Klasy żarówek - czym się różnią?

Klasy żarówek - czym się różnią?

Żarówki są nieodłącznym elementem wyposażenia naszych domów i mieszkań. Przemyślany dobór świetlówek pozwala nie tylko zaoszczędzić energię, ale jest również ważnym zabiegiem aranżacyjnym. Znając właściwości różnego rodzaju żarówek będziemy mogli wybrać rozwiązanie optymalne dla naszych potrzeb.

żarówki tradycyjnePodczas zakupu żarówki zwracajmy uwagę nie tylko na względy ekonomiczne (choć jest to niewątpliwie bardzo istotne kryterium wyboru). Miejmy także na uwadze barwę emitowanego światła oraz jego natężenie. Ma to bardzo istotne znaczenie dla naszego wzroku – w źle dobranym świetle oczy szybko się męczą, co wpływa niekorzystnie na nasze poczucie komfortu. Z kolei odpowiednio dobrana temperatura barwowa sprzyja odpoczynkowi.

Rodzaje żarówek

Żarówki tradycyjne są obecnie wycofywane ze sprzedaży, co regulowane jest przez przepisy unijne. Dzieje się tak przez wzgląd na ich energochłonność – większość pobranej energii wykorzystywana jest do nagrzania wolframu. Tradycyjne żarówki są również nietrwałe – ich żywotność szacowana jest na około 1000 godzin. Niewątpliwymi atutami tego rodzaju żarówek są niska cena oraz nieszkodliwe dla oczu światło, które pozwalało na stosowanie żarówek tradycyjnych we wszystkich pomieszczeniach.

Niezwykle popularne żarówki halogenowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w łazienkach oraz w kuchni, tu głównie w przestrzeni nadblatowej. Ten rodzaj żarówek daje przyjemne światło, jaśniejsze niż to, które otrzymujemy z ich tradycyjnych odpowiedników. Minusem żarówek halogenowych jest ich stosunkowo krótka żywotność w porównaniu do innych nowoczesnych modeli. Niewątpliwym minusem tego rodzaju świetlówek jest również zwiększona energochłonność w momencie włączania żarówki.

Świetlówki kompaktowe są doskonałym i ekonomicznym rozwiązaniem, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie źródło światła świeci maksymalnie długo.  Dzieje się tak, ponieważ ten rodzaj świetlówek, podobnie jak żarówki halogenowe, pobiera znacznie więcej energii w momencie uruchomienia. Pobór energii spada wraz z rozgrzaniem się świetlówki. Minusem tego rodzaju świetlówek jest ich kształt, który może nie komponować się z pewnymi rodzajami lamp i kinkietów.

Diody LED są coraz popularniejszym rozwiązaniem. Dzieje się tak ze względu na ich uniwersalność – niewielkie rozmiary pozwalają na zainstalowanie tego rodzaju żarówek praktycznie w każdym pomieszczeniu. Do najważniejszych zalet diod ledowych należą trwałość, bardzo długa żywotność oraz energooszczędność. Minusami tego rodzaju żarówek są: wysoka cena, wrażliwość na skoki napięcia oraz kłopotliwy montaż. żarówka LED castorama

Przemyślany zakup żarówek będzie nie tylko rozwiązaniem ekonomicznym, ale również pozwoli nam na właściwy dobór źródła oświetlenia do konkretnych pomieszczeń. Decydując się na zakup określonego modelu i znając wcześniej jego właściwości, będziemy mogli zapewnić sobie komfortowe warunki świetlne.

Etykieta na żarówce, co oznacza?

Etykieta to informacja umieszczona na żarówce, która daje nam i dane o: klasie efektywności energetycznej, strumieniu światła danej żarówki (podany w lumenach), zużyciu energii elektrycznej (podana w W), średniej długości życia podanej w godzinach. Dla przykładu typowa, tradycyjna żarówka, która ma moc 100 W, posiada moc świetlną 1360 lumenów i może charakteryzować się klasą E. Świetlówka kompaktowa, która będzie świeciła tak samo dobrze będzie miała klasę A i zużyje 22,86 W.

Zatem do wytworzenia takiego samego strumienia świetlnego świetlówka kompaktowa (klasy A) zużyje zaledwie jedną trzecią energii, której potrzebowałaby żarówka halogenowa (klasy C). Podsumowując, wybierając energetyczne produkty, można dużo zaoszczędzić.

 

A

B

C

D

E

F

G

20-50%

50-75%

75-90%

90-100%

100-110%

110-125%

>125%

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Ciekawe pomysły na oświetlenie loftowe

Ciekawe pomysły na oświetlenie loftowe
Możesz zadecydować o charakterze oświetlenia w pomieszczeniu. Lampy loftowe pasują wbrew pozorom do wnętrz w różnych stylach. Masz pełną kontro...
Czytaj więcej

U źródeł światła!

U źródeł światła!
Wybieranie lamp potrafi przyprawić o prawdziwy zawrót głowy, a do tego są jeszcze żarówki. Zwykle znacznie więcej uwagi przykładamy do d...
Czytaj więcej

Lampki wtykowe LED – gdzie mogą się przydać?

Lampki wtykowe LED – gdzie mogą się przydać?
Oświetlenie we wnętrzu pełni rolę funkcjonalną i dekorującą. Jeśli potrzebujemy doświetlić pomieszczenie, do wyboru oprócz tradycyjnych kinkietów, lam...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Klasy żarówek - czym się różnią?