Czujniki ruchu – co warto o nich wiedzieć?

czujnik ruchuZastosowanie czujników ruchu

Głównym zastosowaniem czujek są systemy alarmowe. Dzięki ich użyciu, w momencie wykrycia obecności człowieka zostanie włączone oświetlenie. Wpływa to na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i może odstraszyć potencjalnego włamywacza. Oprócz wykorzystywania czujników w alarmach przed domem, możemy zastosować je w garażach, w pomieszczeniach mieszkalnych (także w łazienkach), przy schodach czy też w garderobach. Co więcej, ich obecność może być połączona z działaniem innych urządzeń elektrycznych, np. z elektrycznym ogrzewaniem lub klimatyzacją.

Rodzaje czujników

Czujniki możemy podzielić na kilka rodzajów. Po pierwsze, wyróżniamy czujniki, które w swoim działaniu wykorzystują podczerwień (zwane także pasywnymi) oraz mikrofale (czujniki aktywne). Warto tu zaznaczyć, że czujniki z wykorzystaniem mikrofali są dokładniejsze. Oczywiście dostępne są również czujniki typu dwa w jednym.

Drugim podziałem jest rozróżnienie czujników do montażu na suficie, których kąt detekcji ruchu wynosi 360 °, a także na ścianę – tu kąt będzie zdecydowanie mniejszy.

Ostatnim podziałem jest wyróżnienie czujek do zastosowania wewnętrznego i zewnętrznego.

czujnik ruchu bemko castoramaZalety czujników ruchu

Działanie czujników ruchu dzięki swoim właściwościom i zastosowaniu przekłada się na liczne zalety. Po pierwsze, zwiększają one bezpieczeństwo przebywania w budynkach i na terenach przy posesji. Bezpieczeństwo związane jest także m.in. z wyeliminowaniem możliwości upadków ze schodów wewnątrz budynków. Co więcej, za sprawą ich działania (w postaci automatycznego wyłączenia po upływie określonego czasu) możliwa jest znaczna oszczędność energii.

Nie bez znaczenia jest także wygoda przy włączaniu światła – nie musimy szukać włącznika stojąc z ciężkimi zakupami w obu rękach.  Niemałym plusem jest również sposobność regulacji natężenia światła, która sprawdza się przeważnie w godzinach porannych i wieczorami.

Dodatkowym plusem czujników jest wymieniona wyżej sposobność podłączenia oraz sterowania wentylacją w łazienkach czy też klimatyzacją w innych pomieszczeniach.  To znaczna wygoda na każdym kroku.

Czujniki ruchu to element, który zdecydowanie warto mieć w swoim domostwie. Jest to zarówno bezpieczne, jak i komfortowe rozwiązanie, które z pewnością doceni Twoja rodzina.

Data publikacji: 09.07.2014