Oprawa sufitowa natynkowa – montaż i instrukcja wideo

Oprawy oświetleniowe to specjalne, niewielkie oczka, które są przystosowane do montażu w sufitach podwieszanych. Są obecnie bardzo popularne i nic nie wskazuje na to, by sytuacja ta miała się zmienić. Tym bardziej że przemawia za nimi stosunkowo łatwy montaż, który możesz przeprowadzić we własnym zakresie.

Możesz je zainstalować w niemal każdym wnętrzu, zarówno tym domowym, jak i biurowym czy instytucji publicznej. W jakiej formie może być umieszczona oprawa sufitowa natynkowa? Montaż może zostać wykonany jako oświetlenie centralne, kiedy umieścisz je w kilku punktach, i jako punktowy, np. oświetlenie lustra łazienkowego, miejsca do nauki, pracy, czytania czy też kącika, gdzie stworzymy nastrojową atmosferę. Obecnie istnieje wiele ciekawych form oświetlenia punktowego. Oczka sufitowe mogą być płaskie i kolorem oprawy wtapiać się w barwę sufitu. Mogą stanowić również designerskie rozwiązania aranżacyjne, gdy wybierzesz dłuższy model w wyróżniającym się połączeniu kolorystycznym. 

Szeroki wybór gwarantuje, że każdy znajdzie idealne dla siebie oświetlenie. Oto jak należy zamontować oprawy LED czy halogeny sufitowe w formie oczek oświetleniowych.

Niezbędne narzędzia i artykuły

Aby wykonać montaż tuby sufitowej, przygotuj:

Przeczytaj również: Jak zamontować sufit podwieszany LED w przedpokoju? Instrukcja

oprawa-sufitowa-natynkowa-montazoprawa-sufitowa-natynkowa-montazoprawa-sufitowa-natynkowa-montazoprawa-sufitowa-natynkowa-montaz

Montaż oczek sufitowych a środki bezpieczeństwa

Zanim rozpoczniesz właściwy montaż opraw oświetleniowych w suficie, weź pod uwagę kilka istotnych aspektów związanych z zachowaniem bezpieczeństwa przy pracy z prądem.

Po pierwsze – nie możesz zapominać o tym, że przed rozpoczęciem prac powinien zostać odłączony obwód elektryczny, na którym będziesz instalować wybrane przez Ciebie oczka. W tym celu należy odłączyć zabezpieczenie nadmiarowoprądowe lub różnicowoprądowe albo też wykręcić bezpieczniki.

Po drugie – pamiętaj o pozostawieniu wolnej przestrzeni nad zabudowanym płytą źródłem światła. Posłuży ona do bezpiecznego odprowadzania nadmiaru ciepła, które jest emitowane podczas nagrzewania się żarówek znajdujących się w oprawach. Z tego względu – zanim przystąpisz do zakupu odpowiednich opraw oświetleniowych, sprawdź, ile miejsca zajmie oświetlenie sufitu z całą swoją obudową i po podłączeniu przewodów między płytą gipsową w suficie podwieszanym a stropem.

Po trzecie – bardzo ważne może się okazać obciążenie przekazywane przez oprawy. Maksymalne obciążenie jednostkowe dla pojedynczej oprawy przy płycie o grubości 12,5 mm wynosi 0,06 kN. Jeśli oczka są cięższe, konieczne jest zamontowanie dodatkowych profili wzmacniających na suficie podwieszanym.

Uwaga!

Należy pamiętać o tym, że minimalna odległość pomiędzy stropem a lampą powinna wynosić 10 cm, zaś między oprawą oświetleniową a materiałami łatwopalnymi – 50 cm.

 

Budowa oprawy oświetleniowej

Standardowa oprawa sufitowa powinna składać się z następujących elementów:

  • żarówki,

  • oprawy na żarówkę,

  • sprężynek mocujących oprawę,

  • pierścienia mocującego żarówkę,

  • gniazda do przyłączeń (na wsporniku lub bez wspornika).

oprawa-sufitowa-natynkowa-montazoprawa-sufitowa-natynkowa-montazoprawa-sufitowa-natynkowa-montazoprawa-sufitowa-natynkowa-montaz

Oprawa sufitowa natynkowa – montaż krok po kroku

Kiedy wybierzesz już oprawę spełniającą Twoje wymagania oświetleniowe oraz zostaną zapewnione wszystkie normy bezpieczeństwa, możesz zamontować oczkowe LED-y lub halogeny w suficie. Jak to zrobić? Przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję krok po kroku.

Krok 1 – Złożenie opraw

Pracę rozpocznij od złożenia opraw oświetleniowych. Żeby to zrobić, włóż dołączoną do zestawu sprężynkę między dwie blaszki znajdujące się w oprawie żarówki. Zrób to tak, aby ząbek został oparty o wewnętrzną ściankę – sprężynka powinna się wówczas swobodnie zginać w obie strony. Drugą sprężynkę zamocuj razem ze wspornikiem. W tym celu nałóż ją najpierw na blaszkę znajdującą się we wsporniku – tutaj ząbek musi znaleźć się po stronie gniazdka do żarówki – następnie wciśnij ją razem z blaszką po drugiej stronie oprawy żarówki. 

Obudowa wspornika musi znaleźć się po zewnętrznej stronie oprawy. Ząbek zapiera się wówczas dobrze o wewnętrzną część oprawy. Następnie zamontuj żarówkę – wciśnij ją w gniazdko dopięte do oprawki, po czym lekko przekręć, tak aby się zablokowała. Potem dokładnie ułóż ją w oprawce, równo z jej brzegiem. Następnie zablokuj ją w oprawce pierścieniem mocującym.

Czy wiesz, że...?

Im droższe i lepsze jakościowo są oprawy oświetleniowe, tym większe prawdopodobieństwo, że ich budowa będzie mniej skomplikowana, a ich montaż łatwiejszy.

Krok 2 – Wycięcie otworów w suficie podwieszanym

Po odpowiednim rozplanowaniu położenia poszczególnych oczek oświetleniowych zaznacz na suficie miejsca, w których wykonasz otwory pod kolejne oprawy. Ważne, aby dokładnie odmierzyć rozstaw oczek, a następnie oznaczyć ich punkt centralny przy użyciu ołówka lub markera. Otwory wykonasz natomiast przy pomocy wiertarki ze specjalną otwornicą. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego sprzętu, możesz oznaczyć je cyrklem lub okrągłym przedmiotem o zbliżonej średnicy, a następnie wyciąć nożem lub piłą otwornicą.

Średnica otworów powinna pokrywać się ze średnicą opraw – wówczas idealnie zakleszczą się one w płytach kartonowo-gipsowych. Jeśli nie wiesz, jaka średnica będzie odpowiednia, zmierz średnicę oprawki i dodaj do niej ok. pół centymetra. Pamiętaj, że jeśli wytniesz zbyt duży otwór, konieczna może być wymiana całej płyty gipsowej.

Porada eksperta:

Pamiętajmy, że jeśli wytniemy zbyt duży otwór, konieczna może być wymiana całej płyty gipsowej. Nie pomoże tutaj wypełnianie masą, która z pewnością się wykruszy. Do ukruszenia samej płyty może też dojść w przypadku próby demontażu całej oprawy.

 

Krok 3 – Rozprowadzenie i obróbka przewodów

W otworach, które już posiada nasz sufit podwieszany, wyprowadź ukryty w stelażu pod płytami przewód dwużyłowy. Przytnij go we wszystkich punktach i obrób jego końcówki przy pomocy szczypiec do ściągania izolacji lub ostrego noża. Pozbądź się izolacji na tyle, by możliwe było umieszczenie dwóch kolorowych przewodów kabla w kostce oprawy.

Krok 4 – Podłączenie halogenów

Aby podłączyć wybraną oprawę oświetleniową, odkręć obudowę, w której znajduje się kostka, wyjmuj ją i zamocuj w niej niebieskie oraz brązowe przewody. Jeśli połączenie jest dostatecznie mocne, umieść kostkę w obudowie oprawy i ponownie ją zakręć. W taki sam sposób podłącz oprawy w kolejnych punktach. Zanim przejdziesz do kolejnych kroków, możesz podłączyć zasilanie i zweryfikować, czy Twoje oprawy poprawnie działają. Następnie ponownie odłącz dla pełnego bezpieczeństwa dopływ prądu.

Krok 5 – Wsunięcie i zablokowanie opraw

Złożone i podłączone do przewodów oprawy wsuń do wykonanych otworów, tak aby każda z nich znalazła się w równym położeniu z sufitem podwieszanym. Nie powinieneś mieć z tym jednak większych problemów, ponieważ każdą z opraw powinny utrzymać sprężynki. 

Jak zamontować sprężyny w halogenach? W momencie wsuwania odchylamy je do góry, tak by włożenie oprawy do środka było możliwe – następnie sprężynki samoistnie odchylają się z powrotem i zapierają po drugiej stronie, utrzymując oprawę. Jeśli oprawa posiada dodatkowe elementy boczne, mocno wciśnij ją do środka, aż zakleszczą się razem ze sprężynkami.

Krok 6 – Regulacja oczek

Twoja praca dobiega końca. Teraz powinieneś zatroszczyć się jedynie o to, by wyregulować położenie oczek – rzecz jasna zrób to tak, jak Ci pasuje. Ustaw je więc pod odpowiednim kątem. Kąt ten możesz oczywiście zmienić już na etapie użytkowania danego pomieszczenia.

Wymiana żarówki

Jeśli żarówki znajdujące się w oprawie oświetleniowej będą wymagały wymiany, może umieścić w oczkach nowe modele bez większego kłopotu. Jak wyjąć oprawę halogenową z sufitu? Zdejmij w pierwszej kolejności pierścień, który trzyma żarówkę, a następnie swobodnie wyciągnij z oprawy spaloną i wstaw w jej miejsce nową, ponownie nakładając pierścień mocujący. Kiedy wymienisz żarówkę na nową, powinieneś pamiętać jednak o tym, że jej moc nie może być większa niż moc podana na oprawie.

Montaż opraw oświetleniowych – instrukcja wideo 

Montaż lamp halogenowych to część remontu, którą możesz wykonać samodzielnie. Z powyższą instrukcją będzie to naprawdę łatwe. Aby jeszcze bardziej ułatwić Ci montaż oczek sufitowych, przygotowaliśmy specjalną instrukcję wideo, na której nasi specjaliści zaprezentują krok po kroku kolejne czynności. 

Data publikacji: 10.11.2016 Data aktualizacji: 12.09.2022