Produkty

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie domu może całkowicie odmienić wnętrze, rozjaśnić ciemne zakamarki i pomóc w stworzeniu idealnej atmosfery. Jednak przy tak dużym wyborze i tak wielu różnych stylach czasem nie wiadomo, od czego zacząć. Nasz praktyczny przewodnik pomoże Ci znaleźć idealne oświetlenie do każdego pomieszczenia i zakątka w domu. 

Przejdź do następnych akapitów:

Jak zaprojektować oświetlenie w domu?

Oświetlenie wewnętrzne to jedna z kluczowych kwestii, które powinniśmy przemyśleć przed remontem i uwzględnić ją już na etapie sporządzania podstawowego projektu. Często bowiem zdarza się sytuacja, że zaczynamy korzystać z już urządzonego wnętrza i nagle okazuje się, że brakuje nam na przykład oświetlenia nad blatem kuchennym. Aby zapobiec takim sytuacjom zadaj sobie na początku kilka pytań.

Lampa wisząca GoodHome Nedoki 1-punktowa E27 90 cm miedź

Pierwsze, najważniejsze: w jaki sposób wykorzystasz przestrzeń? I tutaj najlepiej sporządzić wstępny projekt uwzględniający rozkład pomieszczeń, ustawienie mebli. 

Kolejną kwestią jest podzielenie mieszkania na strefy: czy będzie to strefa wypoczynku i miejsce relaksu po całym dniu? A może przestrzeń wielofunkcyjna, jak na przykład pokój gościnny, który służy także jako domowe biuro, albo miejsce ze stołem kuchennym, przy którym dzieci mogą odrabiać lekcje? A może w tym miejscu będzie toaletka, która wymaga dostępu do naturalnego światła?

Warto również zastanowić się kto będzie korzystać z danego pomieszczenia. Innego oświetlenia wymaga salon, z którego korzystają wszyscy domownicy, do którego zaprasza się również gości, a innego sypialnia.

Jeśli już masz ogólny pogląd, jak powinno wyglądać oświetlenie domu, przejdź do kolejnych kwestii. Dobrze dobrane oświetlenie wewnętrzne to inwestycja na lata!

Oświetlenie w domu - źródło światła jest istotne

Planując oświetlenie wnętrz, określjego właściwe parametry. Bardzo ważne jest to, by było ono komfortowe dla oczu. Nie ma nic gorszego niż powrót po 8 h pracy przed komputerem do mieszkania ze złym oświetleniem wewnętrznym. Zwróć jednak uwagę, by było jednocześnie odpowiedniew zależności od czynności wykonywanych w danej przestrzeni.

Kinkiet GoodHome Zosca 1-punktowy E27 czarny

Oświetlenie do domu - jakie parametry uwzględnić?
Podstawowymi parametrami podczas planowania oświetlenia domu są:

  • Kąt padania światła - czyli kąt, pod jakim emitowane jest światło.

  • Kelwiny - czyli barwa światła. Wraz ze wzrostem liczby kelwinów światło zmienia barwę z ciepłej żółtej na bielszy odcień.

  • Lumeny - czyli natężenie światła. Im wyższa liczba lumenów, tym jaśniejsze jest światło.

Istnieją trzy główne typy oświetlenia, a każdy z nich ma inne przeznaczenie. Wyjaśniamy na co zwrócić uwagę

Oświetlenie ogólne – jak je dobrać?

Oświetlenie ogólne to najważniejsze źródło światła w pomieszczeniu, które charakteryzuje się największą liczbą lumenów. Określa się je również mianem oświetlenia głównego. Jest to pierwsze źródło światła, które włączamy po wejściu do pomieszczenia.

Pozostałe źródła światła to oświetlenie funkcjonalne i akcentujące, które stanowią oświetlenie dodatkowe. Oprawa do wykorzystania w oświetleniu ogólnym - wisząca, sufitowa lub spot - zapewnia szeroki kąt padania światła, co pozwala dobrze oświetlić całe pomieszczenie.

Lampa wisząca GoodHome Monzoni 6-punktowa E27 czarna

W oświetleniu ogólnym zastosuj ciepłe białe światło. Takie światło charakteryzuje się parametrami, które zapewnią Ci dobre oświetlenie pomieszczenia. Najlepsze parametry to:

  • Temperatura barwowa 2700 kelwinów,

  • Szeroki kąt padania światła,

  • Jasność powyżej 1000 lumenów.

Jeśli zależy Ci więc na oświetleniu całej przestrzeni, zastosuj szeroki kąt padania światła. Wybierz przezroczysty klosz, którzy nie będzie zmieniał barwy światła. Pamiętaj, że im wyższa liczba kelwinów, tym światło jest zimniejsze i bielsze, a barwa światła bardziej ożywiająca. Dobrze dobrane oświetlenie ogólne to już połowa sukcesu!

Oświetlenie funkcjonalne – nadaj odpowiednie funkcje pomieszczeniu

Jak zaprojektować oświetlenie w domu? Jedną z ważniejszych kwestii jest dobranie oświetlenia do funkcji, jakie ma ono pełnić w danym pomieszczeniu.

Oświetlenie funkcjonalne rozjaśni te miejsca w domu, które mają konkretne funkcje i w których wykonujesz określone czynności.

Oświetlenie podszafkowe doskonale sprawdza się podczas gotowania.Lampy stołowe lub biurkowe sprawdzą się idealnie do pracy.Lampy ścienne nadadzą się natomiast do czytania, a kinkiety i spoty to znakomity wybór w przypadku łazienek.

Lampa stołowa GoodHome Armanty 1-punktowa E27 biała

Jeżeli chcesz się skupić na konkretnym zadaniu do wykonania wybierz oświetlenie, które pozwoli Ci odpowiednio skierować wiązkę światła i dostosować jej szerokość. Takie oświetlenie najczęściej będzie jasne i punktowe. Możesz zastosować je również w przestrzeniach pod szafkami kuchennymi, we wnękach, nad kuchenką lub miejscem pracy.

W oświetleniu funkcjonalnymzastosuj neutralne białe światło. Najczęściej zalecane wartości to 4000 kelwinów i w przybliżeniu 600-1000 lumenów. Aby skupić światło w miejscu, w którym jest potrzebne, i zapewnić oświetlenie do pracy, rozpraszając światło na powierzchni, zastosuj średni kąt padania światła

Oświetlenie akcentujące – stwórz odpowiedni nastrój w swoim domu

Oświetlenie akcentujące pomaga stworzyć nastrój i odpowiednią atmosferę. Służy do podkreślania wystroju pomieszczenia i nadaje przestrzeni łagodniejszy i bardziej przytulny charakter. Ten typ oświetlenia sprawdzi się idealnie podczas wieczornego relaksu, romantycznej kolacji lub przyjemnego rodzinnego posiłku.

W oświetleniu akcentującym zastosuj ciepłe białe światło. 2700 kelwinów i poniżej 600 lumenów to parametry pozwalające stworzyć ciepłą i przytulną atmosferę. Zastosuj wąski kąt padania światła i zaciemniający klosz, aby uzyskać odpowiednie światło do wybranych czynności i jednocześnie efekt dekoracyjny, który nada charakteru Twojemu wnętrzu.

Kinkiet GoodHome Ghlin 1-punktowy E27 czarny

Nie musisz ograniczać się do jednego rodzaju oświetlenia w danym pomieszczeniu - oświetlenie akcentujące i funkcjonalne doskonale się uzupełniają i idealnie nadają się do wydzielania różnych stref w obrębie jednej przestrzeni. Od gotowania i sprzątania, aż po czytanie i odpoczynek - wszystkie te czynności wymagają zachowania właściwej równowagi w zakresie oświetlenia. Różnorodność źródeł światła pozwoli Ci uzyskać odpowiednią atmosferę we wnętrzu i umożliwi optymalne podkreślenie piękna każdego zakamarka i przestrzeni w domu. Twój pokój dzienny może wymagać delikatnego, subtelnego oświetlenia, ale być może masz miejsce, w którym czytasz lub dajesz upust kreatywności. W takim przypadku konieczne może być wzbogacenie tej przestrzeni o jaśniejsze oświetlenie funkcjonalne. Pamiętaj, to od Ciebie zależy jaki efekt chcesz uzyskać i jakie oświetlenie wewnętrzne wybierzesz.

Dobre oświetlenie wnętrz - zwróć uwagę na charakter pomieszczenia

Różne miejsca w domu będą wymagały rożnych kombinacji typów oświetlenia dostosowanych odpowiednio do ich wymagań i funkcji. Od jasnych kuchni i uczęszczanych łazienek, aż po spokojniejsze przestrzenie, w których można się wyciszyć. Zastanawiając się nad wyborem optymalnego oświetlenia do różnych pomieszczeń, weź pod uwagę ich charakter. Inne oświetlenie zastosuj do jasnej kuchni, inne do często uczęszczanej łazienki, a inne do sypialni, która z założenia ma służyć odpoczynkowi i relaksowi. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek na oświetlenie domu.

Lampa wisząca GoodHome Apennin 35 W E27 biała

Korytarz i wejście

Liczy się pierwsze wrażenie, a wyraziste oświetlenie ogólne pomaga podkreślić estetykę wnętrza. Oprawy wiszące, spoty i lampy sufitowe dobrze sprawdzą się w korytarzu, a zastosowanie przezroczystego klosza w oprawach wiszących dopełni aranżację wnętrza. Lampy stołowe na stoliku bocznym zapewnią też odrobinę światła akcentującego, które nada wnętrzu bardziej gościnny wygląd, a także sprawią, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne,

Pokój dzienny

Zróżnicowane przestrzenie, takie jak pokój dzienny, są idealnym miejscem do zastosowania różnych rodzajów oświetlenia. Lampy wiszące lub sufitowe to standardowe rozwiązanie, które pomaga rozjaśnić ciemne zakamarki, zrównoważyć światło, a nawet zmniejszyć zmęczenie! Stanowią główne źródła światła w każdym domu i nadają się do codziennych zadań.

Kiedy jednak włączasz światło wieczorem, z pewnością zależy Ci na ciepłym, odprężającym odcieniu. Wykorzystanie w aranżacji wnętrza lampy stołowej lub podłogowej stanowi doskonały sposób na zmianę nastroju. Wybór stylowego egzemplarza to pozornie niewielka zmiana, która jednak finalnie zrobi różnicę. Dzięki wyróżniającej się lampie wygodny fotel do czytania może zmienić się w przytulny kącik do odpoczynku.

Lampa stołowa GoodHome Darrah 1-punktowa E27 biała

Chcesz oświetlić pomieszczenie w bardziej subtelny sposób? Wybierz kinkiet! Dostępne są różnorodne modele: od tradycyjnych kinkietów i oświetlenia teksturowanego, które zapewnią Ci miękkie, rozproszone światło, aż po eleganckie i nowoczesne kinkiety świecące w górę i w dół, które rzucają światło bezpośrednio na ścianę.

Kuchnia

Kuchnia to centralny punkt każdego domu. Przygotowujesz w niej obiady, spożywasz rodzinne posiłki, a nawet zdarza się, że dzieci odrabiają w niej lekcje! W związku z tym potrzeba tu naprawdę dużo światła. Spoty i oczka sufitowe zapewniają mocne, skupione światło, które jasno oświetli konkretne miejsca. Spoty to subtelny sposób na oświetlenie całej przestrzeni i zapewnienie idealnych warunków oświetleniowych do czynności takich jak siekanie, gotowanie czy sprzątanie. Każdą żarówkę można ustawić pod wybranym kątem, aby skupić światło dokładnie w tym miejscu, które ma zostać oświetlone.

Półka podświetlana GoodHome Caraway 60 cm

Pamiętaj też o podświetleniu blatu chłodniejszym światłem - w tym celu możesz użyć taśm LED, listew lub rozwiązań podszafkowych.

Jadalnia

Jeśli chodzi o jadalnię lub inną przestrzeń pełniącą jej funkcję, najważniejsze jest stworzenie komfortowej i przyjaznej atmosfery, która pomoże wszystkim się zrelaksować i wprowadzi w odpowiedni nastrój. Lampy wiszące umieszczone nad stołem mogą być po prostu elementem oświetlenia ogólnego, ale również stanowić wyraźną deklarację preferencji estetycznych domowników. Za pomocą lamp stołowych i podłogowych można regulować poziom oświetlenia, aby nadać przestrzeni odpowiedni charakter. Jak widzisz, oświetlenie do domu oprócz funkcji praktycznej, pełni również funkcję dekoracyjną.

Sypialnia

Lampa stołowa GoodHome Trianoy 1-punktowa E14 biała / drewno

Do sypialni doskonale pasuje oświetlenie ogólne i funkcjonalne. Kinkiety to świetny wybór do czytania, a także do oświetlenia stolików nocnych i toaletek. Zamontowanie świecącego w dół kinkietu z boku łóżka zapewni Ci wygodne w obsłudze światło do czytania, które nie będzie razić w porze nocnej. Aby je wyłączyć, nie musisz wychodzić z ciepłego łóżka! Równie funkcjonalne może być umieszczenie lampy na komodzie lub stoliku nocnym. Wybór jest ogromny - od prostych, a jednocześnie nowoczesnychlamp stołowych, aż po modele ze zdobionymi kloszami. Wszystko zależy od Twojego gustu i preferencji. Jeśli cenisz łatwość obsługi i walory praktyczne, zapoznaj się z naszą ofertą żarówek LED z możliwością ściemniania, lamp sterowanych dotykiem oraz inteligentnych źródeł światła.

Domowe biuro

W celu poprawy skupienia i koncentracji, zacznij od oświetlenia ogólnego, upewniając się, że wszystko jest dobrze widoczne. Następnie dodaj oryginalną lampę biurkową lub podłogową, która zapewni dodatkowe oświetlenie funkcjonalne w pobliżu miejsca pracy.

Łazienka

Lampa LED Emera Colours nad lustro IP44

Często jest to jedno z najmniejszych pomieszczeń w domu, które jednak musi spełniać szereg funkcji. Właśnie dlatego kluczową kwestią jest zastosowanie w łazience różnych rodzajów oświetlenia - chodzi nie tylko o stworzenie przestrzeni, w której każdy może przygotować się do kolejnego dnia, ale także miejsca umożliwiającego wieczorny relaks i odpoczynek. Jeśli w pomieszczeniu brakuje naturalnego światła, oświetlenie ogólne jest konieczne, aby dobrze oświetlić przestrzeń. Jako oświetlenie ogólne w łazience wyjątkowo dobrze sprawdzają się lampy sufitowe i kinkiety, natomiast do codziennych czynności doskonale nadają się oczka sufitowe, spoty, lampy szafkowe i lampy montowane wokół luster. Z kolei do takich czynności jak golenie czy nakładanie makijażu warto wybrać montowany w pobliżu lustra kinkiet o chłodnej barwie (4000 kelwinów), który doskonale oświetli twarz.

Oświetlenie w domu - postaw na jasne i oryginalne rozwiązania

Jak widzisz, oświetlenie w domu to niezmiernie ważna kwestia w aranżacji wnętrz. Nawet najlepszy projekt wnętrza się nie sprawdzi, jeśli nie zadbasz o dobrze dobrane oświetlenie wewnętrzne.


Oświetlenie nie tylko umożliwia nam zobaczenie otaczających nas przedmiotów, ale także pozytywnie wpływa na wygląd wnętrza i nastrój panujący w każdej przestrzeni, dlatego ważne jest, aby uwzględnić również walory estetyczne. Muszą one współgrać z pozostałymi elementami wnętrza.W asortymencie sklepu znajdziesz wiele możliwości - jedne żarówki przypominają diamenty, inne mają piękny kształt kuli - mogą być nie tylko funkcjonalne, ale także mieć wartość dekoracyjną i naprawdę wyróżniać się wyglądem. W przypadku żarówek inteligentnych możesznawet sterować źródłem światła nie wstając z fotela. Do wyboru jest szeroka gama odcieni i nastrojów, które możesz dostosować do swojej aktywności. Dobierz właściwe oświetlenie, stwórz harmonijną aranżację wnętrza lub wyraź swój styl.

Data publikacji: 27.07.2020
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jakie oświetlenie w salonie sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!

Jakie oświetlenie w salonie sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!
Wszystko się liczy, gdy chcesz urządzić salon. Oświetlenie, meble, kolor ścian, dobór tkanin – to wszystko ma ogromne znaczenie. Dzisiaj ...
Czytaj więcej

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę
Choć może Ci brakować letniego słońca, sezon jesienno-zimowy ma swój wyjątkowy urok. Odpowiednie oświetlenie na jesień i zimę może sprawić, że ...
Czytaj więcej

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, jakie są rodzaje opraw oświetleniowych i które najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w n...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?