Produkty

Neony w domu

Neony w domu

Retrofuturyzm można określić jako jeden z ciekawszych trendów w aranżacji wnętrz. Zdaje się on połączeniem przeciwieństw, jakimi są przeszłość i przyszłość. Przedstawimy go na przykładzie przedmiotu o niezwykłym uroku – lampy neonowej.

neon w sypialniPrzyszłość w przeszłości

Rozświetlone migającymi znakami miasto to znany obraz przywołujący automatycznie na myśl nocne życie metropolii. Technologia neonu, czyli lampy jarzeniowej, sięga roku 1910. Przez wiele lat wizje artystów przedstawiały zaawansowane technologicznie siedliska ludzkości ubarwione miękkim światłem z rurek. Realizacją tych projektów były lata 80. i 90. ubiegłego wieku, gdzie neonowe światła w kolorze seledynowym, zielonym i czerwonym były przyczepione dosłownie do każdej powierzchni. Wiązało się to między innymi z popularnością pierwszego obrazu wykorzystującego efekty komputerowy, czyli filmu Disneya „Tron” z 1982 roku. Przedstawiona w nim wizja zaawansowanego cyfrowego świata wypełniona była jasnymi kolorami i jarzeniowymi światłami, znajdującymi się na każdym elemencie wystroju. Nie bez znaczenia na popularność neonów wpłynął powszechny do nich dostęp i niska cena tego typu oświetlenia.

Dzisiaj wiemy, że przyszłość to giętkie, przezroczyste i powszechnie spotykane ekrany, jednak nie zmienia to faktu, że za sprawą ludzi dorastających w estetyce tamtych lat, mamy do czynienia z tryumfalnym powrotem neonu. Warto zwrócić na to uwagę z tej racji, że jest to bardzo łatwy i efektowny sposób na dodanie uroku każdemu mieszkaniu.

Zalety neonu

Wbrew pozorom dwie elektrody umieszczone na przeciwległych końcach wypełnionej neonem szklanej lub gumowej tubki potrafią dać stosunkowo dużo światła. Raczej nie posłuży ono nam do wydobycia z mroku całego pomieszczenia, traktujmy je raczej jako oświetlenie pomocnicze – w tej roli sprawdza się znakomicie. Jego niewątpliwą zaletą jest oszczędność energetyczna, ponieważ białe neony wyprzedzają w efektywności oświetlenia choćby lampki LED. Co prawda ich zapotrzebowanie na energię jest większe, ale ilość rzuconego światła (liczonego w lumenach) na każdą zużytą porcję prądu stawia je tuż poniżej lamp fluorescencyjnych. Ich efektywność zależna jest od koloru (barwy stają się mniej wydajne przy przesuwaniu widma światła widzialnego w stronę czerwonego), a zapotrzebowanie na energię elektryczną zaczyna się od 3 V dla niewielkich lampek do 230 V dla dużych znaków. Producenci podają wymaganą przez neon ilość energii zazwyczaj w przeliczeniu na metr długości tubki oraz napięcie liczone w amperach, które będziemy dostarczać za pomocą przetworników. Są to małe, łatwe do ukrycia skrzynki.

Plastyczność neonu jest jego kolejną zaletą, bo możemy zaopatrzyć się zarówno w duże, migające i delikatnie szumiące znaki, jak i giętką rurkę, która za sprawą swojej elastyczności oraz wodoodporności może zostać umieszczona dosłownie wszędzie. Lampy wypełnione neonem charakteryzuje też spora wytrzymałość, potrafią świecić ciągłym światłem przez ponad 300 dni (dłużej w przypadku większych egzemplarzy), później ich blask jest odrobinę przytłumiony.

Biorąc pod uwagę powyższe zalety, oświetlenie tego typu zdaje się być efektywnym sposobem na jasny dom.

Walory estetyczne

Neon może być dość bardzo wyrazistym akcentem w naszym domu, ponieważ rzucane przez niego światło jest dość ostre. Na szczęście większość sprzedawanych jarzeni jest wykonany z tłumiących materiałów przepuszczalnych. W domu możemy zastosować tę technologię na wiele różnych sposobów.

Wiele możliwości daje giętki neon w wielokolorowych rurkach. W zależności od grubości, może posłużyć zarówno jako obramowanie dowolnych przedmiotów (krzesła, stoły, półki, sprzęty AGD, karnisze, stojaki, rzeźby), budulec skomplikowanych lub prostych emblematów czy napisów na ścianach albo klasycznie – jako źródło światła. W tym ostatnim wypadku może być świetnym tłem dla galerii czy gabloty, rzucając plastyczne światło na wyeksponowane wewnątrz szafek przedmioty. Giętki neon będzie wymagać od nas przyczepienia rurki za pomocą zagiętych gwoździków lub kleju. Plusem jest możliwość zdjęcia takiej iluminacji, gdy przejdzie nam ochota na neonowe światło. Przy odrobinie kreatywności neon potrafi dać bardzo interesujące efekty i nawet zwyczajne obiekty podniesie do rangi rekwizytu z filmu science-fiction.neon w kuchni

Drugim sposobem będzie użycie całych znaków, wcześniej wykorzystywanych w celach reklamowych. Te, po spełnieniu swej roli, są dostępne za niewielkie pieniądze na rynku wtórnym. Potrzebują solidnego zasilania i odpowiedniego umocowania na ścianie, jednak odwdzięczą się niezwykłymi efektami świetlnymi. Postawione w kuchni czy sypialni na pewno nadadzą charakteru pomieszczeniom, sprawdzą się też jako dodatkowe źródło światła.

Jeśli nie chcemy, by na naszych ścianach wisiały nieużywane reklamy, możemy zamówić autorski projekt w dalej działających pracowniach specjalizujących się w produkcji neonów. Kiedyś wyłącznie skupione na obsłudze przedsiębiorstw, dziś coraz większą częścią ich biznesu są indywidualne zlecenia. Droga do pięknego, świecącego hamburgera w kuchni albo naszego imienia rozświetlającego salon jest otwarta.

Ostatnim sposobem są powieszone jarzenie w zwykłych, szklanych tubach. Wbrew pozorom, mogą one prezentować się bardzo estetycznie, pod warunkiem że nasze wnętrze jest utrzymane w industrialnym i nowoczesnym klimacie.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę
Choć może Ci brakować letniego słońca, sezon jesienno-zimowy ma swój wyjątkowy urok. Odpowiednie oświetlenie na jesień i zimę może sprawić, że ...
Czytaj więcej

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, jakie są rodzaje opraw oświetleniowych i które najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w n...
Czytaj więcej

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?
Oświetlenie domu może całkowicie odmienić wnętrze, rozjaśnić ciemne zakamarki i pomóc w stworzeniu idealnej atmosfery. Jednak przy tak dużym wy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Neony w domu