Produkty

Jak dobrać moc żarówki ledowej?

Jak dobrać moc żarówki ledowej?

Źródła światła wykorzystujące technologię LED coraz śmielej wypierają z użycia tradycyjne żarówki. Abyśmy mogli jednak uzyskać dzięki nim taki sam efekt, jak dzięki klasycznym źródłom światła, potrzebne są nie tylko odpowiednie oprawy oświetleniowe. Powinniśmy również zasięgnąć wiedzy, jak przeliczyć moc świecenia diod na waty.

Kupując tradycyjne żarówki, kierujemy się oznaczeniem dotyczącym ich mocy, które podawane jest w watach [W]. Wskaźnik ten określa, ile prądu zużywa żarówka. W przypadku produktów ledowych moc strumienia świetlnego wyrażana jest w lumenach [lm] – informują one nie o ilości pobranego prądu, ale o ilości emitowanego światła.

Lampka z żarówką ledAby dobrać zamiennik tradycyjnej żarówki, jej moc należy pomnożyć przez 10 – w ten sposób otrzymamy przybliżoną wartość wyrażoną w lumenach, która pozwoli jednocześnie dobrać ledowe źródło światła świecące z taką siłą, jak dotychczasowy, starszy model. Tradycyjnej żarówce o mocy 40 W będzie więc odpowiadała żarówka LED 400 lm.

Możemy postąpić również na odwrót i moc żarówki tradycyjnej podzielić na 10 – otrzymamy przybliżoną wartość mocy odpowiadającej jej żarówki ledowej. Przyjmuje się więc, że 1 W poboru mocy daje 10 W światła oddanego przez żarówkę LED. Przykładowo:

-żarówka LED 2 W będzie świeciła jak tradycyjna żarówka 20 W,
-żarówka LED 5 W będzie świeciła maksymalnie z mocą tradycyjnej żarówki 50 W.

Założenie to nie dotyczy jednak żarówek ledowych o mocy powyżej 5W, w przypadku których wartość oddawanej mocy spada. I tak:

Żarówka LED-żarówka LED o mocy 7 W osiągnie maksymalnie moc zwykłej żarówki 60 W,
-żarówka LED o mocy 8 W odda najwięcej 66W,
-żarówka LED o mocy 10 W będzie świeciła najdalej jak żarówka75 W.

Warto także wiedzieć, jak liczba lumenów będzie odpowiednia do spełniania danej roli:

Żarówki LED o mocy świecenia do 200 lm zalicza się do słabszych. Jako podstawowe źródło światła sprawdzą się one tylko w co najmniej potrójnych oprawach.

Żarówki LED o mocy od 200-500 lm są modelami o średniej mocy. Jeśli mają spełniać role oświetlenia głównego sprawdzą się w oprawach wielożarówkowych. W innym przypadku można zastosować je w lampkach wolnostojących.

Żarówki LED o mocy powyżej 500 lm dają najmocniejsze światło. Jedno takie źródło światła wystarczy do oświetlenia dużego pomieszczenia.

Dodajmy jednak, że dane te są jedynie poglądowe – żarówki LED mogą różnić się od siebie jakością wykonania, a przede wszystkim rodzajem zastosowanych w nich diod, co w znaczny sposób wpływa na ich funkcjonowanie oraz żywotność.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Ciekawe pomysły na oświetlenie loftowe

Ciekawe pomysły na oświetlenie loftowe
Możesz zadecydować o charakterze oświetlenia w pomieszczeniu. Lampy loftowe pasują wbrew pozorom do wnętrz w różnych stylach. Masz pełną kontro...
Czytaj więcej

U źródeł światła!

U źródeł światła!
Wybieranie lamp potrafi przyprawić o prawdziwy zawrót głowy, a do tego są jeszcze żarówki. Zwykle znacznie więcej uwagi przykładamy do d...
Czytaj więcej

Lampki wtykowe LED – gdzie mogą się przydać?

Lampki wtykowe LED – gdzie mogą się przydać?
Oświetlenie we wnętrzu pełni rolę funkcjonalną i dekorującą. Jeśli potrzebujemy doświetlić pomieszczenie, do wyboru oprócz tradycyjnych kinkietów, lam...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
17.11.2016
no z tymi ledami to właśnie jest problem :P ja nie umiem tego sama przeliczać, a nie wiedziałam, że na opakowaniach są takie przeliczniki najczęściej i kupiłam za słabe. na szczęście mogłam wymienić.

Ocena i komentarz dla:

Jak dobrać moc żarówki ledowej?