Jak zawiesić żyrandol? Instrukcja

Czy wieszanie żyrandola to trudne zadanie? Dzięki naszemu poradnikowi zrobisz to samodzielnie! W artykule krok po kroku wyjaśniamy, jak zawiesić żyrandol oraz podpowiadamy, jakich narzędzi potrzebujesz podczas pracy. Czytaj dalej!

Żyrandole, niegdyś kojarzone z pełnymi przepychu pałacami, od kilku lat znów święcą triumfy. Cenimy je nie tylko za elegancki design, ale i aspekty praktyczne – żyrandole nie zabierają wiele miejsca, a jednocześnie zapewniają dużą ilość światła. Pasują też do różnorodnych wnętrz – zarówno klasycznych i glamour, jak i nowoczesnych czy industrialnych.

Zakupiłeś już idealny model i zastanawiasz się, jak założyć żyrandol? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszą instrukcją. 

Jak zawiesić żyrandol? Poradnik krok po kroku

Aby ułatwić Ci pracę, podzieliliśmy ją na kilka etapów. Nie pomijaj żadnego z nich – chociaż wieszanie żyrandola nie jest trudnym zadaniem, to kolejność działań jest tu niezwykle ważna.

Krok 1: Znalezienie odpowiedniego miejsca

Na początek zastanów się, gdzie chcesz zawiesić swój żyrandol. To dość strojny typ lampy, dlatego może wisieć w centrum pomieszczenia, aby stanowić jego kluczową ozdobę.

Gdy wieszasz żyrandol w jadalni, dobrym miejscem będzie to bezpośrednio nad stołem. Podobnie w salonie, gdzie oświetli stolik kawowy. Pamiętaj jednak, aby zachować odpowiedni odstęp między dolną częścią lampy a blatem stołu – inaczej żyrandol może przeszkadzać podczas sprzątania czy posiłków. 

Przeczytaj także artykuł: Oświetlenie stołu - jakie wybrać?

Krok 2: Wyłączenie bezpiecznika

Gdy już wybierzesz najlepsze miejsce dla lampy, zadbaj o kwestię bezpieczeństwa. Dlatego przed przystąpieniem do pracy wyłącz bezpiecznik, aby odciąć dopływ prądu do przewodów przygotowanych do zawieszenia żyrandola. 

Upewnij się dwa razy, że prąd na pewno jest odłączony, a jeśli wciąż nie jesteś pewien, czy wyłączyłeś odpowiedni bezpiecznik, sprawdź to przy pomocy próbnika elektrycznego. Jak to zrobić? Metalowym kocem próbnika dotknij każdego z kabli. Koniecznie pamiętaj jednak, aby nie dotykać ich jednocześnie. Jeśli prąd został wyłączony, lampka próbnika nie powinna się świecić.

Krok 3: Przymocowanie haka do sufitu

Jak zawiesić ciężki żyrandol, aby solidnie trzymał się sufitu? Do tego przyda się hak.

Na początek zaznacz na suficie ołówkiem miejsce, gdzie zawiesisz żyrandol. Hak niech znajdzie się jak najbliżej przewodów, aby osłona mogła go estetycznie ukryć. Aby nie naruszyć struktury kabli, staraj się nie wiercić dziur w miejscach, gdzie przewody biegną w stronę przełącznika. 

Do wiercenia użyj najlepiej wiertarki udarowej, aby jak najlepiej dopasować rodzaj wiertła do ściany. W wywiercony otwór włóż kołek rozporowy. Następnie wkręć hak – najpierw ręcznie, a później za pomocą kombinerek. 

Zobacz również: Rozmiar żyrandola a wytrzymałość sufitu

Krok 4: Podłączenie przewodów

Praca niemal zakończona! Musisz jeszcze tylko podłączyć wszystkie przewody. Użyj do tego nożyka i usuń izolację kabli na wysokości około 1 cm (jeśli przewody wciąż są za długie, odpowiednio je skróć). 

Zwróć uwagę na kolory przewodów. Brązowy oraz czarny podłącz do jednej plastikowej kostki. Drugą połącz z pozostałymi kablami. 

Krok 5: Wieszanie żyrandola

Przed nami ostatnia prosta, czyli zawieszenie lampy na haku. Delikatnie przykręć przewody lampy do odpowiednich kostek (zwróć uwagę na instrukcję dołączoną do żyrandola). Następnie schowaj wszystkie kable do plastikowej osłonki. 

A jak skrócić lampę wiszącą? Większość modeli posiada opcję ręcznego modelowania długości żyrandola. 

Sprawdź też: Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

jak-zawiesic-zyrandoljak-zawiesic-zyrandoljak-zawiesic-zyrandoljak-zawiesic-zyrandol

Jak zawiesić żyrandol? Lista niezbędnych narzędzi

Skoro już wiesz, jak krok po kroku zawiesić żyrandol, podsumujmy jeszcze, jakie narzędzia przydadzą Ci się do pracy.

Pierwsze z nich to oczywiście… żyrandol! Zdecyduj się na model, który pasuje do klimatu wnętrza, mebli oraz dodatków, a jednocześnie jego wymiary pasują do wielkości pomieszczenia. Żyrandol nie może przytłoczyć wnętrza, więc zwróć uwagę na jego wymiary.

Pozostałe narzędzia to:

  • przyrząd do mierzenia odległości, jeśli chcesz zawiesić żyrandol na środku sufitu;

  • ołówek, którym zaznaczysz miejsce wieszania;

  • próbnik elektryczny do sprawdzenia przepływu prądu;

  • solidny hak;

  • wiertarkę, np. udarową;

  • kołek rozporowy;

  • nożyk do przecinania przewodów. 

Znajdziesz je oczywiście w sklepie z narzędziami i materiałami budowlanymi, takim jak np. Castorama. 

jak-zawiesic-zyrandoljak-zawiesic-zyrandoljak-zawiesic-zyrandoljak-zawiesic-zyrandol

Wieszanie żyrandola. Podsumowanie 

Jak widzisz, wieszanie żyrandola nie jest trudne – potrzebujesz nieco wolnego czasu, ochoty na majsterkowanie oraz kilku podstawowych narzędzi.

Jeśli Twoja skrzynka na przybory jest pusta, zajrzyj do Castoramy. W naszych sklepach stacjonarnych, zlokalizowanych w całej Polsce oraz sklepie online znajdziesz wszystkie niezbędne materiały i akcesoria do lamp. Posiadamy także modne i praktyczne lampy wiszące i ściennestojące oraz taśmy LED od renomowanych, polskich i zagranicznych producentów, dlatego koniecznie sprawdź nasz asortyment! 

Data publikacji: 29.09.2014

Data aktualizacji: 14.09.2022