenie łazienki - porady jakich błędów unikać
  • Zadbaj o swoje bezpieczeństwo
  • Rodzaje światła w łazience
  • Funkcjonalne, dekoracyjne i bezpieczne
oświetlenie łazienkoweoświetlenie łazienkoweoświetlenie łazienkoweoświetlenie łazienkowe

Oświetlenie ma priorytet

Podczas rozmów na temat aranżowania wnętrz oświetlenie często wymienia się pośród dodatków, uatrakcyjniających wnętrze. O ile decyzje o ostatecznym kolorze czy kształcie kinkietów można nieco odłożyć w czasie, tak z rozplanowaniem punktów świetlnych nie powinieneś zwlekać. Dlaczego dobre oświetlenie łazienek jest tak ważne? Co zyskasz nadając mu priorytet równy decyzji o wyborze płytek ceramicznych czy armatury?

Światło w łazienkach musi być przede wszystkim funkcjonalne. To dzięki niemu dokładnie wykonasz czynności związane z poranną toaletą, zrobisz perfekcyjny makijaż przed wyjściem z domu albo równo przytniesz zarost. Odpowiednio doświetlone pomieszczenia są też łatwiejsze w sprzątaniu i urządzaniu. Co ważne dobre światło jest istotne zarówno wtedy, gdy masz w łazience dostęp do okna, jak i w sytuacji, gdy wnętrze bazuje jedynie na sztucznym oświetleniu.

Lampy odgrywają ważną rolę w aranżacji wnętrza. Podkreślają jego styl, nadają mu charakter i uwypuklają kluczowe strefy. Oświetlenie łazienek jest też ściśle związane z wizualnym odbiorem przestrzeni. Prawidłowo rozświetlone pomieszczenie daje złudzenie większego i przestronniejszego metrażu, a małe i ciasne wnętrza nabierają lekkości. Perfekcyjny dobór lamp pozwoli Ci też na zaaranżowanie niewielkiej łazienki w ciemnych kolorach, które są raczej odradzane do takich wnętrz. Jak optycznie powiększyć małą łazienkę? Dobre światło zestaw z dużymi, jasnymi kaflami. Montuj je w każdym możliwym miejscu i łącz z lustrzanymi lub transparentnymi powierzchniami.

Oświetlenie w łazience wpływa też na Twoje samopoczucie. To źle dobrane będzie Cię oślepiało i męczyło Twój wzrok. Z kolei prawidłowo dopasowane stworzy przytulną i nastrojową atmosferę we wnętrzu. Dzięki niemu i precyzyjnie się uczeszesz, i weźmiesz relaksującą kąpiel przy lekko przygaszonym świetle.

oświetlenie łazienkoweoświetlenie łazienkoweoświetlenie łazienkoweoświetlenie łazienkowe

Oświetlenie łazienkowe - co wziąć pod uwagę przy jego doborze?

Liczba punktów świetlnych w łazience uzależniona jest od ich funkcji oraz rozmiaru wnętrza. Dobrym pomysłem jest montaż ściemniacza i instalacja lamp na oddzielnych obwodach. Poza tym oświetlenie łazienki powinno być mocne na tyle, żeby docierać w jej każdy zakamarek, ale nie razić w oczy; a także przystosowane do zamontowania w wilgotnym pomieszczeniu. Jakie parametry odgrywają kluczową rolę podczas wyboru światła?

Dobrze rozmieszczone światło

Projektując oświetlenie we wnętrzu odpowiednio dopasuj je do funkcji, jaką będzie pełniło w pomieszczeniu. Przede wszystkim zamontuj światło na suficie. To ono w głównej mierze rozświetla pomieszczenie i jest niezwykle istotne, gdy w łazience nie ma dostępu do okna. Musi być intensywniejsze niż to, zamontowane przy lustrze, pod prysznicem czy w okolicy wanny.

Ciepłe, neutralne, a może chłodne?

Oświetlenie w łazienkach występuje w jednej z trzech barw - ciepłej, neutralnej lub chłodnej. Do nowoczesnego wnętrza, utrzymanego w białej kolorystyce, pasuje chłodne lub neutralne oświetlenie. Łazienka w ciemnych odcieniach dobrze sprawdzi się z kolei z ciepłym oświetleniem. Pamiętaj jednak, żeby podczas doboru światła kierować się także swoimi preferencjami.

Stare czy nowoczesne oświetlenie w łazience

Tradycyjne żarówki i nowoczesna łazienka? Oświetlenie to było popularne jeszcze kilka dekad temu. Teraz coraz częściej się od niego odchodzi. Dlaczego? Standardowe żarówki charakteryzowały się dużym zapotrzebowaniem na energię, służącą do skutecznego oświetlenia wnętrza. Poza tym emitowana jakość światła była często niezadowalająca. Jego żółty odcień utrudniał przeprowadzenie zabiegów kosmetycznych takich jak nałożenie makijażu, do którego dobór specyfików o danym odcieniu okazywał się po wyjściu z domu mniej lub bardziej nietrafiony.

Te powody przyczyniły się do zmiany oświetlenia w łazience. Teraz stosuje się takie źródła światła, które w o wiele bardziej rzeczywisty sposób odwzorowują barwy widziane w naturalnych warunkach. Do tego celu lepsze są żarówki wykorzystujące technologię LED. Jeśli nie jesteś przekonany do zimnej tonacji białego światła ledowego, wystarczy że wybierzesz oświetlenie o nieznacznie ocieplonej temperaturze barwowej (na przykład 2 700 K) lub zastosujesz białe oświetlenie (o wyższej temperaturze barwowej wyrażanej w Kelwinach) tylko w newralgicznym punkcie łazienki, czyli w najbliższym sąsiedztwie lustra.

Wybierając oświetlenie weź pod uwagę styl wnętrza. O ile nastawienie na nowoczesną oszczędność stylistycznego wyrazu współgra z zastosowaniem opraw wykorzystujących światło chłodne, o tyle trudno sobie wyobrazić, aby takie samo znalazło się w pełnym złoceń pomieszczeniu. W tym drugim z powodzeniem sprawdzą się standardowe żarówki, które choć przypominają swoje odpowiedniki sprzed lat, wykonane współcześnie przejęły wspólną cechę oświetlenia jarzeniowego i ledowego, jakim jest energooszczędność.

Żarówki LED czy halogeny?

Jeśli szukasz trwałego, energooszczędnego oświetlenia w łazience, postaw na LED-y. Takie światło pracuje dłużej i potrzebuje mniejszego zużycia mocy, niż tradycyjne żarówki. LED-y są też bezpieczne - nie nagrzewają się podczas pracy. A halogeny? Uznaje się je jako zdrowe dla oczu. Nie przekłamują kolorów, co jest ważne podczas wykonywania makijażu. Również świecą dłużej niż niegdyś popularne żarówki i zużywają mniej energii.

Moc płynąca ze światła

Nie tylko liczba punktów świetlnych, ale też ich moc ma duże znaczenie gdy projektujesz oświetlenie w łazienkach. Przyjmuje się, że do wnętrza o powierzchni 6 m2 potrzebne jest światło o mocy 75W (przynajmniej jedno ogólne). Na większym metrażu powyżej 10 m2 zamontuj kilka punktów świetlnych, o mocy 50W.

oświetlenie łazienkoweoświetlenie łazienkoweoświetlenie łazienkoweoświetlenie łazienkowe

Dobre oświetlenie łazienki - porady jakich błędów unikać

  • Do strefy przy lustrze wybierz światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego.

  • Zrezygnuj z montażu jednego rodzaju oświetlenia - rozbuduj instalacje i dodaj kolejne źródła światła.

  • Doświetl przestrzeń kąpielową bez względu na to czy masz prysznic czy wannę.

  • Pamiętaj, że światło ma przede wszystkim poprawiać Twój komfort korzystania z łazienki i wykonywania codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, ale też stworzyć nastrojową atmosferę, gdy chcesz się zrelaksować w wannie lub pod prysznicem.

  • Kupując lampę sprawdź jakie światło emituje i z jakich materiałów jest zrobiona. Funkcje praktyczne stawiaj nieco ponad estetycznymi.

  • Lustra w połączeniu z lampami optycznie powiększą przestrzeń. Jednak jeśli ustawisz je w nieodpowiedni sposób, do łazienki wkradnie się poczucie chaosu. Pamiętaj też, że światło odbijają również płytki, więc unikaj nadmiernego rozświetlenia.

  • Funkcjonalność powinna iść w parze z wyglądem, dlatego wybierając model oświetlenia do swojej łazienki nie zapomnij, że musi ono współgrać z wystrojem wnętrza.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Niezależnie od zmieniających się trendów aranżacyjnych ważne jest stosowanie opraw oświetleniowych odpowiednio zabezpieczonych przed kontaktem z wilgocią i wodą. Im umieszczasz je bliżej stref mokrych – brodzika, wanny, kabiny prysznicowej – tym większą wartością IP – a konkretnie drugiej z podanych cyfr, oznaczającej wodoszczelność – powinny charakteryzować się kinkiety, lampy i inne oprawy świetlne. Wybór opraw spełniających to kryterium jest obecnie tak szeroki, że znaleźć możesz ich kształty, kolory i użyte do wykonania materiały, które nie tylko dopełnią stworzoną przez Ciebie aranżację, ale i wyeksponują te spośród elementów, które Twoim zdaniem na to zasługują.

Rodzaje światła w łazience

Co lepiej sprawdzi się jako główne oświetlenie do łazienki - żyrandol czy plafon? Jak doświetlić lustro? Czy i kiedy warto dodać światła skierowane w punkt? Zadajesz sobie któreś z tych pytań projektując oświetlenie łazienki? Porady i wskazówki, które znajdziesz poniżej, pomogą Ci ustalić punkty świetlne i dobrać odpowiednie lampy do pomieszczenia kąpielowego.

Główne oświetlenie

Łazienka o niewielkich rozmiarach może być rozświetlona jednym, ogólnym (górnym) światłem, o ile dociera ono do każdego zakątka pomieszczenia. W takim przypadku dobrym wyborem będzie plafon. Jeśli masz większe pomieszczenie lub okno w łazience, nie rezygnuj z głównego oświetlenia - to ono przede wszystkim oświetla wnętrze. Gdy pomieszczenie jest dosyć duże, śmiało umieść lampy w kilku miejscach na suficie i pomyśl o zawieszeniu żyrandola. Które rozwiązania jeszcze sprawdzą się jako główne oświetlenie łazienkowe?

Jeden z popularniejszych sposobów montażu światła, polega na umiejscowieniu halogenów lub żarówek LED w podwieszanym suficie. Punkty, umieszczane w otworach w płycie, możesz dowolnie rozplanować na całej długości powierzchni stropu lub umieścić je w jednym miejscu. Takie oświetlenie to także dobry sposób na podświetlenie jedynie wybranego obszaru pomieszczenia.

W łazience atrakcyjnie prezentuje się także zamontowane w suficie, nowoczesne oświetlenie liniowe. Chcesz precyzyjnie ustawić światło? Wybierz oświetlenie kierunkowe - reflektorki czy spoty ustawisz w dowolną stronę i doświetlisz całe wnętrze. Zawsze dobrym wyborem będą też tradycyjne żyrandole oraz lampy sufitowe (przeznaczone do wykorzystania w łazience).

Światło przy lustrze

Szklana tafla wisi w łazience nie tylko po to, abyś co rano mógł się w niej przeglądać, ale przede wszystkim umożliwia perfekcyjne wykonanie czynności pielęgnacyjnych - uczesanie czy zrobienie makijażu. Odpowiedni model lampy, zamontowany nad lustrem, dokładnie doświetli Twoją twarz. Dobrze, aby kolor światła zbliżony był do naturalnego, dzięki czemu barwy nie zostaną przekłamane. Który model oświetlenia wybrać?

Masz kilka możliwości na to jak umieścić oświetlenie nad lustrem w łazience. W tym celu zamontuj na ścianie na przykład kinkiety. Koniecznie po obu stronach zwierciadła. Dlaczego dwa kinkiety, a nie jeden? Światło powinno równomiernie oświetlać twarz. Montując lampy po obu stronach lustra, unikniesz powstawania cieni, które utrudniają czynności pielęgnacyjne. Co jeśli nie kinkiety?

Dobrym rozwiązaniem jest zawieszenie specjalnej listwy z oświetleniem nad taflą lustra lub po jego bokach (w tym przypadku również po obu stronach zwierciadła). Ciekawie prezentują się też lustra, w których światło znajduje się za szklaną powierzchnią, tworząc podświetlenie. Taki rodzaj oświetlenia może się okazać niewystarczający - wtedy dodaj jeszcze dekoracyjny kinkiet. Taflę nad umywalką możesz też po prostu oświetlić lampą przymocowaną do sufitu. Ważne, aby nie montować oświetlenia wycelowanego wprost w lustro - odbijające się światło będzie Cię razić.

Twoje lustro znajduje się daleko lub na nieodpowiedniej wysokości i nie widzisz szczegółów? Zamontuj dodatkowe, małe lusterko wysuwane (powiększające). Aktualnie dostępne modele wyposażone są w oświetlenie LED, które jeszcze dokładniej doświetla twarz. Takie lustro pozwoli wykonać dokładny makijaż i precyzyjnie zgolić zarost.

Doświetl strefę kąpielową

Nie musisz być fanem relaksującej kąpieli w nastrojowym, lekko przygaszonym świetle, aby montować oświetlenie w strefie kąpielowej. Zadbaj o odpowiednie lampy nawet wtedy, gdy preferujesz szybki prysznic. Co zyskasz? Komfort podczas mycia się, a także ciekawy efekt aranżacyjny.

Oświetlenie w strefie kąpielowej zamontujesz na dwa sposoby. Przede wszystkim w suficie - nad brodzikiem lub wanną. Dodatkowe elementy oświetlenia, na przykład szczeliny świetlne, umieść na ścianie - zbudują nastrój i podkreślą ciekawą aranżację muru.

Czym kierować się podczas wyboru oświetlenia w strefie kąpielowej? Przede wszystkim umieść je w odpowiedniej odległości od źródła wody. Wybieraj też modele charakteryzujące się wysoką klasą odporności na wilgoć i z izolowanymi oprawami. Do oświetlenia strefy kąpielowej sprawdzi się też ściemniacz. Z jego pomocą szybko zmienisz jasne, główne światło w nastrojową łunę, delikatnie rozświetlającą wnętrze.

Potraktuj światło jako dekorację

Fakt, że oświetlenie pełni we wnętrzach bardzo funkcjonalną rolę, nie znaczy, że nie możesz go wykorzystać także w celach dekoracyjnych. I nie chodzi wyłącznie o stylowe lampy zwracające na siebie uwagę atrakcyjnymi kształtami i formami, ale przede wszystkim o podkreślenie walorów wnętrza. Oświetlenie wbuduj więc w ścianę, podłogę czy specjalne półki.

Użyj go do zaznaczenia motywu dekoracyjnego na ścianie, kształtu płytek czy uwydatnienia fototapety. Przy pomocy światła zwróć też uwagę na stylowe meble lub podkreśl nim kształt armatury. Oświetleniem dopełnij małe nisze w ścianie, na których ustawiasz kosmetyki czy elementy dekoracyjne. Pomyśl też o powierzchniach, przez które światło będzie mogło prześwitywać, tworząc w ten sposób ciekawy efekt na ścianie. Co ważne, oświetlenie nie musi padać prostopadle, wąskim snopem na ziemię. Lampy nadadzą mu także określony kształt (na przykład okrągłą wiązkę). Do dekoracyjnego oświetlenia wykorzystaj też kolory. Barw nie musisz używać na co dzień, a na przykład jedynie podczas relaksu pod prysznicem.

Jaki rodzaj oświetlenia wykorzystać, aby uzyskać dekoracyjny efekt w łazience? Niekwestionowanym liderem w tej kwestii są taśmy LED. Są odporne na wilgoć czy parę wodną, a także wytrzymałe. Działają na bezpiecznym, niskim napięciu. Taśmy LED są też bardzo plastyczne. Z łatwością podkreślisz nimi załamania ściany, wnęki i sprytnie ukryjesz je w szczelinach. Odpowiednio dobraną i umiejscowioną taśmę LED możesz też zamontować pod prysznicem.

Funkcjonalne, dekoracyjne i bezpieczne

Trudno znaleźć w domu drugie pomieszczenie, w którym oświetlenie pełni równie ważną rolę, jak w łazience. Jest ono niebywale istotne szczególnie we wnętrzu pozbawionym dostępu do światła dziennego - tylko to odpowiednio dopasowane sprawi, że przebywanie w pomieszczeniu bez okna będzie komfortowe i przyjemne. Dokładnie więc zaplanuj oświetlenie przed wykończeniem wnętrza, a remont wykorzystaj jako okazję do przerobienia i dopasowania starego oświetlenia do swoich potrzeb. O czym nie możesz zapomnieć?

Przede wszystkim Twoim celem niech będzie funkcjonalna łazienka. Oświetlenie dopasuj do wymiarów wnętrza i zadbaj o to, aby każdy jego fragment był odpowiednio doświetlony. Główne światło wzbogać lampami zamontowanymi bezpośrednio przy lustrze i umywalce. Umieść je też w strefie kąpielowej. Pamiętaj, że istotny jest wybór odpowiedniej barwy światła, jego mocy oraz oprawy (musi być przeznaczona do stosowania w łazience). Fakt, że światło powinno być funkcjonalne, nie oznacza, że nie może być też stylowe.

Wykorzystaj dekoracyjny charakter oświetlenia. Podkreśl nim wyposażenie wnętrza oraz jego aranżację. Odpowiednio dobrane światło wpłynie też na odbiór łazienki. Sprawisz, że stanie się przytulna i optycznie wyda się większa. Dobrze dobrane i rozmieszczone lampy to sojusznicy fanów ciemnych wnętrz, które wyglądają bardzo elegancko, ale mogą powodować efekt przytłoczenia.

Wreszcie użyj lamp do uzyskania nastrojowego efektu w łazience. Odpowiednie ściemnione światło stworzy romantyczną atmosferę, a także pomoże Ci zrelaksować się po intensywnym dniu. Szukając ukojenia w kąpieli o wiele przyjemniej otaczać się przytłumionym oświetleniem, niż tym oślepiającym.