Klasy energetyczne żarówek — jak czytać etykiety?

Właśnie kupiłeś lampę, która stała się ozdobą Twojego wnętrza? By poprawnie działała, potrzebujesz odpowiedniej żarówki. Jej wybór jest równie istotny, co kupno samej lampy. To bowiem żarówka odpowiada za odpowiednie oświetlenie przestrzeni. Wybór odpowiedniej nie należy jednak do najłatwiejszych, warto więc wiedzieć, jak czytać etykiety i jakie informacje one zawierają, by móc wybrać najlepszą żarówkę dla siebie. W tym pomoże niniejszy artykuł.

Jak czytać etykiety na żarówkach? 

Podczas wyboru żarówek do domu coraz więcej osób zwraca uwagę na takie elementy jak ekonomiczność, natężenie światła oraz jego temperatura czy barwa. Ekonomiczne korzystanie łączy się jednak z energooszczędnością, od tego bowiem parametru zależy zużycie prądu, a dokładniej mniejszy jego pobór podczas działania żarówki. Energooszczędność jest więc istotnym zagadnieniem, które często pojawia się w kontekście rozważań przy kupnie żarówki czy samej lampy. 

Jak każde urządzenie elektryczne, tak i elementy oświetlenia muszą obowiązkowo zostać wyposażone w specjalną etykietę informacyjną. Pozwala ona na określenie, jakiej klasy energetycznej jest żarówka, a także jaki ma ona gwint, czy moc. Klasa energetyczna żarówek jest oznaczona literami — w zależności od nowego czy starego oznaczenia, są to litery od G do A. Klasy energetyczne żarówek, oznaczone są również kolorystycznie, w zakresie barw od zielonego przez żółty i pomarańczowy do czerwonego. Na etykiecie znajdują się również informacje o producencie i oznaczenie modelu żarówki, rodzaju gwintu, barwie światła oraz mocy samej żarówki.

Zobacz także: Gwinty w żarówkach – jakie wybrać? Rodzaje, rozmiary i zastosowanie

klasy-energetyczne-zarowekklasy-energetyczne-zarowekklasy-energetyczne-zarowekklasy-energetyczne-zarowek

Co oznaczają poszczególne informacje na etykietach?

Jak już wspomniano, na większości sprzętów znajdują się etykiety informacyjne. Zawierają one wiele istotnych informacji, które znacząco pomagają w wyborze najlepszej żarówki dla Twoich potrzeb. Co znajduje się na etykiecie? Znajdziesz na niej Klasę Efektywności Energetycznej, która określa sprawność energetyczną danego urządzenia i to, jak bardzo jest ono energooszczędne. Klasa ta jest oznaczona zarówno za pomocą skali literowej, jak i kolorystycznej. Ponadto na etykiecie znajdziesz również moc żarówki, rodzaj gwintu, informacje o zużyciu energii, czy — na nowych etykietach — kod QR, który przeniesie Cię do Karty Informacyjnej Produktu, zarejestrowanej w bazie European Registry for Energy Labelling (EPREL). 

Klasa Efektywności Energetycznej

Klasa Efektywności Energetycznej (EEI) jest oznaczeniem, które informuje Cię o sprawności energetycznej danego urządzenia. Do tej pory funkcjonowało stare oznaczenie literowe, które obejmowało klasy od E (standardowe lampy żarowe) do A++ (wysokiej jakości oświetlenie LED). Klasy energetyczne nowe wprowadzono w marcu 2021 roku, z okresem przejściowym wynoszącym 18 miesięcy. Takie zmiany były potrzebne, by znacząco uprościć rozeznanie w jakości produktów. Nowe klasy energetyczne prezentują się następująco:

 • A — jest to oznaczenie obecnie bardzo rzadko nadawane, ponieważ określa urządzenia znacznie bardziej rozwinięte niż obecnie stosowane. Nie jest to więc odpowiednik działającej do marca 2021 roku klasy A+++. Przypisanym do tej grupy kolorem jest ciemna zieleń; 

 • B — oznaczenie tej klasy również zostaje nadawane sporadycznie, ponieważ jest stworzone dla bardziej energooszczędnych urządzeń niż te stosowane obecnie. Przypisany do niej kolor to zieleń; 

 • C — jest to obecnie najwyższa klasa, której odpowiednikiem jest stare oznaczenie A+++. Przypisanym do tej klasy kolorem jest jasna zieleń;

 • D — klasa ta również zawiera w sobie urządzenia klasy A+++, należy jednak wiedzieć, że w przypadku tej klasy EEI jest mniejsze niż 44. Mimo iż jest to klasa stosunkowo niska w hierarchii, to możemy się po niej spodziewać wysokich oszczędności energetycznych. Przypisano do niej kolor żółty;

 • E — klasa ta zawiera w sobie dawniej stosowaną klasę A++ i została oznaczona kolorem pomarańczowym;

 • F — klasa ta jest odpowiednikiem starych klas A+ i B, a jej EEI jest mniejsze niż 55. Oznaczono ją kolorem ciemnopomarańczowym. 

 • G — jest to najniższa klasa efektywności, która zawiera w sobie dawne klasy B i C. Jej EEI nie przekracza 95. 

Klasy energetyczne żarówek, dawniej oznaczone jako D i E nie mieszczą się już w klasyfikacji. Nowa etykieta energetyczna zawiera również kod QR, który odsyła do szczegółowych informacji zawartych w Karcie Informacyjnej produktu. 

Rodzaje gwintów w żarówkach 

Podczas zakupu lampy należy zwrócić również uwagę na to, jaką żarówkę możemy w niej zastosować. Bez sprawdzenia możesz bowiem znaleźć się w nieco problematycznej sytuacji. Warto więc wiedzieć, że wyróżniamy gwinty:

 • E27  – najczęściej spotykany gwint, który pasuje do większości lamp;

 • E14 – najpopularniejszy mały gwint, często wykorzystywany w mniejszych zestawach oświetleniowych;

 • E17, E26 – są to odmiany najpopularniejszych gwintów E14 i E27, dla żarówek, które wymagają niskiego napięcia (110 V);

 • E40 – szerszy gwint dla żarówek o większym poborze mocy;

 • GU10 – charakterystyczny gwint o rozstawie nóżek 10 mm, stosowany w oprawach sufitowych oraz oświetleniu punktowym;

 • MR16 – gwint o rozstawie 5,3 mm. Można go kupić w dwóch wariantach napięciowych 12 V i 230 V. 

 • G4 – gwint o rozstawie nóżek 4 mm. Stosowany w oprawach meblowych, pracuje przy napięciu 12 V

 • G9 – posiada trzonek o rozstawie 9,9 mm. Najczęściej stosowany w lampach biurkowych i przy oświetleniu dekoracyjnym. 

Przeczytaj również: Montaż lampy sufitowej — instrukcja wideo

klasy-energetyczne-zarowekklasy-energetyczne-zarowekklasy-energetyczne-zarowekklasy-energetyczne-zarowek

Napięcie i moc żarówki

Na etykiecie żarówki znajdziesz również informacje o wymaganym napięciu i mocy żarówki. Zwracając uwagę na pierwszy parametr, należy pamiętać, że żarówki powinny być dostosowane do napięcia 230V. Na rynku możesz również kupić żarówki dostosowane do pracy przy niższym napięciu – 12V. Powinny mieć one jednak specjalny transformator. Jeśli jednak go nie posiadają, to możesz nabyć go oddzielnie. 

Obecne żarówki energooszczędne potrzebują znacząco mniej watów niż ich stare odpowiedniki. Nie wpływa to jednak w żaden sposób na ich jakość. Należy jednak dobrać światło o odpowiednim natężeniu, mierzonym w lumenach. Warto więc wiedzieć, że żarówce 15W odpowiada 135 lumenów, 60W – 800 lumenów, 100W – 1521 lumenów, a 200W – 3450 lumenów. Oznacza to, że jeśli potrzebujesz żarówki energooszczędnej świecącej z podobną ilością światła, co tradycyjna żarówka 100W potrzebujesz modelu z oznaczeniem 1521 lumenów. 

Barwa światła

Również barwa światła ma ogromne znaczenie i wpływa nie tylko na odbiór przestrzeni, ale również na Twoje samopoczucie. Warto wiedzieć, że ciepłe światło pomoże Ci się zrelaksować, natomiast zimne zmotywuje do koncentracji. Zwróć więc uwagę na ilość Kelwinów (K) - im mniejsza ich liczba, tym cieplejsze będzie światło żarówki. 

Odpowiednio dobrane oświetlenie to nie tylko wygoda użytkowania, ale także spora oszczędność. Warto jednak wiedzieć, co się wybiera i czytać etykiety energetyczne oraz informacje na opakowaniu. 

Data publikacji: 22.08.2014

Data aktualizacji: 23.09.2022