Gdzie wykorzystać taśmę LED RGB

Nowoczesne systemy oświetlenia pomieszczeń dają nam coraz większe możliwości kreowania przestrzeni, która składa się na nasz dom. Tak jest między innymi z taśmami LED, które wykorzystują z powodzeniem producenci mebli i które możemy zastosować sami do udekorowania i podkreślenia tego, co naszym zdaniem jest warte wyeksponowania.

Diody LED na dobre zadomowiły się w naszych wnętrzach. Są energooszczędne, ich światło oddaje głębię kolorów lepiej niż pochodzące z żarówek, nie nagrzewają się i mają różne temperatury barwowe, dzięki czemu możemy dobrać odcień emitowanego światła do każdego pomieszczenia z osobna. Przez to, że mają zróżnicowany wygląd i parametry, z powodzeniem zastępują tradycyjne żarówki w oświetleniu centralnym i punktowym. Są niezastąpione w przypadku oświetlenia podłogowego, a jeśli ich oprawy wykazują się odpornością na wodę, mogą być stosowane w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka i na zewnątrz budynku, na przykład do podświetlenia alejek ogrodowych.

Trudno znaleźć lepszy sposób zaakcentowania światłem dłuższych form architektonicznych czy meblarskich niż taśmy LED. One również znajdują zastosowanie poza wnętrzem budynku, a także w pomieszczeniach o dużym stopniu zawilgocenia, co gwarantuje stopień ochrony obudowy IP65-IP68 wykonanej z odpornego na działanie wody żelu. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązania jest łatwość mocowania oraz możliwości świetlne, jakie dają diody – w przeciwieństwie do monochromatycznych żarówek czy neonów, zasób kolorystyczny podstawowych modeli pasków LED jest znacznie bogatszy i oferuje nie tylko światło białe ciepłe i zimne, ale również zielone, niebieskie, różowe i czerwone.

tasma-led-w-sypialnitasma-led-w-sypialnitasma-led-w-sypialnitasma-led-w-sypialni

Feeria barw towarzyszy zestawowi rozbudowanemu, określanemu jako RGB (od pierwszych liter angielskich nazw kolorów: czerwonego, zielonego i niebieskiego). Na uwagę zasługuje tutaj obecność specjalnego mechanizmu umożliwiającego sterowanie oświetleniem – kontrolera, dzięki któremu możemy dowolnie zaprogramować szybkość zmiany barw, pulsację i inne efekty świetlne. Przykładowy zestaw składa się z 5-metrowej taśmy z 300 diodami (łączny pobór mocy to 72 W), kontrolera i zasilacza. Całość łączymy samodzielnie za pomocą dołączonych złączek. Pozostaje nam tylko znaleźć zastosowanie dla taśmy w naszym domu. Możliwości mamy bardzo wiele, oto niektóre z naszych propozycji:

- oświetlenie podłogowe usytuowane wzdłuż ciągu komunikacyjnego,

- obrzeże dużego lustra,

- oświetlenie kuchennego blatu roboczego, w tym usytuowanego na wyspie kuchennej,

- w pobliżu dziecięcego łóżeczka – płynne mieszanie się kolorów uspokaja i pomaga w zasypianiu,

- efektowne podświetlenie sufitu, zwłaszcza kiedy jego kształt jest urozmaicony, np. sztukaterią,

- podświetlenie stopni schodów i linii balustrady,

- wnętrze niektórych dużych szuflad i przeszklonych szafek,

- podświetlenie jednokolorowych półek i znajdujących się na nich przedmiotów – całość przybierać będzie kolory oświetlenia LED,

- podświetlenie wnętrza szafy w garderobie, zwykle pozbawionej dostępu do światła naturalnego, podświetlenie okapu kuchennego i okolic zlewu,

- oświetlenie od dołu blatu stolika nocnego,

- oświetlenie akwarium,

- podświetlenie przypodłogowej części szafek kuchennych.

tasma-ledowatasma-ledowatasma-ledowatasma-ledowa