Produkty

Jak samodzielnie zawiesić i podłączyć żyrandol?

Jak samodzielnie zawiesić i podłączyć żyrandol?

Lampę sufitową można spokojnie zawiesić samodzielnie. Nie potrzebujemy do tego rąk fachowca, ale garść wiedzy, która pomoże nam w bezpiecznym przeprowadzeniu całej instalacji.

bezpiecznikiZaczynamy zawsze od wyłączenia bezpiecznika, którym odetniemy dopływ prądu do naszych przewodów przygotowanych do zawieszenia lampy. Jeśli nie mamy pewności, czy wyłączyliśmy odpowiedni bezpiecznik, sprawdźmy to przy pomocy próbnika elektrycznego. Wystarczy, że jego metalowym kocem dotkniemy każdy z kabli (uwaga - pod żadnym pozorem nie dotykamy ich jednocześnie).

Jeśli prąd rzeczywiście jest wyłączony to lampka próbnika nie powinna się świecić.

Wiemy, że dobrze wyłączyliśmy bezpiecznik. Czas zatem na przymocowanie do sufitu haka, na którym będzie później wisiała nasza lampa.

Pierwszy krok to naszkicowanie na suficie miejsca jego wkrętu. Hak powinien się znaleźć maksymalnie blisko przewodów. Osłona lampy tylko wtedy będzie bowiem w stanie je przysłonić. Jeśli boimy się naruszenia struktury kabli, zapamiętajmy, że przewód elektryczny zwykle biegnie w kierunku ściany, na której jest wyłącznik i w tym obszarze nie powinniśmy wiercić.

Aby być pewnym, że wykonujemy profesjonalne wiercenie, najlepiej użyjmy do tego celu wiertarki udarowej. Tylko wtedy będziemy mogli dopasować idealne wiertło do struktury naszego sufitu (inne do betonu i inne do średnicy kołka rozporowego).

W tak wykonany otwór możemy włożyć kołek rozporowy. Jeśli nasz sufit wykonany jest ze stropów żelbetonowych, lepiej użyć kołków uniwersalnych.żyrandol

Prawidłowe wkręcenie haka sufitowego powinno najpierw odbywać się ręcznie, a później przy pomocy kombinerek.

Nasza instalacja jest już prawie gotowa. Wystarczy jeszcze podłączyć wszystkie przewody. W tym celu nożykiem usuwamy izolację kabli na wysokość około 1 cm. Oczywiście długość przewodów możemy skrócić, jeśli okażą się zbyt długie dla naszej lampy.

Czarny i brązowy przewód przykręcamy do jednej plastikowej kostki. Drugą kostkę łączymy z pozostałymi dwoma przewodami.

W ostatnim etapie instalacji wieszamy naszą lampę na haku. Oczywiście wcześniej regulujemy jej długość tak, by wisiała ona na odpowiedniej wysokości.

Przykręcamy przewody lampy do odpowiednich kostek (zgodnie z instrukcją dołączoną do lampy). Na zakończenie chowamy wszystkie przewody do plastikowej osłonki.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

I wszystko jasne, czyli wybieramy lampy!

I wszystko jasne, czyli wybieramy lampy!
Światło, nie tylko słoneczne, w naturalny w sposób reguluje naszą aktywność oraz nastrój. Nie bez powodu w jasnych, ciepłych wnętrzach czujemy się kom...
Czytaj więcej

Jedno wnętrze, wiele funkcji – jak to osiągnąć?

Jedno wnętrze, wiele funkcji – jak to osiągnąć?
Ograniczony metraż, zbyt mała liczba pokoi, brak funduszy na remont – to wszystko sprawia, że niekiedy musimy zorganizować przestrzeń wielofunkc...
Czytaj więcej

Projekt przedpokoju – o czym warto pamiętać?

Projekt przedpokoju – o czym warto pamiętać?
Przedpokój to pomieszczenie, które robi pierwsze wrażenie, jest wizytówką naszego wnętrza i zaprasza gości do środka. Powinno to być jednak miejsce ni...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
16.01.2017
ja się mimo wszystko trochę boję sam grzebać w instalacji elektrycznej :P ale jakbym kiedyś stanął przed koniecznością, to będę wiedział co robić!
03.04.2016
No to gra gitara! Już myślałem, że będę musiał wzywać fachowca, a to można samemu, dobra instrukcja, dzięki!

Ocena i komentarz dla:

Jak samodzielnie zawiesić i podłączyć żyrandol?