Produkty

Jak zamontować oprawy sufitowe?

Jak zamontować oprawy sufitowe?

Oprawy oświetleniowe to specjalne, niewielkie oczka, które są przystosowane do montażu w sufitach podwieszanych. Są obecnie bardzo popularne i nic nie wskazuje na to, by sytuacja ta miała się zmienić. Tym bardziej, że przemawia za nimi stosunkowo łatwy montaż, który możemy przeprowadzić we własnym zakresie.

Możemy je zainstalować w niemal każdym wnętrzu, zarówno tym domowym, jak i biurowym czy publicznym. Mogą bowiem zostać wykorzystane i jako oświetlenie centralne, kiedy umieścimy je w kilku punktach, i jako punktowe, np. oświetlenie lustra łazienkowego, miejsca do nauki, pracy, czytania czy też kącika, gdzie stworzymy nastrojową atmosferę. Oto jak należy zamontować oprawy LED czy halogeny sufitowe w formie oczek oświetleniowych.

Niezbędne narzędzia i artykuły

- wybrane oczka sufitowe,
- szczypce tnące,
- wkrętak z izolowanym uchwytem,
- wiertarka z otwornicą (ewentualnie nóż lub piła otwornica),
- cyrkiel,
- szczypce do ściągania izolacji,
- miarka,
- ołówek.

Zestaw halogenowy okrągłych oczek ruchomych ANS-Lighting 3 x 50 W GU10 złoty
Zestaw halogenowy ANS-Lighting

Odpowiednie środki bezpieczeństwa

Zanim przystąpimy do właściwego montażu opraw oświetleniowych w suficie, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów.

Po pierwsze – nie możemy zapominać o tym, że przed rozpoczęciem prac powinien zostać odłączony obwód elektryczny, na którym będziemy instalować wybrane przez nas oczka. W tym celu należy odłączyć zabezpieczenie nadmiarowoprądowe lub różnicowoprądowe albo też wykręcić bezpieczniki.

Po drugie – powinniśmy pamiętać o pozostawieniu wolnej przestrzeni nad zabudowanym płytą źródłem światła. Posłuży ona do bezpiecznego odprowadzania nadmiaru ciepła, które jest emitowane podczas nagrzewania się żarówek znajdujących się w oprawach. Z tego względu – zanim przystąpimy do zakupu odpowiednich opraw oświetleniowych, powinniśmy sprawdzić, ile miejsca zajmie oświetlenie sufitu z całą swoją obudową i po podłączeniu przewodów między płytą gipsową w suficie podwieszanym a stropem.

Po trzecie – bardzo ważne może się okazać obciążenie przekazywane przez oprawy. Maksymalne obciążenie jednostkowe dla pojedynczej oprawy przy płycie o grubości 12,5 mm wynosi 0,06 kN. Jeśli oczka są cięższe, konieczne jest zamontowanie dodatkowych profili wzmacniających na suficie podwieszanym.

Uwaga!

Należy pamiętać o tym, że minimalna odległość pomiędzy stropem a lampą powinna wynosić 10 cm, zaś między oprawą oświetleniową a materiałami łatwopalnymi – 50 cm.

Budowa oprawy oświetleniowej

Standardowa oprawa sufitowa powinna składać się z:

- żarówki,
- oprawy na żarówkę,
- sprężynek mocujących oprawę,
- pierścienia mocującego żarówkę,
- gniazda do przyłączeń (na wsporniku lub bez wspornika).

Oprawa oczkowa okrągła Horoz 2 x 20 W E27 biała
Oprawa oczkowa okrągła Horoz 2 x 20 W E27 biała

Montaż – krok po kroku

Kiedy wybierzemy oprawę spełniającą nasze wymagania oświetleniowe oraz zostaną zapewnione wszystkie normy bezpieczeństwa, możemy zamontować nasze oczkowe LED-y lub halogeny w suficie. Jak to zrobić? Oto instrukcja krok po kroku.

Krok 1 – Złożenie opraw

Pracę rozpoczynamy od złożenia naszych opraw oświetleniowych. Żeby to zrobić, wkładamy dołączoną do zestawu sprężynkę między dwie znajdujące się w oprawie żarówki blaszki. Robimy to tak, aby ząbek został oparty o wewnętrzną ściankę – sprężynka powinna się wówczas swobodnie zginać w obie strony. Drugą sprężynkę mocujemy zaś razem ze wspornikiem. W tym celu nakładamy ją najpierw na blaszkę znajdującą się we wsporniku – tutaj ząbek musi znaleźć się po stronie gniazdka do żarówki – a następnie wciskamy ją razem z blaszką po drugiej stronie oprawy żarówki. Robimy to tak, by obudowa wspornika znalazła się po zewnętrznej stronie oprawy. Ząbek zapiera się wówczas dobrze o wewnętrzną część oprawy. Następnie montujemy żarówkę – wciskamy ją w gniazdko dopięte do oprawki, po czym lekko przekręcamy, tak aby się zablokowała. Potem dokładnie układamy ją w oprawce, równo z jej brzegiem. Następnie blokujemy w oprawce pierścieniem mocującym.

Czy wiesz, że...?

Im droższe i lepsze jakościowo są oprawy oświetleniowe, tym większe prawdopodobieństwo, że ich budowa będzie mniej skomplikowana, a ich montaż łatwiejszy.

Oprawa oczkowa Tempo 3 x 50 W GU10 aluminium
Oprawa oczkowa Tempo 3 x 50 W GU10

Krok 2 – Wycięcie otworów w suficie podwieszanym

Po odpowiednim rozplanowaniu położenia poszczególnych oczek oświetleniowych, zaznaczamy na suficie miejsca, w których wykonamy otwory pod kolejne oprawy. Ważne, aby dokładnie odmierzyć rozstaw oczek, a następnie oznaczyć ich punkt centralny przy użyciu ołówka lub markera. Otwory wykonujemy natomiast przy pomocy wiertarki ze specjalną otwornicą. Jeśli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu, może oznaczyć je cyrklem lub okrągłym przedmiotem o zbliżonej średnicy, a następnie wyciąć nożem lub piłą otwornicą.

Średnica otworów powinna pokrywać się ze średnicą opraw – wówczas idealnie zakleszczą się one w płytach g-k. Jeśli nie wiemy, jaka średnica będzie odpowiednia, mierzymy średnicę oprawki i dodajemy do niej ok. pół centymetra. Pamiętajmy, że jeśli wytniemy zbyt duży otwór, konieczna może być wymiana całej płyty gipsowej.

Porada eksperta:

Pamiętajmy, że jeśli wytniemy zbyt duży otwór, konieczna może być wymiana całej płyty gipsowej. Nie pomoże tutaj wypełnianie masą, która z pewnością się wykruszy. Do ukruszenia samej płyty może też dojść w przypadku próby demontażu całej oprawy.

Krok 3 – Rozprowadzenie i obróbka przewodów

W otworach, które już posiada nasz sufit podwieszany, wyprowadzamy ukryty w stelażu pod płytami przewód dwużyłowy. Przycinamy go we wszystkich punktach i obrabiamy jego końcówki przy pomocy szczypiec do ściągania izolacji lub ostrego noża. Pozbywamy się izolacji na tyle, by możliwe było umieszczenie dwóch kolorowych przewodów kabla w kostce oprawy.

Oprawa oczkowa okrągła LED 1 x 50 W GU10 zielony
Oprawa oczkowa okrągła LED 1 x 50 W GU10

Krok 4 – Podłączenie halogenów

Aby podłączyć wybraną oprawę oświetleniową, odkręcamy obudowę, w której znajduje się kostka, wyjmujemy ją i mocujemy w niej niebieskie oraz brązowe przewody. Jeśli połączenie jest dostatecznie mocne, umieszczamy kostkę w obudowie oprawy i ponownie ją zakręcamy. W taki sam sposób podłączamy oprawy w kolejnych punktach. Zanim przejdziemy do kolejnych kroków, możemy podłączyć zasilanie i zweryfikować, czy nasze oprawy poprawnie działają. Następnie ponownie odłączamy dla pełnego bezpieczeństwa dopływ prądu.

Krok 5 – Wsunięcie i zablokowanie opraw

Złożone i podłączone do przewodów oprawy wsuwamy do wykonanych otworów, tak aby każda z nich znalazła się w równym położeniu z sufitem podwieszanym. Nie powinniśmy mieć z tym jednak większych problemów, ponieważ każdą z opraw powinny utrzymać sprężynki. W momencie wsuwania odchylamy je do góry, tak by włożenie oprawy do środka było możliwe – następnie sprężynki samoistnie odchylają się z powrotem i zapierają po drugiej stronie, utrzymując oprawę. Jeśli oprawa posiada dodatkowe elementy boczne, mocno wciskamy ją do środka, aż zakleszczą się one razem ze sprężynkami.

Krok 6 – Regulacja oczek

Nasza praca dobiega końca. Teraz powinniśmy zatroszczyć się jedynie o to, by wyregulować położenie oczek – rzecz jasna robimy to tak, jak nam pasuje. Ustawiamy je więc pod odpowiednim kątem. Kąt ten możemy oczywiście zmienić już na etapie użytkowania danego pomieszczenia.

Wymiana żarówki

Jeśli żarówki znajdujące się w naszej oprawie oświetleniowej będą wymagały wymiany, możemy umieścić w oczkach nowe modele bez większego kłopotu. Zdejmujemy wówczas w pierwszej kolejności pierścień, który trzyma żarówkę, a następnie swobodnie wyciągamy z oprawy spaloną i wstawiamy w jej miejsce nową, ponownie nakładając pierścień mocujący. Kiedy wymieniamy żarówkę na nową, powinniśmy pamiętać jednak o tym, że jej moc nie może być większa niż moc podana na oprawie.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Powierzchnie metalowe – gdzie można zastosować – inspiracje

Powierzchnie metalowe – gdzie można zastosować – inspiracje
Metal nie kojarzy się z ciepłym i przyjaznym wnętrzem. Nie oznacza to jednak, że na potrzeby wnętrza industrialnego, nie można go efektownie włączyć w...
Czytaj więcej

Oprawy wpuszczane w sufit, ścianę lub podłogę – jak je wykorzystać w aranżacji wnętrz?

Oprawy wpuszczane w sufit, ścianę lub podłogę – jak je wykorzystać w aranżacji wnętrz?
Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego domu i mieszkania. Bez niego nasze wnętrza pogrążałyby się w ciemności, gdy tylko...
Czytaj więcej

Oprawy oświetleniowe – wybór i zastosowanie

Oprawy oświetleniowe – wybór i zastosowanie
Dostępne na rynku oprawy oświetleniowe mogą służyć zarówno jako główne, jak i punktowe źródła światła. Doskonale spisują się w mieszkaniu i w biurze, ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak zamontować oprawy sufitowe?